Biatlonisté nechtějí být znovu bez medaile. Cíle se ale dávaly za komunistů, tvrdí prezident

Aleš Vávra Aleš Vávra
9. 2. 2017 7:43
Historicky má český biatlon na kontě osmnáct světových medailí, v roce 2016 ovšem z norského Osla nepřivezl ani jednu. Jak to dopadne letos? V Hochfilzenu začínáme už dnes.
Gabriela Koukalová s Veronikou Vítkovou během štafety v Pokljuce
Gabriela Koukalová s Veronikou Vítkovou během štafety v Pokljuce | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Praha/Hochfilzen – Loňský šampionát v Oslu, ze kterého smolně přijeli bez jediného cenného kovu, je ze sna rozhodně nebudí. Žádná slova o napravení této bilance, žádné výkřiky o medailích, žádné konkrétní cíle.

Nic takového z úst českých biatlonových reprezentantů, trenérů a funkcionářů před mistrovstvím světa rozhodně neuslyšíte. Vrchol sezony začíná v rakouském Hochfilzenu už dnes závodem smíšených štafet. Favoritů je spousta, Češi jsou bezpochyby jedním z nich. Ale vyhlášení útoku na stupně vítězů? S tím se v biatlonové partě nakládá s nejvyšší opatrností.

"Cíle? Ty se dávaly za komunistů, teď ne. My žádné konkrétní cíle opravdu nemáme. Chceme prostě co nejlepší výsledky a uvidíme, na co naši reprezentanti v Rakousku dosáhnou," řekl deníku Aktuálně.cz šéf biatlonového svazu Jiří Hamza.

Obrovská konkurence, to je už klasické klišé, které se v posledních letech kolem biatlonu používá prakticky neustále. Taková je ovšem realita a Češi to moc dobře vědí.

"Když si vezmeme jednotlivce, tak v obou kategoriích myslí na medaile skoro bych řekl až padesát lidí," prohlásil Hamza. Logicky je pak složité dávat si jakékoli cíle. Vše závisí na momentálním rozpoložení závodníků a samosebou také na štěstí. Fanoušci by si nicméně po loňské smolné norské anabázi nějaké to "cinknutí" přáli.

Největší nadějí Koukalová

"Je nám jasné, že ze strany příznivců na nás bude velký tlak. Ale my se snažíme o pravý opak. Chceme, aby závodníci byli v co největším klidu, aby mohli jezdit a střílet s čistou hlavou," vysvětlil prezident svazu.

I on sám ovšem cítí, že šestice reprezentantů může mít při dobré konstelaci medailové ambice. Gabriela Koukalová, druhá žena momentálního pořadí Světového poháru, je bezpochyby největší nadějí. Na stupních vítězů letos skončili i Michal Krčmář, Eva Puskarčíková a Michal Šlesingr.

Těsně za nimi pak Ondřej Moravec. Zazářit může v malém rakouském městečku také Veronika Vítková. Při ideálním vyladění formy mohou na cenné kovy útočit i štafety, byť se jim v této sezoně zatím nedařilo. "Je třeba respektovat to, že ani konkurence nespí," dodal Hamza.

Připomeňme si ještě bilanci loňského mistrovství v Oslu. Koukalová zůstala třikrát těsně pod bednou, dojela čtvrtá ve sprintu i v závodu s hromadným startem a pátá ve vytrvalostním klání. V něm byla Vítková čtvrtá a na šampionátu si připsala ještě šesté a osmé místo. Michal Krčmář dojel pátý na nejdelší trati. Smíšená štafeta byla šestá, a neobhájila tak zlaté medaile z finského Kontiolahti. 

Zdravotní komplikace závodnic

Nutno podotknout, že závěrečná příprava na letošní šampionát rozhodně neproběhla podle představ. Zejména ženská část reprezentace se pravidelně potýkala se zdravotními komplikacemi.

O třísce v palci Gabriely Koukalové se toho v posledních dnech namluvilo hodně a nezbývá než doufat, že šlo skutečně o banální problém, který nebude mít na výkon žádný vliv. "Třeba to bude tak, že mně bolest v palci pomůže zapomenout na bolest těla, kterou cítíme během závodu," zlehčovala problém, který se musel narychlo chirurgicky řešit v Jablonci nad Nisou.

V podstatě jedinou závodnicí výběru Zdeňka Vítka, jež nemusela řešit žádné potíže, byla Eva Puskarčíková. Veronika Vítková musela do poslední chvíle doma léčit nachlazení a do Hochfilzenu přijela až v úterý. Lucie Charvátová předčasně opustila evropský šampionát v Polsku kvůli chřipce, nemoc naštěstí brzy odezněla a v posledním týdnu už biatlonistka mohla naplno trénovat. V polovině ledna oslabila nemoc i Jessicu Jislovou. Mužům se naštěstí podobné problémy úplně vyhnuly. 

Češi v letošní sezoně už třináctkrát skončili na stupních vítězů, a pokud by aspoň jednou podobný úspěch nezopakovali v Hochfilzenu, jednalo by se o poměrně velké překvapení, podobně jako loni. Stejně to ostatně vidí i sázkové kanceláře.

Puskarčíková jako Björndalen

Například Fortuna vypsala nejnižší kurzy na to, že biatlonisté přivezou z Hochfilzenu dvě placky, z toho jednu zlatou. Nejvíce pochopitelně favorizuje Koukalovou, za žolíka pak označila Puskarčíkovou. "Má zatím perfektní sezonu, kurz na její individuální medaili je 5:1. Pro lepší představu, na její výkony jsme vypsali podobné kurzy jako na legendárního Ole Einara Björndalena," informoval bookmaker Michal Hanák.

Naopak Krčmář, Moravec, Šlesingr a Vítková mezi největšími favority na medaile nejsou. Určité šance se ale dávají trochu překvapivě štafetám, byť – jak už bylo řečeno – letos zatím nezazářily. 

"Výsledky posledních štafet nedávaly moc důvodů k optimismu, ale Češi mají zkušený a vyrovnaný tým. V ženské i smíšené štafetě budou medaile viset na dosah," vysvětlil sportovní analytik Fortuny Roman Kovařík.

První díl tajenky odhalíme už dnes odpoledne. Do smíšené štafety nastoupí čtveřice Eva Puskarčíková, Gabriela Koukalová, Ondřej Moravec a Michal Krčmář. Velký biatlonový svátek začíná.

 

Právě se děje

Další zprávy