Americký plavec Michael Phelps získal na světovém šampionátu sedmou zlatou medaili, když v rekordním čase zvítězil v dnešním polohovém závodu na 400 metrů. Postaral se tak o nový zápis do historie, když o jeden triumf překonal předchozí šest let starý výkon Australana Iana Thorpa z MS v Japonsku. Phelps chtěl v Melbourne získat dokonce osm nejcennějších kovů, jeho plán mu ale zhatila diskvalifikace amerického týmu za ulitý start v dnešní rozplavbě na 4x100 metrů.

Sedmou medaili získal Phelps úctyhodným způsobem, když polohovou čtyřstovku zaplaval za 4:06,22 minuty a vlastní světový rekord překonal o více než dvě vteřiny. Za melbournské výkony, z nichž pět znamenalo změnu historických tabulek, si od světové plavecké organizace FINA připsal prémii 150.000 dolarů. Na MS dokázal vyhrát polohový závod na 200 metrů, na stejné trati dominoval i volným způsobem a motýlkem, další tituly vybojoval na motýlkářské stovce a jako člen dvou štafet.

Pokud by jednadvacetiletý Američan získal osm zlatých medailí na jediné akci, o jednu by překonal rekord legendárního krajana Marka Spitze. Ten na olympijských hrách v Mnichově 1972 vybojoval sedm nejcennějších kovů.