reklama

Čína se bojí olympijských teroristů. Vojáci připraveni

Vojenští policisté na protiteroristickém cvičení. Vojenští policisté na protiteroristickém cvičení. autor: Reuters
Sto tisíc členů speciálních jednotek je v pohotovosti

Peking - Čína před blížícími se olympijskými hrami v Pekingu zpřísňuje bezpečnostní opatření.

Například na silnicích vedoucích do čínské metropole bezpečnostní složky postaví kontrolní stanoviště. Miliony aut, která každým dnem do hlavního města přijíždějí, bude policie prověřovat, informuje katarská televizní stanice Al-Džazíra.

V ulicích u sportovišť bude rozmístěna armáda včetně těžké techniky, u břehů budou hlídkovat vojenské lodě a připraveny budou tryskové letouny. V pohotovosti bude 100 tisíc členů zvláštních protiteroristických jednotek.

Úřady oznámily, že Čína má "obrovskou zodpovědnost" za obyvatele země, návštěvníky olympiády a sportovce.

"Musíme zabránit osobám s postranními záměry ve vstupu do Pekingu a musíme zabránit tomu, aby do města pronikly jakékoli nebezpečné materiály," stojí v prohlášení na webových stránkách provincie, pod kterou Peking spadá.

Ve státním Lidovém deníku vláda vysvětluje nutnost opatření odkazem na nedávné nepokoje v Tibetu a nebezpečí terorismu.

Čína trénuje na olympiádu Čína trénuje na olympiádu Prohlédněte zde

Ujgurští teroristé?

V minulém týdnu policie oznámila, že zadržela celkem 82 lidí podezřelých z terorismu, kteří se měli pokusit sabotovat olympiádu.

Na západě země došlo i k dalšímu incidentu, kdy policie zastřelila 5 údajných zločinců. Ve městě Urumčí také zadržela 10 lidí, kteří prý Číně vyhlásili "svatou válku".

Ve stejné provincii podle americké rozhlasové stanice Radio Free Asia byli minulý týden dva domnělí teroristé popraveni.

Jde o příslušníky více než sedmimilionové, převážně muslimské ujgurské menšiny obývající západní provincii Sin-ťiang. Situace je tam podobná jako v Tibetu.

Do oblasti se v posledních letech stěhují tisíce etnických Číňanů a napětí mezi národy, které trvá stovky let, se zvyšuje.

Letitý konflikt

Podle exilových vůdců ujgurské opozice olympiáda pro jejich národ nepřinesla zlepšení v oblasti lidských práv, naopak - menšina je nadále utiskována a v posledních měsících ve jménu boje s terorismem čínská policie v oblasti tvrdě zasahuje.

Mapa - Nepokoje v Číně Foto: Aktuálně.cz

Čína v oblasti proti teroristům bojuje řadu let. Radikálnější příslušníci menšiny usilují o vznik státu Východní Turkestán.

V posledních měsících policie podnikla řadu akcí a zatkla desítky lidí. Některé Ujgury obvinila z toho, že připravovali únos účastníků her. Úřady také oznámily, že zmařily teroristický útok na letadlo.

Malá část Ujgurů se skutečně snaží prosazovat své cíle násilím. Několik příslušníků menšiny zatkli i Američané v Afghánistánu a pro podezření z terorismu je poslali na Guantánamo.

Stejně jako v Tibetu došlo v Sin-ťiangu v březnu k protivládním protestům, policie je však ihned potlačila. Policisté pak zatkli několik organizátorů demonstrací a obvinili je ze separatismu.

Čtěte také:

reklama