reklama

V Rusku chtěli, abych kojila jen tři měsíce. Kuzminová popsala, proč šla na Slovensko

Anastasia Kuzminová Anastasia Kuzminová autor: Reuters
Pro Slovensko získala tři zlaté olympijské medaile a je hrdinkou. Biatlonistka Anastasia Kuzminová popsala, proč tam z Ruska odešla.

Slavná biatlonistka se na konferenci Sport Revolution, kde debatovala na téma Ženy a sport, vrátila ke svému odchodu z Ruska.

"Hned když jsem otěhotněla, šel sport v mém životě na vedlejší kolej. Chtěla jsem být především matkou, být co nejvíc s dítětem a co nejdéle kojit," cituje server pravda.sk vzpomínky rodačky z Tjumeně na období, kdy čekala nyní dvanáctiletého syna Jeliseje.

"Právě proto jsem musela odejít z Ruska. Řekli mi, že podle výzkumů stačí kojit tři měsíce a potom už je třeba nastoupit do tréninkového procesu, odjet na soustředění a potom na závody. Pro mě to bylo nepřijatelné řešení, proto jsme se rozhodli odjet na Slovensko," vypráví mistryně světa z letošního šampionátu v Östersundu.

Pod Tatrami se jí s manželem Danielem, ruským běžcem na lyžích, který posléze reprezentoval Izrael, dostalo vřelého přijetí. "Tady jsem zažila - v té době jako cizinec - nadstandardní podporu i srdečnost lidí, kteří mi dopřáli to, abych se vrátila ke sportu a současně byla s rodinou," děkuje nové zemi, kterou reprezentuje od roku 2008.

Na Slovensko nedá od té doby dopustit. "Holky v týmu mi pomáhaly i jako chůvy. Těšilo je, že mají po svém boku matku-sportovkyni, která chce v biatlonu ještě něco dokázat. I ony mi byly velkou oporou," vzdává hold žena, která pro Slovensko od roku 2010 vybojovala zlatou olympijskou medaili na každých následujících hrách.

"Jsou situace, kdy být matkou a zároveň sportovkyní není pohodlné. Ale převažují pozitivní věci. S dětmi se naučíte vytrvalosti a trpělivosti. A samozřejmě z nich máte obrovskou radost," usmívá se Kuzminová, jež má kromě Jeliseje i holčičku Olivii.

Kompletní rodinka na letošní dovolené:

View this post on Instagram

Vacation in Portugal

A post shared by Anastasia Kuzmina (@nastja.kuzminova) on

Kuzminová už s předstihem oznámila, že letos na jaře ukončí individuální kariéru právě proto, aby se mohla ještě víc věnovat dětem. Nevyloučila však, že by pomohla Slovensku třeba ve štafetách. V minulých týdnech proto absolvovala několik závodů v letním biatlonu.

"Výsledky mi nastavily zrcadlo a budou mít vliv na moje rozhodnutí o pokračování v reprezentačním dresu," říká Kuzminová s tím, že ortel oznámí na začátku října.

reklama