Sportovcem roku na Slovensku je Kuzminová. Potřetí a znovu v olympijském roce

22. 12. 2018 12:35
Sportovcem roku na Slovensku byla potřetí vyhlášena biatlonistka Anastasia Kuzminová. Novinářskou anketu vyhrála už v roce 2010 a 2014, tedy vždy v olympijských letech. Pokaždé totiž na hrách dokázala vybojovat zlatou medaili, letos v únoru v Pchjongčchangu to bylo v závodu s hromadným startem.
Anastasia Kuzminová se stala Sportovkyní roku 2018 na Slovensku.
Anastasia Kuzminová se stala Sportovkyní roku 2018 na Slovensku. | Foto: Reuters

Rodačka z ruské Ťumeně v Koreji vybojovala i dvě stříbra a také měla zásluhu na tom, že kolektivem roku byly v pátek ve Slovenském národním divadle v Bratislavě vyhlášeny právě biatlonistky. Na senzačním pátém místě se s Kuzminovou podílely Paulína a Ivona Fialkovy a Terézia Poliaková.

V hlavní kategorii čtyřiatřicetiletá biatlonistka porazila loňského vítěze cyklistu Petera Sagana. Oba tak mají ocenění už tři. Kuzminová si pro něj tentokrát přijít nemohla, protože startuje v Novém Městě na Moravě na Světovém poháru.

Loni v pohárovém seriálu Kuzminová do poslední chvíle bojovala o velký křišťálový glóbus, ale závěrečný závod v rodném městě jí nevyšel a prohrála s Finkou Kaisou Mäkäräinenovou.

Sagana porazila v prestižní domácí anketě o 193 bodů. Na silnici si letos Sagan dojel pro triumf na dubnové klasice Paříž - Roubaix a navzdory pádu pošesté získal zelený trikot na Tour de France pro nejlepšího spurtéra. Třetí ve Sportovci roku skončila střelkyně Zuzana Rehák Štefečeková, jež na MS vyhrála dvě olympijské disciplíny.

Rekordmanem slovenské ankety je s šesti korunkami plavkyně Martina Moravcová, čtyři pak posbíral vodní slalomář Michal Martikán.