Moravec skončil hned za elitní desítkou, debutant Žemlička se blýskl čistým závodem

17. 2. 2021 16:25
Biatlonista Ondřej Moravec skončil na mistrovství světa v Pokljuce jedenáctý ve vytrvalostním závodě. S jedinou chybou na střelnici ho dělily 1,2 sekundy od elitní desítky. Vyhrál Nor Sturla Holm Laegreid, pro kterého je to tři dny před 24. narozeninami první velký individuální titul.
Ondřej Moravec na MS v Pokljuce
Ondřej Moravec na MS v Pokljuce | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Moravec si po nepovedeném sprintu a stíhačce spravil chuť v disciplíně, z níž má dvě světové medaile. V posledním kole jel o deváté místo, ale nakonec se těsně do první desítky nevešel. Radost mu to nezkazilo. "K dokonalosti chyběla jedna rána, ale to vem čert. To umístění je super. Jsem rád, že se to povedlo. Za mě asi stoprocentní spokojenost," pochvaloval si v rozhovoru pro Českou televizi.

Vyplatilo se mu nasazení do závěrečné skupiny, kdy zapadalo slunce a trať zrychlovala. "Myslím, že jsem udělal dobře. Že to lehkou výhodu vzadu mělo," poznamenal.

A vzápětí ocenil výkon Milana Žemličky, který při debutu na mistrovství světa střílel čistě. "To je borec," řekl na adresu reprezentačního kolegy, který šestadvacátým místem zaznamenal svůj nejlepší výsledek ve Světovém poháru. I čtyřiadvacetiletý Žemlička byl nadšený. "Je to pro mě obrovský úspěch. První mistrovství, první start, čtyři nuly. Jen to bylo pomalejší, fakt jsem si to tam vystál," radoval se Žemlička.

Váhal především před poslední ranou každé položky. "Na tu jsem vždycky čekal a chtěl jsem ji tam mít. Byl jsem nervózní," svěřil se po závodě, který si užil. "Jen jsem jezdil, střílel a vůbec jsem to nevnímal. Měli jsme fantastické lyže a fakt mě to bavilo."

Získal skalp Michala Krčmáře, který skončil se třemi chybami sedmadvacátý. Po úvodní nule nechal vždy jeden nesestřelený terč. "Chtěl jsem zkusit střílet hlavně ty stojky rychleji a bohužel mi ty jedničky vyskočily," poznamenal Krčmář, který měl startovní číslo 39 stejně jako úterní šampionka Markéta Davidová. Krčmářovi dnešní umístění stačilo na účast v nedělním závodě s hromadným startem.

Kometa této sezony Laegreid navázal na povedené vytrvalostní závody z předchozího průběhu Světového poháru, v nichž skončil první a druhý. S čistou střelbou zvítězil o 16,9 sekundy před rovněž bezchybným Němcem Arndem Peifferem.

Pro mužskou část norského týmu získal na MS v Pokljuce první individuální zlato. "Je tomu těžké uvěřit. Je to něco, o čem jsem snil celý život. I když jsem měl tak dobrou sezonu, nečekal jsem, že se stanu mistrem světa. Je to neuvěřitelný pocit," řekl na tiskové konferenci Laegreid, který vyhrál popáté v této sezoně. Na trůnu vystřídal Francouze Martina Fourcadea, který po minulé sezoně ukončil kariéru.

V závěrečném kole udržel za sebou dotírajícího Peiffera, předloňského mistra světa v této disciplíně. "Jsem opravdu spokojený. Jsem šťastný, že jsem odvedl dobrou práci na střelnici, protože ve sprintu a ve stíhačce jsem se trápil a měl jsem úspěšnost jen 80 procent," řekl třiatřicetiletý Němec, který s nadějí vyhlíží sobotní štafetu. "Individuální medaile je výjimečná, ale samozřejmě doufám v další ve štafetě. Je to také zvláštní, protože můžete slavit společně," doplnil.

Bronz získal další Nor Johannes Dale, pro kterého je to první individuální medaile na MS. "Znamená to pro mě strašně moc. Jsem na dnešní závod mimořádně hrdý," uvedl.

Mistrovství světa v biatlonu v Pokljuce (Slovinsko) - vytrvalostní závod:

Muži (20 km): 1. Laegreid (Nor.) 49:27,6 (0 tr. minut), 2. Peiffer (Něm.) -16,9 (0), 3. Dale (Nor.) -40,9 (1), 4. Fillon Maillet (Fr.) -1:12,9 (2), 5. J. T. Bö (Nor.) -1:13,5 (2), 6. Chalili (Rus.) -1:45,3 (0), 7. Eder (Rak.) -1:59,7 (1), 8. Doll (Něm.) -2:06,9 (2), 9. Pryma (Ukr.) -2:31,2 (1), 10. Rees (Něm.) -2:31,6 (1), 11. Moravec -2:32,8 (1), …26. Žemlička -4:12,2 (0), 27. Krčmář -4:21,5 (3), 79. Štvrtecký (všichni ČR) -8:05,1 (5).

Konečné pořadí vytrvalostních závodů (po 3 závodech): 1. Laegreid 120, 2. J. T. Bö 94, 3. Loginov (Rus.) 91, 4. Fillon Maillet 91, 5. Peiffer 84, 6. Moravec 70, …24. Krčmář 44, 48. Žemlička 17, 57. Krupčík 6.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 26 závodů): 1. J. T. Bö 837, 2. Laegreid 779, 3. Dale 666, 4. Fillon Maillet 630, 5. T. Bö (Nor.) 625, 6. Jacquelin (Fr.) 615, …24. Krčmář 232, 35. Moravec 147, 70. Žemlička 17, 79. Krupčík 7, 81. Štvrtecký 6.