reklama
11:45 • SP v biatlonu • Oberhof

Štafeta žen

Hezké nedělní poledne, vítejte u online přenosu ze štafety biatlonistek v rámci Světového poháru z německého Oberhofu. Závod začíná v 11:45.

V německém Oberhofu se dnes diváci dočkají posledních dvou závodů. Měli již možnost vidět sprinty a stíhací závody, dnes je čekají štafetové závody. Půjde o klasické štafetové závody čtyřčlenných družstev stejného pohlaví. Jako první se na trať vydají ženská družstva, která čekají čtyři úseky dlouhé 6 kilometrů. Každá se závodnic bude také dvakrát střílet a bude mít také možnost třech dobíjení na každé položce. Ve hře je i české kvarteto Charvátová, Vítková, Davidová, Puskarčíková, které vyběhne s číslem 9.

Startovní listina:

1 ITÁLIE (Vittozziová, Gontierová, Runggaldierová, Sanfilippová)
2 ŠVÉDSKO (Perssonová, Brorssonová, Magnussonová, Öbergová)
3 FRANCIE (Chevalierová, Aymonierová, Braisazová, Bescondová)
4 RUSKO (Pavlovová, Vasiljevová, Kuklinová, Jurlovová-Perchtová)
5 BĚLORUSKO (Alimbekavová, Krjuková, Solová, Kručinkinová)
6 NORSKO (Brun-Lieová, Tandrevoldová, Knottenová, Eckhoffová)
7 NĚMECKO (Horchlerová, Hildebrandová, Preussová, Herrmannová)
8 UKRAJINA (Žuravoková, Džimová, Semerenková, Merkušinová)
9 ČESKO (Charvátová, Vítková, Davidová, Puskarčíková)
10 RAKOUSKO (Hauserová, Schwaigerová, Innerhoferová, Riederová)
11 POLSKO (Zbylutová, Hojniszová, Pitońová, Żuková)
12 ŠVÝCARSKO (A. Gasparinová, E. Gasparinová, Häckiová, Meinenová)
13 USA (Dunkleeová, Eganová, Reidová, Dreissigackerová)
14 SLOVENSKO (I. Fialková, P. Fialková, Poliaková, Kuzminová)
15 ESTONSKO (Tomingasová, Talihärmová, Gaimová, Lehtlová)
16 KANADA (Beaudryová, Lunderová, Bankesová, Crawfordová)
17 FINSKO (Lehtonenová, Toivanenová, Minkkinenová, Mäkäräinenová)
18 JAPONSKO (Tačizakiová, Maedová, Hačisuková, Tanaková)
19 ČÍNA (Tchang, Čang, Meng, Čchu)
20 BULHARSKO (Kadevová, Jordanovová, Todorovová, Stojanovová)
21 JIŽNÍ KOREA (Frolinová, Mun, Ko, Hwang)
22 SLOVINSKO (Pojeová, Klemenčičová, Zadravecová, Einfaltová)

Kde hledat favority dnešního závodu? Určitě favoritkami číslo jedna jsou Italky, které vyhrály jedinou dosavadní štafetu v Hochfilzenu před Švédskem a Francií. Ve svém středu ale dnes narozdíl od závodu v Rakousku nebudou mít vedoucí ženu Světového poháru Dorotheu Wiererovou. Avšak parádní formou se v Oberhofu prezentuje Lisa Vittozziová, která vyhrála jak sprint, tak stíhací závod.

 

Útočit na triumf budou chtít také Francouzky, Švédky nebo Slovenky, které se prezentují v této sezoně výborně. Podceňovat se nesmí ani štafeta Německa. Závodnice pořádající země sice v této sezoně zatím výrazně zaostávají na špičkou, ale jejich kvalitu je neradno podceňovat. 

Velmi pozitivním překvapením jsou letos výkony slovenských biatlonistek. Anastaisa Kuzminová je už stálicí, ale v nové sezoně vystřelila vzhůru nová kometa. Paulina Fialková už v závěru minulé sezony ukázala svůj potenciál, v tomto ročníku jej ale rozbalila naplno. V celkovém pořadí Světového poháru je na třetím místě a pravidelně udivuje skvělými výkony. Navíc nahoru se dere i její sestra Ivona.

Dnes nás čeká také štafeta mužů, ta bude na programu od 14:30. A hned příští týden pokračuje Světový pohár v dalším německém středisku, tentokrát v Ruhpoldingu.

České závodnice se budou chtít předvést, protože zatím nezáří. Ve sprintu propadly Veronika Vítková i Lucie Charvátová. Eva Puskarčíková po skvělé střelbě skončila dvanáctá, Markéta Davidová zase po dvou chybách na první položce zabrala běžecky a skončila debatenáctá. Jenže stíhací závod v těžkých podmínkách dvěma českým biatlonistkám nevyšel. Věří však, že ve štafetě navážou na své dobré výsledky ze sprintu. 

Závod právě začal. 

Ve štafetě startují všechny týmy hromadně, proto bude dlouho pole vyrovnané a až výsledky na střelnici trošku roztrhají pole. 

Za český tým rozjela štafetu Lucie Charvátová, za Slovensko Ivona Fialková. Italky největší dnešní hvězdu Vittozziovou nasadily už na první úsek. 

Na zemi skočila po pádu Lisa Theresa Hauserová, pro kterou se stal osudným hluboký sníh. Na trať stále sněží nový sníh. Rakušanka si navíc zlomila pažbu a vypadala otřesně. 

Je tady první střelecká položka. 

Lucie Charvátová střílí čistě a navíc hodně rychle. Drží se na druhém místě za Vittozziovou. 

Výborně střílely také Francouzky, Polky nebo Slovenky. Momentálně ztrácí Charvátová na Vittozziovou 7,5 vteřin. Za českou závodnici se dotáhla dlouhá skupinka v čele s Chevalierovou. 

Před českou biatlonistku se už dostaly Chevalierové, Perssonová a Pavlovová. 

Závodnice už jsou na druhé střelecké položce. 

Vittozziová musela 2x dobíjet a bude stále první. 

Druhé jsem jsem Bulharky, třetí jsou Švédky. 

Lucie Charvátová bohužel nezopakovala první střelbu, ba naopak to bylo jako den a noc. Nezvládla ani dobíjení a musela na jeden trestný okruh. Po jeho absolvování je česká štafeta čtrnáctá. 

Na trestné kolo musela například také Francouzka Chevalierová. Ta je na desátém místě. 

Tomáš Chudý
13. 1. 2019
reklama