Česká republika - Japonsko 76:64
Tvrdý boj s Japonkami. Ivana Večeřová se snaží obrat o míč Sachiko Ashikawovou.
Tvrdý boj s Japonkami. Ivana Večeřová se snaží obrat o míč Sachiko Ashikawovou. | Foto: Reuters

Madrid - České basketbalistky se probojovaly podruhé za sebou na olympijské hry. V Pekingu budou stejně jako před čtyřmi lety jedinými zástupkyněmi českých týmových sportů.

O svém postupu rozhodly české hráčky v pátečním čtvrtfinálovém zápase olympijské kvalifikace v Madridu, ve kterém zdolaly Japonsko .

Češky sice začaly lépe a po úvodním koši Kulichové a trojce Machové vedly 5:0, pak se ale začaly prosazovat Japonky.

Šňůrou čtrnácti bodů otočily skóre na 16:7 ve svůj prospěch, v závěru první části měly dokonce náskok deseti bodů.

Ten ale svěřenkyně Jana Bobrovského zvládly ještě do přestávky stáhnout a ve druhé části prohrávaly po koši Mokrošové 20:21.

Druhá čtvrtina byla přehlídkou neproměněných šancí, ale i při nízké úspěšnosti střelby - druhá desetiminutovka skončila 11:5 - se podařilo Češkám dostat do jednobodového vedení.

Nástup do třetí části se českému týmu povedl lépe a po pěti minutách se díky dobré práci Vítečkové s Veselou bodově odpoutaly od houževnatého soupeře a po trojce Vítečkové měly náskok třinácti bodů 43:30.

Vedení si český tým udržoval, ale navýšit se ho nedařilo, Japonky se držely na dostřel. Pět minut před koncem tak Češky vedly po trojce Mitaniové a šestkách Ishikawové jen o sedm bodů 63:56.

Díky dvěma trojkám Vítečkové a přesné ruce Veselé šly české basketbalistky do koncovky s dostatečným náskokem a nedaly Japonkám šanci na zvrat.