reklama

Rusko přišlo o plné členství v Mezinárodní biatlonové unii v reakci na trest za doping

Olga Zajcevová na olympiádě v Soči 2014 Olga Zajcevová na olympiádě v Soči 2014 autor: Reuters
Mezinárodní biatlonová unie odebrala Rusku plné členství v reakci na trest za dopingový skandál v Soči 2014. Rusové tak přišli o hlasovací právo.

Hochfilzen - Mezinárodní biatlonová unie IBU odebrala Rusku v reakci na trest od Mezinárodního olympijského výboru za dopingový skandál v Soči 2014 plné členství. Rusko tak přišlo o hlasovací právo v IBU, jeho reprezentanti se ale mohou dál účastnit oficiálních závodů včetně Světového poháru. Rozhodl o tom výkonný výbor IBU na zasedání v Hochfilzenu.

Zaplatíme, ale už nás netrestejte, vzkazuje MOV místopředseda ruské vlády Zaplatíme, ale už nás netrestejte, vzkazuje MOV místopředseda ruské vlády Čtěte zde

Rusko bude provizorním členem IBU minimálně do konce této sezony. Plné členství může získat zpět až po splnění určených podmínek, a to teprve poté, co MOV zruší suspendaci Ruského olympijského výboru.

Jednou z podmínek je, že se zpětně s účinností od 1. ledna 2017 neobjeví žádný další ruský prohřešek proti dopingovým pravidlům. Ruský biatlonový svaz navíc musí spolupracovat při vyšetřování skandálu ze Soči.

Ruské biatlonové unii podle místopředsedy Viktora Majgurova vážně hrozilo vyloučení z IBU, pro které se prý vyslovilo několik členů výkonného výboru. "Vedly se dlouhé diskuse a někteří členové exekutivy byli pro vyloučení. Nedá se říct, že by nás milovali a líbali. Ale bylo třeba přijmout řešení, které by se později neobrátilo proti samotné IBU. Rozhodnutí, které by bylo nelegitimní, nemá ta organizace zapotřebí," řekl Majgurov agentuře TASS.

"Někteří naši 'přátelé' z výkonného výboru by rádi naši unii odstranili, ale víc bylo takových, kteří se snažili držet legislativy. Jsou důkazy a jsou obvinění. Kde nejsou důkazy, jsou emoce," uvedl Majgurov. Neprošel ani návrh, aby Rusům byla zmenšena kvóta závodníků, které mohou nasadit ve Světovém poháru.

Rusko bylo vyloučeno z únorových olympijských her v Pchjongčchangu, jeho sportovci tam mohou po splnění kritérií určených MOV startovat pod neutrální vlajkou.

reklama