reklama

Číňané údajně zadrželi britského reportéra

V ulicích Pekingu jsou v těchto dnech doslova policejní manévry. Tyto posily odpočívají u Tchien-an-men. V ulicích Pekingu jsou v těchto dnech doslova policejní manévry. Tyto posily odpočívají u Tchien-an-men. autor: Reuters
Sledoval protibetskou demonstraci

Peking - Pekingská policie zadržela britského novináře, který v čínské metropoli sledoval demonstraci za svobodný Tibet.

Podle deníku Guardian došlo k incidentu poblíž Parku etnických minorit, kde se sešla asi desítka aktivistů z organizace Studenti za svobodný Tibet.

John Ray ze zpravodajského týmu stanice ITV vše monitoroval, když k němu přišli policisté, naložili ho do dodávky a odvezli pryč.

"Násilím mě zatáhli do auta a zavřeli vzadu v dodávce. Teď si mě natáčejí," citoval Guardian z telefonátu reportéra, kterému se podařilo dovolat z policejní dodávky. Strážci pořádku mu totiž zapomněli zabavit telefon.

Nepříjemné zážitky mají i jiní návštěvníci Her

Ačkoliv se Čína během probíhajících olympijských her snaží přesvědčit Západ o tom, že je civilizovanou zemí, řada lidí si stěžuje na nestandardní jednání bezpečnostních složek.

Své o tom ví například reportér německého deníku Stern Jens Fischer, jenž se musel důkladnému výslechu podrobit během víkendu, kdy mu na dveře hotelového pokoje zabouchala šestice policistů.

Čtěte o čínské realitě mimo stadiony: Policejní razie a strach

Podle dřívějších vyjádření úřadů měli být policisté vůči zahraničním novinářům shovívaví. Agentura Reuters před týdnem napsala, že podle interního dokumentu musejí policisté polevit i vůči potlačování protestů oponentů komunistického režimu. Jedním z nařízení bylo i to, aby nezasahovali proti provokatérům, kteří by vedli protistátní řeči.

reklama