reklama

Čína se chystá na olympiádu. Zatkla známého disidenta

Čínské děti se radují z blížící se olympiády. Nápis na červeném srdci říká: "Povzbudíme olympioniky, povzbudíme Čínu!" Čínské děti se radují z blížící se olympiády. Nápis na červeném srdci říká: "Povzbudíme olympioniky, povzbudíme Čínu!" autor: Reuters
Proti disentu kampaň nevedeme, brání se úřady

Peking - Porušení podmínky je oficiálním důvodem zatčení čínského internetového disidenta Tu Tao-pina.

Informovala o tom organizace Reportéři bez hranic, podle které čínská vláda před olympiádou začíná se zátahy proti disentu.

Tu Tao-pin byl v roce 2004 zatčen za publikování internetových esejů na podporu dalšího čínského disidenta a posléze odsouzen k podmíněnému trestu.

Později byl podle Reportérů bez hranic propuštěn do domácího vězení.

Tento týden ho čínské úřady opět zatkly a obvinily z nepovoleného publikování článků na zahraničních webech a přijímání hostů bez svolení.

Čína v napětí. Do olympiády zbývá měsíc Čína v napětí. Do olympiády zbývá měsíc Prohlédněte zde

"Jde už o třetího z nejznámějších čínských internetových disidentů, kteří byli před olympiádou zatčeni," upozorňují Reportéři bez hranic.

Nedávno skončil za mřížemi také Chuang Čch', který byl obviněn z "držení utajovaných skutečností" poté, co nabídl pomoc rodičům dětí zabitých při květnovém zemětřesení v provincii S'-čchuan.

Třetím zatčeným je aktivista Chu Ťia, který dostal tříletý trest vězení za kritiku vládnoucí komunistické strany.

Čínská vláda obvinění z kampaně proti disidentům odmítá. "Zatýkat takzvané disidenty kvůli olympijským hrám není nutné. Nařčení nejsou pravdivá," citovala oficiální tisková agentura nejmenovaného mluvčího olympiády.

Čtěte také:
Nejekologičtější olympiáda? V Pekingu to nebude
Teror na jihu Číny: Výbuchy dvou autobusů

reklama