Češi ve vodním slalomu nestačí na Slováky. Chybí peníze

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
26. 8. 2008 8:30
Proč mají Slováci tři zlaté medaile?
Jediný český medailový úspěch na slalomářském kanále v Pekingu: deblkanoe Volf a Štěpánek. | Foto: Reuters

Praha - Česká olympijská výprava v sousedském souboji se Slovenskem těsně na medaile vyhrála. V žebříčku národů obsadila 24. místo, slovenští olympionici skončili na 25. pozici.

Obě země měly shodně šest cenných kovů. Rozhodla jedna slovenská bronzová medaile, místo níž měli Češi stříbrnou.

Česká republika však se Slovenskem jeden prestižní minisouboj prohrála na celé čáře. Oba státy patří ke světovým velmocem na slalomářském kanále. Jenže v Pekingu brala západní část bývalé federace jediné stříbro, zatímco východ exceloval třemi zlatými.

Čtěte dále: Výborně! Volf se Štěpánkem přidali stříbrnou medaili

Co vězí za tímto výpraskem a co dělat, aby se v Londýně 2012 neopakoval? Aktuálně.cz to řekl trenér Jiří Pultera.

A.cz: Čeští slalomáři získali v Pekingu jedno stříbro. Je to podle vás dost, málo, nebo akorát?
Pokud by se mě někdo před olympiádou zeptal, jestli bych považoval za úspěch 2., 5., 9. a 11. místo, tak bych rozhodně odpověděl ano.

S ohledem na vývoj samotného závodu, kdy byli naši další dva závodníci velmi blízko zisku další medaile, jsem samozřejmě i trochu zklamán, že jsme nedokázali využít beze zbytku nabízenou šanci.

Více čtěte:

Outsiderky na kanále, elitní česká závodnice v televizi

A.cz: Více medailí jsme nezískali kvůli těm, kteří na olympiádu jeli a nepředvedli optimální výkon, nebo i kvůli těm, co na Hry nemohli kvůli přísným kvótám?
Na olympijské kvóty bych se určitě nevymlouval, protože do závodu nastoupili naši současně nejlepší závodníci.

Vytrvat a úspěchy se dostaví, věří Pultera. Mladých talentů má prý český vodní slalom dost. (Na snímku jednadvacetiletý olympionik Vávra Hradílek.) | Foto: Reuters

A.cz: Nepřijde vám ale trochu absurdní, když v přímém přenosu ČT z olympijského vodního slalomu hodnotí vynikající česká závodnice Marie Řihošková jízdy kajakářek, které by hravě strčila do kapsy, a možná by jela o medaili? Kvůli kvótě jedné lodě na každou zemi ale sedí v pražském studiu, a ne v kajaku na olympijském kanále.
Marie Řihošková je jedním z největších talentů našeho sportu a věřím, že v budoucnu může zaujmout místo Štěpánky Hilgertové. Na druhou stranu musím pro úplnost uvést, že se v letošním roce Štěpánka a Marie utkaly v pěti nejvýznamnějších závodech a ve všech pěti Štěpánka Marii porazila.

Proto otázka, jestli by si Řihošková poradila lépe s finálovou jízdou, pokud by se na OH kvalifikovala, zůstává pouze otázkou akademickou.

A.cz: Už jste někdy viděl Štěpánku Hilgertovou takhle se "topit"?
To, co nazýváte topením, je eskymácký obrat, který patří k našemu sportu stejně jako pády ke sjezdovému lyžování. Proto se nejedná o výjimečnou situaci, ale spíše o nepříjemnost, která se udála právě ve finálovém závodě.

Více čtěte: Strach o život Hilgertová neměla. Co bude dál? Neví

Slovenská cesta není pro Čechy

A.cz: Slováci získali tři zlaté a kanál zcela ovládli. Čím to?
Došlo ke spojení naprosto výjimečně talentovaných třech lodí s výjimečnými podmínkami, které má vodní slalom na Slovensku.

Slovenský kanoista Michal Martikán v Atlantě 1996 sesadil z trůnu ve vyhecovaném souboji obhájce olympijského zlata Lukáše Pollerta. Závod na OH dokázal ovládnout i o 12 let později. | Foto: Reuters

A.cz: Poučí se český svaz ze slovenských olympijských úspěchů? Půjde "slovenskou" cestou?
Myslím, že znám poměrně dobře filosofii vedení slovenského týmu, který vsadil na maximální podporu velmi úzkého počtu závodníků.

Tato filosofie vznikla za určitých podmínek, které byly dány jedinečným postavením vodního slalomu v hierarchii jejich sportů po osamostatnění Slovenska. Proto si myslím, že by v našich podmínkách přijetí slovenského modelu bylo nerealistické jak finančně, tak organizačně.

Dále čtěte: Kanoista Martikán exkluzivně: Češi mě naštvali

A.cz: Co udělat, aby v Londýně 2012 zase Češi hráli prim a pouze nesekundovali? A lze to vůbec stačit?
Je sporné, zda jsme v Pekingu jen sekundovali, protože česká výprava měla na olympiádě zastoupení ve 22 sportovních odvětvích a vodní slalom byl jedním ze čtyř sportů, které získaly medailová umístění.

Abych ale moc nekličkoval před otázkou, co udělat, odpovídám: vytrvat, protože momentálně máme vynikající závodníky už od juniorských kategorií, a proto věřím, že můžeme hrát opět prim.