Armstrong se podruhé vrací k cyklistice. V obou případech hrála roli rakovina.

Zatímco poprvé musel kvůli tomuto onemocnění slézt v roce 1996 z kola a bojovat o život, teď tři roky po posledním triumfu na Tour chce prostřednictvím cyklistiky a své popularity pomáhat lidem postiženým touto nemocí.

Avizovaný návrat potvrdil sedmatřicetiletý Američan ve středu na tiskové konferenci v New Yorku, během níž potvrdil, že o osmý triumf na Tour bude usilovat v barvách kazašské stáje.

"To, že budu jezdit na kole po celém světě, od úvodního závodu v Austrálii až po vrchol ve Francii, je ten nejlepší způsob, jak propagovat boj proti rakovině," prohlásil již dříve Armstrong, který se v kampani své nadace LiveStrong snaží upozornit na možnost léčby této nemoci.

Čtěte také:

Může jít o jakési završení jeho příběhu, kdy se ze dna dokázal vrátit zpět a svoji vůli bojovat a vítězit potvrdil sedmi triumfy na Tour de France, nejslavnějším cyklistickém závodě světa.

Astana - stáj, která se díky Armstrongovi vrací na Tour 

Hollywoodský scénář má i svoji stinnou stránku. Zatímco v minulosti závodil Armstrong za týmy US Postal (Discovery Channel), nynější zaměstnavatel Astana není bez poskvrny.

Alberto Contador slaví se svými týmovými kolegy vítězství na Vueltě. Stáj dotovaná miliony několika spojených kazašských firem včetně místních aerolinek Air Astana musela odstoupit z loňské Tour de France poté, co byl prokázán krevní doping jejímu lídru Alexandru Vinokurovovi.

Letos pořadatelé Tour Astanu na start nepustili, třebaže v jejích barvách měl startovat obhájce vítězství Alberto Contador. Myšlenka, že by pořadatelé stáj s Armstrongem nepustili na start třítýdenního podniku i příští rok, se zdá ale málo pravděpodobná.

Ředitel závodu Christian Prudhomme už se nechal slyšet, že "Mr. Tour" má dveře otevřené. "Ale musí počítat s ještě mnohem přísnějšími testy než v minulosti," uvedl.

Armstrong: Stýskalo se mi, rád bych se do toho pustil znovu

Tři roky vydržel Lance Armstrong bez vrcholné cyklistiky. Když v roce 2005 vyhrál Tour de France posedmé za sebou, říkal:

Lance Armstrong na tiskové konferenci."Byl to můj poslední profesionální závod v kariéře. Je čas skončit. Jít k rodině a dětem," citovaly ho oficiální stránky závodu.

Hledat motivaci jeho comebacku v sedmatřiceti letech je spekulativní. Za návraty sportovních hvězd v minulosti totiž stála řada faktorů, mnohdy i jejich kombinace.

Mohla to být nezměrná soutěživost a vášeň ke sportu, která hrála roli například v opakovaném "vracení se" hokejového brankáře Dominika Haška, neschopnost adaptovat se na nový způsob života, nebo třeba finanční potíže.

Sám Armstrong je při zdůvodnění svého návratu poněkud rozdvojený: "Věřím, že poselství LiveStrong díky tomu zasáhne celou naši společnost," prohlásil včera na tiskové konferenci. A tišeji poté dodal: "Trochu se mi stýská, rád bych se vrátil a pustil se do toho znovu."

Contador se s Armstrongem o pozici lídra dělit nechce 

Navenek zdůrazňuje roli vyslance cyklistiky (rád by závodil na všech kontinentech) a propagaci boje proti rakovině. Ale stále je i závodníkem, který po konci kariéry zkoušel jezdit na horských kolech nebo si zaběhl maraton.

Španělský cyklista Alberto Contador.Teď má obojí spojit v dresu Astany, jíž šéfuje Johan Bruyneel, strůjce všech předchozích Armstrongových úspěchů a podle všeho jeden z dalších faktorů jeho návratu.

V předchozích angažmá dokázal vždy "ušít" Armstrongovi na míru tým, který ho bezvýhradně podporoval.

Jenže dosavadní jednička kazašské stáje Alberto Contador, který v posledních dvou letech vyhrál Tour de France, Giro d'Italia i Vuletu, a stal se tak neoficiálním Američanovým nástupcem, nehodlá posun z pozice lídra zpět k domestikovi akceptovat.

"Je to pro mě trochu zklamání," uvedl k Armstrongovu angažmá předevčírem španělský jezdec pro deník AS. Včera v oficiálním prohlášení týmu sice svá slova korigoval a vyloučil i odchod ze stáje, ale čišela z toho spíš politika než upřímnost.

S Armstrongovým návratem může ohromně získat cyklistika, její prestiž i sledovanost. Ale může i ztratit. Jeho sedm vítězství na Tour se stalo posledním emblémem tohoto sportu, příběh o překonání rakoviny a následných vítězstvích ho posunul za jeho hranice.

Případné Armstrongovo selhání smaže všechny úspěchy

Radující se Lance Armstrong.Navzdory spekulacím o tom, že si Američan pomáhal nedovolenými prostředky, se mu jako jednomu z mála cyklistických vítězů posledních let dopingové skandály vyhnuly.

Teď bude toto vše vystaveno nové zkoušce, v níž případné selhání smaže celou minulost.

Armstrong si hlasy zpochybňující jeho čistotu uvědomuje, i proto včera oznámil, že na jeho testovací program bude dohlížet renomovaný dopingový expert Don Catlin, který se v minulosti mimo jiné podílel na odhalení hormonu THG, na němž stál program laboratoře BALCO.

Samotné spojení s problematickou Astanou je již nicméně jistým šrámem na Armstrongově mýtu.

Pokud by padl zcela, profesionální cyklistice zbude s trochou nadsázky už jen mrtvý Marco Pantani, pád Jana Ullricha, Landisova fraška, podezřelý Vinokurov a desítky neoznačených krevních konzerv z laboratoří doktora Fuentese.

ARMSTRONGŮV NÁVRAT

9. září 2008 Oznámil návrat k profesionální cyklistice. V sedmatřiceti letech.
14. září 2008 Se svým týmem Live Strong ovládl závod horských kol ve Skalistých horách. Více než tři roky poté, co naposledy závodil na Tour de France.
24. září 2008 Potvrdil, že pojede v barvách kontroverzní kazašské stáje Astana, která se v minulých letech nevyhnula dopingovým skandálům. Hlavním motivem návratu je podle jeho slov "propagace boje proti rakovině", jíž sám kdysi trpěl.
18. ledna 2009 Prvním závodem, na kterém se Armstrong představí, bude Tour Down Under (Kolem Austrálie).
4. července 2009 V Monaku startuje příští ročník Tour de France. Stáj Astana letos nebyla pozvána a ani příští rok zatím nemá jistotu.