reklama

Čínský prezident i šéf MOV pěli ódy na Čínu a hry

Čínský prezident Chu Ťin-tchao hovořil v souvislosti s olympiádou v Pekingu i o budování světlých zítřků. Čínský prezident Chu Ťin-tchao hovořil v souvislosti s olympiádou v Pekingu i o budování světlých zítřků. autor: Reuters
Čínský prezident Chu Ťin-tchao hovořil o budování světlých zítřků

Peking - Do začátku olympiády už zbývají pouhé čtyři dny. Pravý čas na vzletné projevy.

Čínský prezident Chu Ťin-tchao v pondělí mimo jiné prohlásil: „Věříme, že prostřednictvím her můžeme světu ukázat upřímnou snahu čínských lidí podílet se na rozvoji a připojit se ke zbytku světa v budování světlé budoucnosti."

Dále čtěte:

Předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge zase pekingskou sportovní událost označil za „mezník", který Číně umožní předvést svůj nesmírný potenciál.

„Změny, které se v Číně dějí, jsou mikrokosmem změn ve zbytku světa," prohlásil na sezení MOV před pátečním zahajovacím ceremoniálem.

Peking uvidí nejvíce zemí a nejvíce soutěžících žen v olympijské historii. Her se zúčastní 205 zemí, v rekordních Aténách 2004 jich bylo 201.Ze sportovců tvoří 45 procent ženy, v Aténách to bylo o čtyři procenta méně. Celkem se představí na 10 000 olympioniků.

„Chystáme se zažít velkolepé olympijské hry," komentoval to ve svém projevu Rogge a pokračoval:

„Živý přenos z pátečního ceremoniálu by měla sledovat jedna miliarda televizních diváků. Pekingské hry různými způsoby významně podpoří naši snahu o univerzalitu a fair play."

reklama