reklama

Čína a její atletický smutek: Liou Siang odkulhal

Zraněný Liou Siang Zraněný Liou Siang autor: Reuters
Liou Siang nakonec nenastoupil ani do rozběhu

Peking - Čína se zahalila do smutku. Liou Siang, atletický hrdina této nejlidnatější země světa, kvůli zranění nezasáhl do startu své disciplíny. Velký favorit vzdal svou účast v závodě na sto deset metrů překážek.

Nebude se proto konat tak očekávaný souboj mezi ním a světovým rekordmanem Dayronem Roblesem, jenž nové maximum stanovil letos v Ostravě.

"Má dvě zranění," oznámil na tiskové konferenci trenér čínského olympionika. " Tak tvrdě jsem každý den pracovali a takový je výsledek. Je těžké to přijmout," dodal smutný kouč.

Liou Siang se letos vyhýbal světové konkurenci, po halovém šampionátu ve Valencii startoval už jen na čínském mistrovství. Podle oficiálních zpráv měl mít problémy s achillovkou, která jej začala trápit i před startem her.

Pětadvacetiletý překážkář, který měl obhajovat zlatou medaili z Atén, si obnovil toto zranění těsně před startem. Na ovál vyprodaného "Ptačího hnízda" přišel s bolestnou grimasou. Zkusil zakleknout do bloků, ale vše naznačovalo tomu, že nenastoupí.

Čtěte dále: Svoboda postoupil, neuspěli Sajdok, Vojtík ani Götz

Zkáza favoritů nad překážkami. Odkulhal čínský hrdina Zkáza favoritů nad překážkami. Odkulhal čínský hrdina Prohlédněte zde

Celý stadion v obavách ztichl. Spolu s basketbalistou Jao Mingem byl šanghajský rodák nejsledovanější postavou olympijských her.

Po ulitém začátku jednoho ze sprinterů-překážkářů to bylo jasné. Liou Siang k velkému zklamání čínských i ostatních diváků udělal několik kroků, začal kulhat a k opakovanému startu se již nepostavil.

Poslední světový šampion z Ósaky tak odstoupil hned z rozběhu. Nebyl sám! Z boje o medaile byl vyřazen ze stejného důvodu i Terrence Trammell, držitel stříbra z Atén. Americký atlet se zranil uprostřed trati a také opouštěl stadion v bolestech.

A do třetice zranění. Lotyš Stanislavs Olijars, pátý z poslední olympiády, se ani na start nepostavil, zůstal v úptrobách stadionu. I on skončil letos pod pěti kruhy předčasně a také kvůli svalovému problému.

Rozběhy na 110 metrů překážek zvládl nejlépe Američan David Oliver, který zaběhl čas 13,30 vteřin. Mezi postupujícmi do meziběhů je také český zástupce Petr Svoboda, naopak Stanislav Sajdok neuspěl, když obsadil 34. pozici.

reklama