Po dvanácti letech není biatlonová akce v Česku. Pomsta za boj proti dopingu to ale není, říká Hamza

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
14. 6. 2017 6:43
V příští sezoně si čeští fanoušci biatlonu reprezentace v domácích podmínkách neužijí. Po 12 letech se tu nebude konat žádná akce Světového poháru, IBU Cupu ani žádný juniorský podnik.
Gabriela Koukalová při závodech v Novém Městě
Gabriela Koukalová při závodech v Novém Městě | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Sotva stihli trochu zrelaxovat, už zase střídají jedno soustředění za druhým. Čeští biatlonisté mají za sebou první měsíc letní přípravy na olympijskou sezonu. Ta bude z pohledu tuzemského fanouška o něco smutnější než obvykle. Po 12 letech se na českém území neodjede žádný závod Světového poháru, IBU Cupu ani podnik juniorů.

Program sezony 2017/18

26.11.-3.12. 2017 - Östersund
8.-10.12.2017 - Hochfilzen
14.-17.12. 2017 - Annecy
4.- 7.1. 2018 - Oberhof
10.-14.1. 2018 - Ruhpolding
18.-21.1. 2018 - Anterselva
10.-23.2. 2018 - ZOH Pchjongčchang
8.-11.3. 2018 - Kontiolahti
15.-18.3. 2018 - Oslo
22.-25.3. 2018 - Ťumeň

Při pohledu na kalendář, který Mezinárodní biatlonová unie (IBU) tento týden zveřejnila, se nabízí otázka, jestli "hluchá sezona" není trestem vedení unie za příliš radikální postoj českých biatlonistů v boji proti dopingu.

"Počítali jsme s tím, že v Novém Městě bude Světový pohár v běžeckém lyžování, tím že pořadatelství padlo, zdá se program prázdný. Žádná pomsta to ale není, věděli jsme, že to takhle bude," řekl deníku Aktuálně.cz šéf českého biatlonového svazu Jiří Hamza.

V minulé sezoně se český fanoušek skutečně namlsal. Nové Město pořádalo zastávku Světového poháru i mistrovství Evropy juniorů. V nadcházejícím ročníku musí příznivci Koukalové a spol. do zahraničí. Stejně chudý rok na domácí akce zažili Češi naposledy v sezoně 2005/06.

Na druhou stranu nemusí řešit, jak zafinancovat akci v době, kdy jsou problémy s vyplácením státních dotací do sportovních svazů.

"Situace není komfortní pro nikoho. Svaz biatlonu je ale nyní finančně stabilizovaný, a i když nemáme ty dotace, které bychom měli mít, tak jsme schopni fungovat v řádu měsíců i dál. Stejně musí zvítězit zdravý rozum a dotace se uvolnit," věří Hamza. 

Poslední díl seriálu ale v kalendáři vyvolává trochu kontroverze, zůstává tam totiž ruská Ťumeň, která kvůli ruské dopingové kauze přišla loni o podnik Světového poháru i o pořadatelství světového šampionátu v roce 2021.

"Momentálně je to od vedení IBU nastavené tak, aby to celé vyšumělo do ztracena. Ale myslím, že to se nestane," uvažuje šéf českých biatlonistů.

Při dalších protestech závodníků a funkcionářů by se mohlo stát, že Ťumeň o Světový pohár přijde i v příští sezoně. V takovém případě by mohlo být Nové Město variantou.

"My jsme jako pořadatelé připravení. Sportovci do Ruska nyní závodit nechtějí. Uvidíme, jak dopadnou další jednání, ve čtvrtek máme nějaký mítink v Salcburku, kde se o tom také určitě bude mluvit. Český svaz to určitě usnout nenechá a další federace také ne," dodává Hamza.

Češi mají předběžně přislíbený podnik Světového poháru v prosinci 2018. V příští sezoně musí fanoušci k sousedům do rakouského Hochfilzenu nebo německého Oberhofu. Po čtyřech letech se vrací závody také do země aktuálního biatlonového krále Martina Fourcada, tedy do francouzského Annecy.

 

Právě se děje

Další zprávy