reklama

Raději se trefím, než abych to tam pražila, smála se Davidová po vítězné premiéře

Vítězná Markéta Davidová Vítězná Markéta Davidová Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík
Pořád ještě se zdráhala uvěřit tomu, co se jí povedlo. Česká biatlonistka Markéta Davidová ve dvaadvaceti letech poprvé v kariéře vyhrála závod Světového poháru, v italské Anterselvě ovládla sprint na 7,5 kilometru. "To je nádherné. Pořád nevím, jestli je to pravda. To zjistím, až se ráno probudím," smála se vycházející česká hvězda.

Davidová vyběhla na trať s číslem pět a při obou střelbách si pohlídala všechny rány. "Jsem opravdu nadšená ze střelby, i když pomalejší, ale to jsem vždycky. Jsem strašně ráda za dvě nuly, lepší už to ani být nemůže. Byly sice dost pomalý, ale já fakt preferuju to, že se trefím, než že to tam odpražím," líčila Davidová.

V posledním okruhu jí docházely síly, přesto měla v cíli jasně nejrychlejší čas. "Na trati jsem jela, co to šlo, ale nebyl to můj nejlepší běžecký závod. V závěru mi došly síly. Skoro jsem neviděla a jsem ráda, že jsem vůbec do cíle dojela," popisovala česká reprezentantka. "Je tady strašně moc fanoušků, kteří mě hnali dopředu, tak jsem se to ještě snažila zmáčknout," doplnila.

V cíli musela vyčkávat, až jako poslední totiž odstartovala biatlonová superstar Laura Dahlmeierová. Zkušená Němka se po druhé střelbě dostala před Davidovou, v dramatickém závěru ale sedminásobná mistryně světa vedení neudržela a nakonec dojela až čtvrtá. "Bylo to fakt dlouhé čekání," oddechla si vítězka. "Moje poslední kolo nebylo nejrychlejší a myslela jsem si, že mě Laura porazí," přiznala Češka, která se pyšnila sedmým nejlepším běžeckým časem.

"Věděli jsme, že jí to tady bude vyhovovat, že by mohla zajet skvělý výsledek. Ale tohle jsme nečekali. Předvedla skvělý běžecký výkon," řekl asistent trenéra žen Jiří Holubec v České televizi.

Nejlepším výsledkem dvaadvacetileté Davidové bylo až dosud třetí místo z prosincového vytrvalostního závodu v Pokljuce. Dnešním triumfem napodobila české vítězky SP Jiřinu Pelcovou-Adamičkovou, Kateřinu Holubcovou, Gabrielu Koukalovou a Veroniku Vítkovou.

Naposledy slavila vítězství předloni v únoru Koukalová, která ovládla sprint na mistrovství světa v Hochfilzenu a připsala si 17. prvenství v závodě SP. Pro český a československý biatlon to bylo jubilejní 40. vítězství. Davidová rozšířila počet českých reprezentantů, kteří dokázali vyhrát individuální závod SP, na deset.

V této sezoně dosáhla z českých biatlonistů v individuálních závodech na stupně vítězů pouze Davidová.

Zbývajícím čtyřem Češkám se dnes v italském zimním středisku příliš nedařilo. Veronika Vítková, Lucie Charvátová a Eva Puskarčíková skončily v páté desítce, šanci na vylepšení výsledku budou mít v sobotní stíhačce. Do ní se nedostala Jessica Jislová, jež obsadila až 89. místo.

Obrazem: Boj o setiny a zlatý triumf. Tak letěla Davidová za senzačním vítězstvím Obrazem: Boj o setiny a zlatý triumf. Tak letěla Davidová za senzačním vítězstvím Prohlédněte zde

reklama