reklama

Fantastická Koukalová! Od první střelby do vedení nikoho nepustila a vyhrála stíhačku

Podívejte se na galerii z nedělní stíhačky, v níž triumfovala Gabriela Koukalová! Podívejte se na galerii z nedělní stíhačky, v níž triumfovala Gabriela Koukalová! Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík
S celkovou vítězkou minulého ročníku Světového poháru Gabrielou Koukalovou se musí počítat i v nové sezoně. Už včera třetím místem ve sprintu v Östersundu naznačila, že klidnou a přesnou střelbu nezapomněla. Dnes navázala skvělým výkonem, ve stíhačce na 10 kilometrů udělala jedinou chybu a závod vyhrála s náskokem osmi vteřin před Laurou Dahlmeierovou.

Östersund - V létě probleskly zprávy, že má Gabriela Koukalová problémy s motivací a že se trápí s tréninkem rychlé střelby. To první zjevně česká biatlonistka odstranila, navíc se vrátila ke klidné a přesné palbě a už zase vítězí. V dnešní stíhačce se z třetího místa hned po první položce posunula do vedení, které už nepustila.

Biatlonová sezona skončila. Koukalová udržela druhé místo, Moravec na desítku nedosáhl Biatlonová sezona skončila. Koukalová udržela druhé místo, Moravec na desítku nedosáhl Prohlédněte zde

Skvěle zajely také další české závodnice, Eva Puskarčíková se posunula na osmé místo, což je její nejlepší individuální výsledek ve Světovém poháru, Lucie Charvátová dojela dvanáctá a mezi nejlepších dvacet se vešla rovněž osmnáctá Veronika Vítková.

"Tenhle závod se bude hodnotit nádherně, excelentní vystoupení," radoval se bezprostředně po dojetí šéftrenér biatlonistů Ondřej Rybář v rozhovoru pro Českou televizi.

Po první střelbě byly tři Češky v elitní desítce

Nedělní stíhačka se vyvíjela ve prospěch českých barev už od první střelby. Obě vedoucí závodnice, Marie Dorinová Habertová a Kaisa Mäkäräinenová, na ležce chybovaly, s jedničkou jedoucí Francouzka dokonce dvakrát, a před Koukalovou se tak otevřela možnost jít do vedení.

Tu česká závodnice využila a po čisté položce odjížděla do druhého běžeckého okruhu na první pozici s jedenáctisekundovým náskokem před vítězkou středečního vytrvalostního závodu Lauru Dahlmeierovou.

Živě: Koukalová slaví první vítězství v sezoně, Puskarčíková zaznamenala kariérní maximum Živě: Koukalová slaví první vítězství v sezoně, Puskarčíková zaznamenala kariérní maximum Čtěte zde

První položka ale nepřinesla radost jen Koukalové. Fantasticky vyšla všem českým závodnicím: Eva Puskarčíková a Lucie Charvátová zastřílely čistě a posunuly se na průběžné deváté a desáté místo. V jednu chvíli se tak v Top 10 nacházely tři Češky.

Střelecky Koukalové konkurentky nestačily

A ještě lépe pro Gabrielu Koukalovou vypadala situace po druhé střelbě vleže. Po prvních třech ranách sice ty závěrečné dvě podržela, nicméně tento tah se jí vyplatil. Druhá nula a rychlý odjezd ze střelnice.

Nebezpečné Dahlmeierová i Mäkäräinenová chybovaly jednou a bylo jasné, že v těsné blízkosti Koukalové nikdo nepojede. A jakmile se netrefily ani Dorinová Habertová s Braisazovou, náskok vzrostl až na 25 vteřin.

Koukalová po bronzu ze sprintu: Příprava se ještě projeví, tohle je jen první vlaštovka Koukalová po bronzu ze sprintu: Příprava se ještě projeví, tohle je jen první vlaštovka Čtěte zde

Na okruhu si vítězka minulého ročníku SP náskok hlídala. Podle běžeckého času patřila ve stíhačce mezi ty nejlepší, byť na úplné čelo malinko ztrácela. Věděla tak, že rozhodnou především závěrečné dvě položky.

Klid na střelnici ocenil po závodě trenér Rybář

Hned první rána vstoje ale mohla být jistým vyhozením z rytmu. To byla šance pro v tu chvíli druhou Dahlmeierovou, která si ovšem nepohlídala rovněž hned první ránu. Zbylé výstřely na první stojce ale už Koukalová trefila.

