reklama

Slovenským biatlonem otřásá spor. Sestry Fialkovy nepodepsaly reprezentační smlouvy

Paulina Fialková, slovenská biatlonistka Paulina Fialková, slovenská biatlonistka autor: Instagram Paulina Fialkova
Sestry Paulína a Ivona Fialkovy, symboly a krásné tváře slovenského biatlonu, možná přijdou o Světový pohár. Nepodepsaly totiž reprezentační smlouvy.

Na únorové olympiádě v Pchjongčchangu pomohly Slovensku ve štafetě k pátému místu, Paulína navíc obsadila stejné místo i ve vytrvalostním závodě. V březnu pak při závodech Světového poháru v Ťumeni vyjela skvělou druhou pozici.

Zelená pro Ledeckou. Česká hvězda může reprezentovat, dohodla se na smlouvě se svazem Zelená pro Ledeckou. Česká hvězda může reprezentovat, dohodla se na smlouvě se svazem Čtěte zde

Jenže nový ročník prestižního seriálu nejspíš začne bez ní i její sestry. Vypadá to, že minimálně při úvodním podniku na začátku prosince ve slovinské Pokljuce sestry Fialkovy startovat nebudou.

Nemají totiž podepsanou reprezentační smlouvu se Slovenským svazem biatlonu. A vypadá to, že za současných podmínek ji v žádném případě nepodepíšou, i kdyby to mělo znamenat jejich závodní absenci.

Podle informací slovenského deníku Šport je problémem ta část smlouvy, která se zabývá marketingovými záležitostmi. Podobné potíže řešila před sezonou se Svazem lyžařů ČR i česká superhvězda Ester Ledecká, jíž také hrozilo, že se nebude moci účastnit závodů Světového poháru. Nakonec se ovšem s funkcionáři dohodla.

Pro slovenský biatlon by bylo citelnou ránou, pokud by svaz s Fialkovými nenašel shodu. "Opět jsme se zaobírali situací, ke které došlo tím, že sestry Fialkovy ani po vícero jednáních s jejich právním zástupcem nepodepsaly smlouvu o zabezpečení státní sportovní reprezentace. Její podepsání je základní podmínkou svazu pro reprezentování sportovce na mezinárodních závodech," píše v prohlášení Slovenský svaz biatlonu. "Smlouvu podle návrhu svazu podepsali všichni členové reprezentačních družstev včetně trojnásobné olympijské vítězky Anastasie Kuzminové," stojí také v prohlášení.

Šéfové slovenského biatlonu v něm také vyjádřili naději, že k dohodě přece jen dojde ještě před startem Světového poháru, aby zúročily přípravu, kterou absolvovaly i ze státních zdrojů prostřednictvím VŠC Dukla Banská Bystrica a právě biatlonového svazu.

Banskobystrická Dukla coby zaměstnavatel obou biatlonistek se však postavila spíše na jejich stranu a nešetřila kritikou k postupu svazu. "Musíme s politováním konstatovat, že chyba nastala v pozdní přípravě dokumentu Smlouva o státní sportovní reprezentaci, kterou Slovenský svaz biatlonu ve finální podobě schválil až na svém zasedání 14. 9. 2018," komentovala problém Dukla.

"V té době už reprezentantky absolvovaly víc než polovinu sportovní přípravy. Považujeme za neseriózní ze strany svazu podávat návrh na zařazení sportovců do střediska bez toho, že by nás uvědomil o možnosti vzniku této situace," uvedla Dukla v tiskové zprávě.

Sestry Fialkovy i přes nejistou budoucnost pokračují ve švýcarském Lenzerheide v přípravě na novou sezonu. Otázkou je, kdy ji budou moci zahájit…

Největší smolařka her? Musel se mi vychýlit dioptr, plakala Fialková. Utěšoval ji i prezident Největší smolařka her? Musel se mi vychýlit dioptr, plakala Fialková. Utěšoval ji i prezident Čtěte zde
reklama