Nymburk tak odčinil hrozbu, aby měl na startu skupiny hned dvě porážky, což by hodně zkomplikovalo jeho vyhlídky na postup ze čtyřčlenné skupiny, z níž jdou dál jen dva nejlepší týmy. Na chvostu skupiny je naopak Riga, nováček druhé nejprestižnější evropské klubové soutěže, a Nymburk své šance oživil.

"Jestli chceme pomýšlet na nějaké úspěchy, bylo jasné, že musíme domácí prohru se Sevillou napravit nějakým vítězstvím z venku. Je skvělé, že se nám to povedlo už teď, ale pořád je před námi hodně práce. Hlavní je, abychom dnešní výhru potvrdili už za týden s Jeruzalémem," řekl ČTK křídelní hráč Nymburka Radek Nečas.

Středočeši v lotyšské metropoli ustáli špatný úvod utkání, v němž jako by na nich pořád ležel stín sobotní porážky ve Vršaci v Jadranské lize, kde sice na začátku čtvrté čtvrtiny vedli o třináct bodů, ale nakonec o bod zaostali. Dnes pro ně bylo klíčové, že se rychle dokázali vyrovnat s agresivní a vysunutou obranou Rigy, která jim na začátku dělala značné problémy, a během první čtvrtiny zaostávali až o deset bodů. "Chvíli nám trvalo, než jsme se s tím srovnali. Další důležitá věc byla, že jsme o hodně zlepšili obranu," pochvaloval si Nečas.

Domácí tým vedený bývalým slavným hráčem Rimasem Kurtinaitisem ale nasazené tempo nevydržel a od druhé čtvrtiny na palubovce vládli sedminásobní čeští šampioni. V jejich středu se v útoku rozehráli hlavně Nissim se Simmonsem a hosté díky nim zápas otočili. Místy vedli stejně jako ve Vršaci až o třináct bodů, ale chvilkovými výpadky nechávali soupeře ve hře.

Nymburští, v jejichž dresu si dnes zápasovou premiéru odbyl srbský pivot Vladimir Štimac, zlomili zápas na svoji stranu definitivně necelé čtyři minuty před koncem. Hodně jim pomohla trojka Američana Lenzlyho těsně před vypršením limitu na zakončení útoku, po níž Nymburk odskočil do vedení 74:66. "Asi to byl definitivní zlom. Chvíli před tím jsme málem ztratili míč a oni se nám mohli přiblížit ještě víc, tímto jsme je odrazili a sami se uklidnili," řekl Nečas. Lenzly odstartoval velký nápor týmu, který on sám s pivotem Chánem korunovali desetibodovou šňůrou.

Nymburku hodně pomáhal nezištnou prací v poli i Nečas, který sbíral důležité doskoky a hodně prostoru pro své spoluhráče vytvářel i v útoku. Když Nymburk v závěru vedl až o 15 bodů, jeho lavička už slavila blížící se vítězství. Radost hostům nezkazilo ani snížení Rigy.

VEF Riga - ČEZ Nymburk 75:85 (20:14, 32:38, 57:63)

Nejvíce bodů: Janičenoks 23, Valters 13, Williams 12, Berzinš 11 - Simmons 16, Nissim 15, Lenzly, Chán a Pumprla 11. Rozhodčí: Ryžik (Ukr.), Sharro (Švéd.), Trawicki (Pol.). Fauly: 17:18. TH: 22/18 - 15/9. Trojky: 7:10. Diváci: 2200.

Cajasol Sevilla - Hapoel Jeruzalém 72:76 (29:40) - za domácí Satoranský 12 bodů, 1 doskok, 3 asistence.

1. Hapoel Jeruzalém 2 2 0 167:150 4

2. Cajasol Sevilla 2 1 1 165:153 3

3. ČEZ Nymburk 2 1 1 162:168 3

4. VEF Riga 2 0 2 153:176 2