"Byl to hrozně nabitý závod. To, že to Gábina dokázala na střelnici ustát, je super," popsal tento okamžik trenér Rybář.

První letošní pódium. Koukalová ve sprintu zastřílela čistě a nestačila jen na dvě rychlé běžkyně První letošní pódium. Koukalová ve sprintu zastřílela čistě a nestačila jen na dvě rychlé běžkyně Čtěte zde

Největší konkurentkou české reprezentantky se tak po své čisté střelbě stala dravá Finka Mäkäräinenová. Skvělý průběh měl závod nadále pro duo Charvátová-Puskarčíková. První stojka vyšla na jedničku s hvězdičkou oběma a znovu se vrátily na devátou a desátou pozici.

Před poslední položkou se tak rýsovalo obrovské drama. Z náskoku 17 vteřin na Finku se během okruhu stala pětivteřinová mezera, Dahlmeierová běžela víceméně na úrovni Koukalové.

Co Koukalová ztratila na trati, ovšem dohnala na střelnici. Jak měla ve zvyku loni, klidnou a čistou střelbou si vytvořila opět luxusní odstup do posledního okruhu.

Sesadit Koukalovou z první pozice mohly už jen Wiererová s Dahlmeierovou, které zastřílely čistě. Hlavně Dahlmeierová se pokusila ztrátu ještě stáhnout a z boje o první pozici udělat drama.

Jakmile ale na posledním mezičase před sjezdem na stadion náskok činil devět vteřin, bylo jasno. Z kopce Koukalovou nikdo nepředjede a první její vítězství v sezoně 2016/17 se stalo jistotou. V průběžném hodnocení SP se posunula na druhé místo, žlutý trikot si do Pokljuky převeze Dahlmeierová.

Fourcadových chyb využili Rusové, stíhačku vyhrál Babikov. Krčmář vystoupal až do Top 10 Fourcadových chyb využili Rusové, stíhačku vyhrál Babikov. Krčmář vystoupal až do Top 10 Čtěte zde

Koukalová střílí klidně, další Češky rychle

Když se Koukalová v cíli radovala, pomalu už dojížděly její kolegyně z týmu. Eva Puskarčíková postupnými krůčky stoupá směrem k nejlepším biatlonistkám, Charvátové i tři chyby stačily na dvanácté místo. Posunula se také Veronika Vítková, z 35. místa na osmnácté.

SP Östersund, stíhačka Ž:  Gabriela Koukalová Gabriela Koukalová s medailí za vítězství ve stíhačce. Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Pohled do statistik navíc ukazuje, že letní trénink rychlosti střelby se vyplatil. Charvátová této statistice dominuje, Vítková byla osmá a Puskarčíková dvanáctá. Gabriela Koukalová si zvolila jiný model, a pokud bude úspěšný a přesný jako dnes v Östersundu, zlobit se nikdo nebude.

Po rozpačité smíšené štafetě a větrném vytrvalostním závodě dělá opět český biatlon radost.

Závody SP v biatlonu v Östersundu (Švédsko):

Ženy - stíhací závod (10 km):

1. Koukalová (ČR) 31:43,3 (1 trestné kolo), 2. Dahlmeierová (Něm.) -8,4 (2), 3. Wiererová (It.) -21,4 (0), 4. Häckiová (Švýc.) -36,3 (0), 5. Mäkäräinenová (Fin.) -52,7 (4), 6. Hauserová (Rak.) -1:01,0 (1), 7. Dorinová Habertová (Fr.) -1:15,5 (6), 8. Puskarčíková (ČR) -1:17,4 (2), 9. Džimová (Ukr.) -1:21,7 (2), 10. Skardinová (Běl.) -1:29,4 (1), ...12. Charvátová -1:50,3 (3), 18. Vítková (obě ČR) -2:27,3 (3).

Průběžné pořadí (po 3 z 26 závodů): 1. Dahlmeierová 157, 2. Koukalová 132, 3. Dorinová Habertová 118, 4. Hauserová 114, 5. Mäkäräinenová 111, 6. Braisazová (Fr.) 99, ...10. Puskarčíková 86, 17. Vítková 61, 21. Charvátová 52.

reklama