reklama

Král Johannes. Bö vyhrál na Vysočině i potřetí, Moravec a Krčmář se vešli do desítky

Ondřej Moravec a Michal Krčmář dokončili závod s hromadným startem v první desítce. Ondřej Moravec a Michal Krčmář dokončili závod s hromadným startem v první desítce. Foto: Luboš Vácha
Oba čeští biatlonisté pronikli do elitní desítky v závodě s hromadným startem v Novém Městě na Moravě. Ondřej Moravec obsadil osmé a Michal Krčmář desáté místo.

Králem Světového poháru na Vysočině se stal Nor Johannes Thingnes Bö, který po sprintu a stíhačce ovládl i poslední závod. Dnes vyhrál o tři čtvrtě minuty před Francouzem Quentinem Fillonem Mailletem. Závěrečný závod žen skončil dvojnásobným triumfem Slovenek. Zvítězila Anastasia Kuzminová před Paulínou Fialkovou. Češky na startu nebyly.

Závod s hromadným startem mužů jsme sledovali v online přenosu.

Nové Město na Moravě vidělo nejpovedenější závod českých mužů v dosavadní sezoně. Moravec se zotavil ze žaludečních potíží, které ho trápily při sobotní stíhačce. Před úvodní položkou ale špatně seřídil mířidla a udělal dvě chyby.

Pak se postupně propracovával dopředu a poprvé v sezoně skončil v elitní desítce. V závěrečném kole předstihl i francouzskou hvězdu Martina Fourcada. "Na trati jsem se cítil super, škoda té první dvojky. Začít masák dvojkou je prakticky smrtelný. Dneska jsem z toho ještě vykřesal osmé místo, to je super," řekl Moravec České televizi.

Krčmář navzdory jediné chybě při závěrečné střelbě vyrovnal své sezonní maximum ze sprintu z Pokljuky. Znovu se mu ale nevyhnuly problémy. Při úvodní položce musel ručně dobíjet pátý náboj a ve třetím kole ztratil hůlku. K závěrečnému kolu vyjížděl ze střelnice jako sedmý, ale neodolal tlaku Moravce a dvou Francouzů a skončil desátý.

Moravec nasadil lyže vteřiny před startem. Pak přejel Fourcada. Zle bylo i Krčmářovi Moravec nasadil lyže vteřiny před startem. Pak přejel Fourcada. Zle bylo i Krčmářovi Čtěte zde

Na rozdíl od Moravce se ráno před závodem necítil dobře. "Kdybych nebyl v Novém Městě, tak nejedu. Ten můj zdravotní stav nebyl vůbec optimální," řekl. Nechtěl ale spekulovat, zda jeho potíže souvisely s virózou, která zasáhla český tým, nebo měly jinou příčinu. Kvůli svému fyzickému stavu pak nechtěl hodnotit svůj výkon na trati. "Aspoň na té střelnici to byl slušný výkon," poznamenal.

Poděkoval také fanouškům, kterých se navzdory nepříznivým podmínkám sešly ve Vysočina Areně desítky tisíc. "Obdivuji fanoušky, že i v tak nepříznivém počasí dorazili v tak hojném počtu," ocenil diváky i prezident svazu a šéf organizačního výboru Jiří Hamza.

Novoměstský víkend měl před 27 351 diváky slovenskou zlatou tečku. V závodě, ve kterém žádná biatlonistka nezastřílela bezchybně, si trojnásobná olympijská vítězka Kuzminová doběhla pro první triumf v sezoně a dala razítko na čerstvý triumf v anketě o nejlepšího slovenského sportovce roku.

Dvě minely na střelnici udělala i Fialková, na stupních vítězů je doplnila i přes tři trestná kola francouzská reprezentantka Anais Chevalierová. Ze všech nejlépe střílela vedoucí žena SP Dorothea Wiererová z Itálie, minula jen jednou, ale v posledním kole jí došly síly a propadla se z druhého místa na čtvrté.

Vítězce pátečního sprintu a sobotního stíhacího závodu Marte Röiselandové z Norska se nepodařilo napodobit krajana Böa a s pěti chybami na střelnici doběhla třináctá.

České reprezentantky se mezi třicítku účastnic nekvalifikovaly a nemohly případně navázat na triumf Gabriely Koukalové, která na Vysočině ovládla hromadný závod před dvěma lety. Na startu nebyla nakonec ani hvězdná Němka Laura Dahlmeierová, jež se po druhém a pátém místě při návratu do SP po zdravotních problémech rozhodla namísto třetího závodu ve třech dnech dát přednost odpočinku.

Bö rekordmanem, slaví i Wiererová. Podívejte se na výsledky sezony biatlonistů Bö rekordmanem, slaví i Wiererová. Podívejte se na výsledky sezony biatlonistů Prohlédněte zde
reklama