Vítkovou zradila třísla, biatlonisté ale rozpoutali medailovou žeň. Světové zlato slaví Krčmář

Aktualizováno 25. 8. 2018 20:15
Sprint juniorů vyhrál Jakub Štvrtecký, třetí skončil Vítězslav Hornig. V závodě juniorek skončila Markéta Davidová druhá.
Veronika Vítková v cíli sobotního sprintu.
Veronika Vítková v cíli sobotního sprintu. | Foto: Lukáš Caha

Nové Město na Moravě - Medailovou žeň na mistrovství světa v letním biatlonu v Novém Městě na Moravě korunovali čeští reprezentanti ve sprintu mužů na 10 km, kde posbírali všechny medaile. Vyhrál Michal Krčmář před Ondřejem Moravcem, třetí skončil Tomáš Krupčík.

Veronika Vítková obsadila v závodu žen čtvrté místo.

Sprint juniorů vyhrál Jakub Štvrtecký, třetí skončil Vítězslav Hornig. V závodě juniorek obsadila Markéta Davidová druhé místo a získala na šampionátu druhou stříbrnou medaili. V pátek se podílela na druhém místě seniorské smíšené štafety. Závody sledovalo téměř 6000 diváků.

Ve sprintu mužů nasadili Moravec s Krčmářem, kteří startovali hned v úvodu, soupeřům vysokou laťku bezchybnou střelbou a výborným běžeckým výkonem. Svedli vyrovnaný boj, který pro sebe rozhodl rozdílem pouhých tří desetin sekundy Krčmář. K oběma se přiblížil Krupčík, který ale pokazil poslední střelu a musel na trestné kolo.

Těsnou prohru bral Moravec s humorem. "Zítra budu mít k dobru čtyři střelby a prohru mu vrátím. Ale obě medaile jsou na pokoji, kde spolu pravidelně bydlíme, takže se nic neděje," řekl novinářům Moravec.

"Jsem spokojen se svým výkonem. Zlato bylo mým tajným přáním. Na trati jsem nechal všechny síly, i když to dnes trochu bolelo. Chtěl jsem si sáhnout na dno svých sil. Ondrovi jsem se už omluvil," prohlásil Krčmář.

Vítková bojovala o medaili marně, podepsaly se na ní i zdravotní potíže po štafetě. "Po včerejšku byl závod hodně těžký. Měla jsem natažená třísla po pátečním závodě. Škoda jedné chyby ve střelbě. Nevím, kde byla chyba. Ocenila bych velkou podporu diváků. Doufám, že mi ještě zůstalo dost sil na stíhací závod. Čtvrté místo bude dobrou pozicí," řekla Vítková.

Z bitvy o titul mistryně světa vyšla lépe Slovenka Paulína Fialková, která musela jen na jedno trestné kolo. Stříbrná Polka Monika Hojniszová dvakrát minula terč a v cíli měla ztrátu sedmi sekund. Další česká závodnice Jessica Jislová skončila jedenáctá.

Štvrtecký rozhodl o vítězství až v závěru závodu. Ještě na posledním mezičase 1400 metrů před cílem ztrácel sekundu na Rusa Vjačeslava Malejeva, který absolvoval o jeden trestný okruh méně. "Po chybné střelbě na stojce se mi honilo hlavou, že musím co nejrychleji z trestného kola vypadnout. Nejelo se mi dobře, bylo to na morálku. Hodně mi v závěru pomohli diváci," řekl Štvrtecký, který nakonec Malejeva porazil o sedm sekund. Třetí Hornig zaostal za vítězem o 22 sekund.

Davidová měla v cíli na vítěznou Polku Kamilu Žukovou ztrátu 40 sekund. Oproti pátečnímu závodu štafet si svou jízdu pochvalovala. "Jelo se mi lépe, protože trať už na malé výjimky neklouzala. Ze tří střeleckých chyb mě mrzí jedno zaváhání na ležce, kdy bych měla střílet čistě," uvedla Davidová. Petra Suchá obsadila osmé místo a Tereza Voborníková byla desátá.

Mistrovství světa v letním biatlonu v Novém Městě na Moravě:

Sprint:

Muži (10 km): 1. Krčmář 24:14,2 (0 trest. okruhů), 2. Moravec -0,3 (0), 3. Krupčík -20,3 (1), …17. Hošek -1:21,0 (2), 18. Václavík -1:21,4 (3), 43. Žemlička (všichni ČR) -3:02,3 (2).

Ženy (7,5 km): 1. Fialková (SR) 21:50,9 (1 trest. okruh), 2. Hojniszová (Pol) -7,2 (2), 3. Višněvská (Kaz.) -23,2 (0), 4. Vítková -30,0 (1), …11. Jislová -1:00,8 (1), 20. Charvátová -1:36,8 (3), 25. Tkadlecová -2:02,8 (1), 34. Horká (všechny ČR) -3:23,6 (5).

Junioři (10 km): 1. Štvrtecký (ČR) 25:56,4 (3), 2. Malejev (Rus.) -7,0 (2), 3. Hornig -22,3 (2),… 10. Mikyska -1:01,1 (2), 11. Karlík -1:08,3 (3), 12. Mánek -1:11,3 (1), 16. Mareček (všichni ČR) -1:36,1 (1).

Juniorky (7,5 km): 1. Žuková (Pol.) 22:42,9 (2), 2. Davidová (ČR) -41,1 (3), 3. Vasněcovová (Rus.) -1:06,1 (3),… 8. Suchá -2:10,4 (1), 10. Voborníková -2:21,4 (2), 28. Teplá -3:58,3 (3), 30. Svobodová -4:16,5 (3), 38. Křižovičová (všechny ČR) -5:09,6 (4).

18:45 muži.