Čeští basketbalisté vyhráli v prvním utkání evropské kvalifikace divize B na Slovensku 65:60. Na straně poražených smutnil František Rón, český trenér ve slovenských službách. Vyrovnané utkání rozhodla bodová exploze českého kapitána Bendy, který na začátku čtvrté čtvrtiny nasázel osm bodů za sebou a postaral se o klíčový trhák.

V úterý přivítají svěřenci trenéra Pavla Budínského v Děčíně Kypr, úvodní část kvalifikace zakončí příští sobotu utkáním ve Švýcarsku. V příštím roce se pořadatelství otočí.

V šesti zápasech letos a za rok půjde basketbalistům o to, aby si úspěšnými výsledky vylepšili koeficient a měli tak co možná nejvýhodnější pozici při losování další kvalifikace v roce 2012. Loni sice sestoupili z elitní divize, ale jejich dělení se v roce 2012 zruší a bude se hrát jedna kvalifikace po vzoru fotbalu.

Češi většinu zápasu vedli

Češi si hned na úvod připsali výhru v prestižním a vyhecovaném derby. V Prievidze většinu utkání vedli a Slováci, kteří nasadili do hry sedm hráčů se zkušenostmi z české ligy, byli o krok napřed jen chvíli v druhé čtvrtině.

Slováky táhl rozehrávač Gavel, opora německého mistrovského Bambergu, naopak česká defenziva si až na výjimky poradila s bývalou nymburskou hvězdou Radoslavem Rančíkem, který první body vstřelil až na konci prvního poločasu. Rančíkův bratr Martin, poslední člen obávaného slovenského trojlístku, dnes zaznamenal jen pět bodů, což také Čechům hodně pomohlo k vítězství.

Napínavý zápas se lámal na konci třetí desetiminutovky. Slovensko se dlouho drželo soupeři na dohled, ale pak se český tým odpoutal a především díky Bendovi vedl už 61:50.

Ještě čtyři a půl minuty před koncem Češi vedli o nadějných deset bodů, pak Slovensko po čtyřech bodech v řadě málem zadělalo na drama, ale závěr si už čeští reprezentanti pohlídali. I proto, že zbrklí Slováci přes českou defenzivu nedokázali přejít.

Kvalifikace ME basketbalistů, divize B:
Slovensko - Česko 60:65 (16:19, 33:34, 50:55)
Nejvíce bodů: Gavel 17, R. Rančík 13 - Benda 15, Slezák 12, Pumprla 11, P. Houška 10. Fauly: 13:18. Trestné hody: 18/14 - 5/4. Trojky: 6:7.