reklama

Čína zatkla první zahraniční demonstranty. Kvůli Tibetu

Policie zasáhla proti dvěma Britům a dvěma Američanům

Peking - Dva dny před zahájením letní olympiády Čína zadržela první zahraniční demonstranty.

V cele se ocitli dva američtí a dva britští aktivisté poté, co nad ránem umístili na mostě poblíž olympijského stadionu dva plakáty s protibetskými nápisy.

Ve čtyřicetimetrové výšce se tak kolem páté hodiny ranní pekingského času na sloupech objevily nápisy "Tibet bude svobodný" a "Jeden svět, jeden sen, osvoboďte Tibet", a to v čínštině i angličtině.

Policie podle vlastního prohlášení plakáty zlikvidovala po dvanácti minutách, hlášení dostala od místních občanů. Čtyři aktivisté byli zadrženi na základě čínských zákonů, které omezují právo shromažďovací.

Mluvčí olympijského ústředí Sun Wej-te ovšem novinářům tvrdil něco jiného - cizinci byli prý přemluveni a odešli dobrovolně. "Nevím, kde teď jsou," řekl.

"Pokud je nám známo, cizinci se tu sešli nelegálně, proti čemuž se silně ohrazujeme. Olympijské hry jsou velkým sportovním svátkem a my nedopustíme jejich politizaci," dodal Sun.

Protestní akci zorganizovala newyorská iniciativa Studenti za svobodný Tibet. Podle vlastního prohlášení chystají v průběhu her další "mírové, jednoduché a čestné akce".

K incidentu došlo právě v den, kdy do čínské metropole dorazila olympijská pochodeň, jejíž celosvětová pouť se završí na pátečním zahajovacím ceremoniálu nadcházejících olympijských her.

reklama