Hokejisté Finska porazili v osmifinálové skupině F na mistrovství světa v kanadském Halifaxu výběr Spojených států amerických 3:2, přestože po druhé třetině prohrávali 0:2. V tabulce skupiny tak skončí nejhůře druzí, ale první Kanadu, která má pouze o bod více, mohou přeskočit v případě úspěchu ve vzájemném utkání.

finsko-usa__192x128_.jpgPrvní třetina souboje tabulkových sousedů a případných soupeřů ve čtvrtfinále se obešla bez gólů i větších šancí. Větší vzruch tak přineslo pouze přísné vyloučení hvězdného útočníka Olliho Jokinena, který inkasoval za naražení zezadu trest ve hře a nenastoupí tak v příštím utkání Suomi.

Od druhé dvacetiminutovky se však začal hrát hokej, který zvedal diváky ze sedadel a byl předzvěstí toho, na co se mohou těšit ve vyřazovacích bojích. Po minutě a půl od první přestávky otevřel skóre Gilbert, jemuž nešťastně přikopl puk před prázdnou branku finský zadák Salmela. Vzápětí přišla nadějná teč Jussiho Jokinena, ale Esche výborným reflexem udržel Američanům těsný náskok.

Ve 39. minutě vytasil Esche další fantastický zákrok, když si poradil s bratrskou kombinací, při níž Saku Koivu našel při oslabení Mikka, ten se dostal zcela sám před brankoviště, ale střelu do poloodkryté svatyně zastavila na poslední chvíli lapačka amerického gólmana. Hra se však přesunula na druhou stranu a přesilovku ukončila výstavní rána Kessela do horního růžku Bäckströmovy branky.

Seveřané se však nevzdali, od počátku třetího dějství si vytvořili tlak, ale snížili až zásluhou nevídané kuriozity: Koistinen vypálil při přesilovce pět na tři tak tvrdě, že puk prošel boční síťkou do branky, ale gól poté překvapivě potvrdil i videorozhodčí a bylo to 1:2. V 51. minutě navíc kanonýr Selänne po ukázkové spolupráci celé útočné formace vyrovnal a v 57. minutě dokonal obrat se štěstím Mikko Koivu.

Minutu před vypršením základní hrací doby sáhl kouč Tortorella, který se stále nemohl vyrovnat s první obdrženou brankou, ke hře bez gólmana. Američané se sice nastěhovali do útočného pásma, šanci si však nevytvořili a v posledních vteřinách naopak minul prázdnou klec Jussi Jokinen.

Hned po té se led změnil v boxerský ring, což však již nemohlo nic změnit na tom, že Finové uhájili na turnaji svou neporazitelnost. Sudí měli po závěrečném hvizdu plné ruce práce a udělili 202 trestných minut.

Výsledek - skupina E:

Finsko - USA 3:2 (0:0, 0:2, 3:0)
Branky a nahrávky: 43. Koistinen (S. Koivu, Selänne), 51. Selänne (S. Koivu, Peltonen), 57. M. Koivu (T. Ruutu, Kapanen) - 22. Gilbert (Kessel, Stempniak), 40. Kessel (Martin, Stempniak). Rozhodčí: Bulanov, Poljakov - Oskirko (všichni Rus.), Deďulja (Běl.)
Vyloučení: 13:13, navíc Niemi do konce utkání, O. Jokinen, Salmela - Burish, Backes všichni 5 min. a do konce utkání, Green do konce utkání, Brown 10 min