reklama

Začíná gradovat forma? Soukup, Krčmář i Moravec si připsali ve sprintu nejlepší výsledek sezony

Michal Krčmář si poprvé v sezoně doběhl pro umístění v top 10 Michal Krčmář si poprvé v sezoně doběhl pro umístění v top 10 autor: (C) Český biatlon, Petr Slavík
Michal Krčmář v Oberhofu doběhl devátý, Ondřej Moravec jedenáctý a Jaroslav Soukup zakončil sprint pětadvacátý. Všichni také postoupili do sobotního stíhacího závodu, kam se kvalifikoval i nakonec 58. Tomáš Krupčík. Naopak Adam Václavík skončil až v osmé desítce pořadí.

Oberhof - Čeští biatlonisté dnes absolvovali nejvydařenější závod v aktuálním ročníku Světového poháru. Ve sprintu v Oberhofu obsadil Michal Krčmář devátou příčku a jedenáctý skončil Ondřej Moravec. Po třech druhých místech se z premiérové výhry v této disciplíně v sezoně radoval Francouz Martin Fourcade.

Česká mužská reprezentace dosud marně čekala na umístění v první dvacítce, ale tentokrát hned dva její členové atakovali Top 10. Úspěšný byl Krčmář, který se v prvním závodě po Vánocích soustředil hlavně na střelbu. Obě položky měl pomalejší a vestoje jednou chyboval. V součtu se solidním během to stačilo na deváté místo. Na vítězného Fourcadea ztratil 54,3 sekundy.

Několik sekund nabral při odjezdu ze střelnice, kde se málem srazil s jedním z litevských biatlonistů, který opouštěl trestné kolo. "Já jsem vyjížděl a najednou ho vidím. Kdybych nezastavil, tak jsem ho sundal. Musel jsem udělat smyčku a zachránil jsem nás oba," vyprávěl České televizi. Víc ale litoval střeleckého zaváhání. "Moje chyba, měl jsem dnes štěstí na podmínky," uznal. Od šestého Itala Lukase Hofera ho dělilo 7,6 sekundy.

Jednou minul také Moravec, který po druhé střelbě ztrácel na Krčmáře jen desetinu sekundy. Měl ale pomalejší závěrečné kolo a v cíli měl na mladšího reprezentačního kolegu ztrátu 6,8 sekundy. "Ta trať je hrozně rychlá, v posledním kole jsem na tom byl jako koza na ledě. Myslím, že by to zítra mohlo být ještě lepší," poznamenal dvojnásobný olympijský medailista ze Soči. Mezi dvojici Čechů se vklínil Ukrajinec Dmytro Pidručnyj.

Z českých reprezentantů bodoval také bronzový medailista z olympijských her v Soči Jaroslav Soukup, který se do reprezentace vrátil po dvou kolech v IBU Cupu. Udělal jen jednu chybu vestoje a obsadil 25. příčku. Pro pětatřicetiletého závodníka je to nejlepší výsledek ve Světovém poháru od závodů v Novém Městě v prosinci 2016.

Jeho střelecké jistotě prospěla úprava zbraně. "Přešel zpátky k těžšímu laufu a je to na té střelbě vidět," řekl šéftrenér českých biatlonistů Ondřej Rybář. Pro Soukupa měl jen slova chvály. "Jarda nám udělal radost. Je to pro nás takřka malé překvapení. Výborně doplnil to duo Ondra a Michal a myslím, že za to zaslouží velkou pochvalu," dodal. Do stíhačky se kvalifikoval také 58. Tomáš Krupčík.

Biatlonová sezona skončila. Krále Fourcada doplnila drobná Finka. Podívejte se, jak dopadli Češi Biatlonová sezona skončila. Krále Fourcada doplnila drobná Finka. Podívejte se, jak dopadli Češi Prohlédněte zde

Fourcade díky bezchybné střelbě odrazil nápor norských sourozenců Tarjeie a Johannese Thingnese Böových, kteří ho porazili v předchozích sprintech sezony. Mladší Johannes udělal dvě chyby vleže a skvělým během se vytáhl jen na třetí příčku, Tarjei skončil s jednou chybou pátý. Na Fourcadea nejvíce dotíral jiný Nor Emil Hegle Svendsen, který byl rovněž bezchybný a v cíli na krále posledních sezon ztratil osm sekund.

V sobotu jsou na programu oba stíhací závody. Vedle Krčmáře s Moravcem do nich půjdou z výborné pozice také Veronika Vítková a Eva Puskarčíková, které obsadily ve čtvrtečním sprintu třetí a desátou příčku.

reklama