reklama

Nová naděje pro český biatlon. Junior před sezonou zatápí dospělým hvězdám

Tomáš Mikyska. Tomáš Mikyska. autor: Český biatlon
V novém ročníku Světového poháru, který odstartuje už za necelé dva týdny ve finském Kontiolahti, může český biatlon vytáhnout do boje nečekaný trumf - dvacetiletého Tomáše Mikysku.

O rok starší Jakub Štvrtecký už se v elitním reprezentačním výběru usadil napevno, nutná generační obměna by ale měla v nejbližší době pokračovat.

Sedm týdnů bez rodiny. Krčmář už neuvidí ani přítelkyni, musela by do izolace Sedm týdnů bez rodiny. Krčmář už neuvidí ani přítelkyni, musela by do izolace Čtěte zde

Nastal čas pro další velký talent?

Mikyska na sebe v posledních měsících poutá zaslouženou pozornost, jeho víkendové představení ve švédském Idre, kde probíhá poslední část soustředění českého biatlonu před sezonou, lze ovšem považovat přímo za senzační.

V sobotním testovacím sprintu za účasti dospělých českých i švédských hvězd skončil Mikyska na výborném pátém místě, když na střelnici ani jednou nechyboval. 

"Nečekal jsem to, takže jsem určitě spokojený. Jelo se mi skvěle. Jen škoda, že jsem při ležce vyhodil náboj. Mohlo to být ještě lepší," vyprávěl v cíli i tak nadšený mladík.

Ocenil ho i o šestnáct let starší kolega Ondřej Moravec. Ten ve sprintu dojel třetí za Švédy Sebastianem Samuelssonem a Jesperem Nelinem.

"Tomča zajel hodně slušný závod. Své možnosti ukázal už na letním šampionátu, kde jezdil podobně jako my. Z prvních závodů sezony samozřejmě nemůžeme dělat závěry, ale zaslouží si pochvalu za to, jak se s tím dneska popral," chválil trojnásobný olympijský medailista v rozhovoru pro web českého biatlonu.

Oběd mají na samotce, potkávají se jen na tréninku. Biatlonisté nechtějí nic riskovat Oběd mají na samotce, potkávají se jen na tréninku. Biatlonisté nechtějí nic riskovat Čtěte zde

A to ještě netušil, co jeho mladý kolega z Letohradu předvede o den později.

Ve zkráceném vytrvalostním závodu totiž Mikyska svůj výkon ještě vylepšil, během čtyř položek udělal jedinou střeleckou chybu a bojoval do poslední chvíle o vítězství proti dvěma členům zlaté švédské štafety z olympijských her v Pchjongčchangu.

Po druhé položce vedl, po třetí nule byl o šest vteřin druhý za slovutným Samuelssonem. Závěrečnou stojku střílel rovněž suverénně a rychle, až ten úplně poslední terč zůstal jako jediný nesklopen. 

"Na to, jak jsem byl před tou střelbou nervózní, to dopadlo dobře. Bál jsem se, abych tam nenechal třeba čtyřku," popisoval Mikyska vnitřní boj s vlastními nervy.

Mladý Čech skončil druhý za Samuelssonem, další domácí oporu Nelina porazil o minutu.

"Jsem překvapený jako včera," usmíval se po závodě.

Těhotná Vítková si vyžádala vyšetření před porodnicí, kolemjdoucí to pobouřilo Těhotná Vítková si vyžádala vyšetření před porodnicí, kolemjdoucí to pobouřilo Čtěte zde

"Hlavně jsem spokojený se střelbou, jedna chyba ve čtyřpoložkovém závodě je hodně dobrá bilance. Samozřejmě to mohlo být ještě lepší, kdyby padla i ta poslední rána. Ani nevím, v čem jsem udělal chybu, chtěl jsem rychle odjet. Zároveň jsem se cítil velmi dobře i běžecky. Myslím, že je to dobrý začátek sezony," kýval Mikyska spokojeně hlavou.

Byl jedním z mála Čechů, s nimiž mohli být trenéři opravdu spokojení.

Moravec opět nezklamal a dojel pátý, šestý byl čtyřiadvacetiletý Milan Žemlička. Sympatický výkon podali i další junioři Mikuláš Karlík a Vítězslav Hornig.

Naopak zkušení reprezentanti zůstali hluboko za očekáváním. Adam Václavík nasekal osm chyb, stejně jako Tomáš Krupčík. Michal Krčmář se netrefil dokonce devětkrát, Jakuba Štvrteckého srazilo jedenáct střeleckých omylů.

Výkony Tomáše Mikysky jsou ale velkým příslibem. Dostane šanci i ve Světovém poháru?

reklama