Úspěšně tak zvládli jeden ze dvou kroků k postupu do čtvrtfinále. O jejich dalším osudu v neděli rozhodne závěrečný zápas skupiny B proti Švýcarsku, které musejí porazit.

První třetina začala pod tíhou důležitosti utkání oboustranně velmi opatrným hokejem. Přesto se již v druhé minutě ocitl ve slibné pozici Abakunčik, ale gólman Pavelec byl na místě. V páté minutě si Češi zahráli první přesilovku, do velkých šancí se dostali Svoboda a následně i Káňa, ale obrana Bělorusů pohromu na poslední odvrátila.

Krátce po vyrovnání sil na ledě rozezvučela tyč Pavelcovy branky Stefanovičova dělovka a oba brankáři se v dalším průběhu třetiny blýskli několika výtečnými zákroky. Nakonec ale šel ještě před první sirénou do vedení aktivnější český výběr. V 18. minutě ujel v oslabení Frolík a s trochou štěstí překonal brankáře Pronina.

Druhou dvacetiminutovku zahájily oba týmy opět jednoduchou hrou s důrazem na obranu. V 24. minutě Frolík málem zvýšil na rozdíl dvou branek, o chvíli později naopak Pavelec jen se štěstím kryl Kosticynovu ránu, při níž měl zakrytý výhled.

Krátce poté, co se utkání přehouplo do své druhé poloviny, obelstil obránce Šumskij kličkou vlastního gólmana a moc nechybělo, aby se on sám nebo dotírající Voráček postaral o zvýšení hubeného náskoku Čechů. Ten se ale nakonec ještě do druhé přestávky rozplynul. Puk si vyměnili Filin s Abakunčikem a první jmenovaný z prostoru mezi kruhy překonal Pavelce. I přes střeleckou převahu Čechů tak odcházely oba týmy do kabin za vyrovnaného stavu.

Do závěrečné třetiny šel tým trenérů Bednáře a Trličíka s vědomím, že k postupu by při nedělní předpokládané výhře nad Švýcary teoreticky stačila i jakákoli výhra v prodloužení nebo samostatných nájezdech, neboť v souběžně hraném utkání vedlo po dvou třetinách Finsko nad Švýcarském 3:0. Čeští mladíci na to však nehodlali spoléhat a zaveleli k náporu za rozhodujícím úderem.

V 45. minutě trefil Káňa při dorážce pouze tyčku za již překonaným Proninem, ale herní aktivita přinesla ovoce o chvilku později, kdy v krátkém sledu putoval na trestnou lavici Jaškevič a po něm dokonce rovnou do kabin Stašenko za hrubý zákrok na Kuchejdu. Přesilovku pět na tři využil hned po 19 vteřinách Svoboda dorážkou Sobotkovy střely a přiblížil tak Čechům důležité vítězství.

To se podařilo uhájit i přes soupeřovy šance a téměř minutovou hru Bělorusů bez gólmana, čímž si český tým uchoval naději na účast ve čtvrtfinále. V nedělním zápase proti Švýcarsku však musí opět zvítězit, třeba i v prodloužení či po samostatných nájezdech.