Davidová zajela fantastickou stíhačku, Charvátová si odstřelila velký výsledek

Aktualizováno 14. 1. 2024 15:51
Biatlonistka Markéta Davidová obsadila ve stíhacím závodu Světového poháru v Ruhpoldingu 11. místo, Tereza Voborníková doběhla na 16. příčce. Vyhrála Italka Lisa Vittozziová. V závodě mužů, který vyhrál Nor Johannes Dale-Skjevdal, z českých reprezentantů bodoval jen čtyřicátý Vítězslav Hornig.
Markéta Davidová po stíhačce v Ruhpoldingu.
Markéta Davidová po stíhačce v Ruhpoldingu. | Foto: Petr Slavík / Český biatlon

Davidová odstartovala až z 46. pozice, ale díky bezchybné střelbě a rychlému běhu vymazala ztrátu 50 sekund na čelo závodu. Na jedenácté příčce nakonec za Vittozziovou zaostala o 65 sekund, od umístění v nejlepší desítce ji dělily čtyři desetiny.

"Už jsem se usmívala, když jsem odjížděla z poslední položky ze střelnice. Dneska vím, čeho jsem schopna. Na trati jsem se cítila trochu lépe než při ostatních závodech. Sama jsem ani nedoufala, že by to mohly být čtyři nuly," řekla Davidová České televizi.

Voborníková na střelnici chybovala jednou a na 16. místě byla o 15 sekund pomalejší než Davidová. Bodovaly i zbývající české reprezentantky na startu. Pětadvacátá Lucie Charvátová, jež startovala po sprintu jako osmá, průběžně dnes byla i druhá, ale na poslední položce čtyřikrát chybovala. Jessica Jislová skončila na 28. pozici.

Vittozziová si doběhla pro druhé vítězství v sezoně s náskokem sedmi desetin před Ingrid Landmark Tandrevoldovou. Obě předvedly bezchybnou střelbu. S jedním zaváháním byla třetí další Norka Juni Arnekleivová.

Tandrevoldová se díky druhé příčce posunula do čela průběžného pořadí Světového poháru. Na kontě má 666 bodů a před Justine Braisazovou-Bouchetovou z Francie vede o devět bodů. Nejlepší českou závodnicí je dvacátá Voborníková.

Českým mužům se stíhací závod nevydařil. Lídr týmu Michal Krčmář pětkrát minul, propadl se z 29. příčky po sprintu na 51. místo a navíc ho limitovaly problémy se zády. Na vítěze ztratil bezmála čtyři minuty. Bodoval jen Hornig, jenž musel pouze na jedno trestné kolo a posunul se o osmnáct míst na 40. příčku. Jonáš Mareček byl o dvě místa za ním.

V čele se dlouho pohyboval vítěz sprintu Vetle Sjaastad Christiansen, ale na poslední položce dvakrát minul a dojeli ho čtyři soupeři. V posledním stoupání zaútočil Dale-Skjevdal a zvítězil s náskokem 1,7 sekundy před Christiansenem. Norskou nadvládu potvrdil třetím místem Johannes Thingnes Bö, lídr Světového poháru.

SP v biatlonu v Ruhpoldingu (Německo) - stíhací závody:

Ženy (10 km): 1. Vittozziová (It.) 30:30,7 (1 tr. okruh), 2. Tandrevoldová -0,7 (1), 3. Arnekleivová (obě Nor.) -9,1 (0), 4. Jeanmonnotová (Fr.) -31,1 (2), 5. Häckiová-Grossová (Švýc.) -43,2 (2), 6. Preussová (Něm.) -44,5 (2), …11. Davidová -1:05,4 (0), 16. Voborníková -1:20,5 (1), 25. Charvátová -2:12,8 (5), 28. Jislová (všechny ČR) -2:15,9 (3).

Průběžné pořadí SP (po 12 z 21 závodů): 1. Tandrevoldová 666, 2. Braisazová-Bouchetová (Fr.) 657, 3. Vittozziová 606, 4. E. Öbergová (Švéd.) 541, 5. Preussová 505, 6. Simonová (Fr.) 497, …20. Voborníková 189, 23. Jislová 149, 24. Davidová 147, 31. Charvátová 110.

Muži (12,5 km): 1. Dale-Skjevdal 30:38,0 (2 tr. okruhy), 2. Christiansen -1,7 (3), 3. J.T. Bö (všichni Nor.) -2,4 (3), 4. Jacquelin (Fr.) -9,6 (3), 5. Strelow (Něm.) -14,7 (1), 6. Giacomel (It.) -24,1 (4), …40. Hornig -2:40,0 (1), 2. Mareček -2:43,1 (2), 51. Krčmář (všichni ČR) -3:52,9 (5).

Průběžné pořadí (po 12 z 21 závodů): 1. J. T. Bö 671, 2. T. Bö (Nor.) 593, 3. Dale-Skjevdal 589, 4. Laegreid 509, 5. Strömsheim (oba Nor.) 505, 6. Christiansen 452, …26. Krčmář 174, 53. Štvrtecký 32, 55. Mareček 28, 63. Václavík 15, 73. Karlík 5, 80. Hornig 1, 82. Mikyska (všichni ČR) 1.