reklama

Déšť ve Whistleru: Bere dolary i favoritům medaile

Úprava sjezdových tratí, aneb marný boj s počasím Úprava sjezdových tratí, aneb marný boj s počasím autor: Reuters
Počasí mění program, ale také rozhoduje o medailích

Vancouver - Počasí začíná hrát při zimní olympiádě ve Vancouveru čím dál důležitější roli. Už nejen mění program, ale dokonce rozhoduje, kdo bude mít medaili.

Své by mohli vyprávět sjezdaři a sjezdařky. Kvůli dešti a rozměklé trati byl několikrát odložen jejich závod i trénink. "Trať vypadá dramaticky. Spodní část je velmi měkká," uvedl ředitel sjezdařského závodu Atle Skaardal. Zatím poslední předpověď říká, že by se v pondělí mohl sjezd jet. Možná.

Ženy sjezdařky budou trénovat podle nezvyklého scénáře. Ráno v horní části trati, odpoledne v dolní.

Losování místo biatlonu

Biatlonisté poznali, jak zbytečné je být celou sezónu lídrem tabulek, když v nejdůležitějším závodu se nečekaně spustí průtrž mračen kombinovaná se sněžením. Nor Bjoerndalen, držitel pěti zlatých, tří stříbrných a jedné bronzové medailí z předchozích olympiád, působil na střelnici při biatlonovém sprintu jako začátečník. Netrefil tři terče z pěti a měl po nadějích. Stejně dopadli i další.

Ve Vancouveru začala olympiáda. Poprvé pod střechou Ve Vancouveru začala olympiáda. Poprvé pod střechou Prohlédněte zde

Biatlon se jel jako loterie, v níž rozhodovalo štěstí. Měl ho ten, kdo si vytáhl startovní číslo v první desítce. To ještě nepršelo.
Počasí zmenšilo i tribuny pro závody ve snowboardcrossu. Silný déšť rozmočil sníh v místech určených ke stání, odkud mělo boje na trati sledovat zhruba 4000 fanoušků, což je téměř polovina kapacity areálu. Podle agentury Reuters přijdou pořadatelé na vstupenkách o 400 tisíc kanadských dolarů (asi 7,2 milionu korun).

Větru, dešti neporučíš

Snowboardcrossové závody se pojedou v Cypress Mountain v pondělí a úterý. Kvůli nepříznivému počasí nemohli snowboardisté na trati prakticky vůbec trénovat.

"Matce přírodě neporučíte," smutně mával rukou místopředseda organizačního výboru her Dave Cobb.

Poslední trénink, který český reprezentant Lukáš Bauer absolvoval o víkendu, ukázal, že i pro klasické lyžování může být whistlerská sibérie nepříjemná. „Tratě jsou všemožně hrbolaté a navíc v kombinaci s teplým a zejména deštivým počasím podmínky připomínají jarní břečku," napsal Bauer na svých stránkách z dějiště her.

Globální hry v globálním počasí

Volba Vancouveru jako pořadatelského města vlastně tyhle potíže už předurčila. Kanada je mrazivá země a v drsnosti počasí ji může konkurovat snad jedině Rusko. Ale právě Vancouver je nejteplejším místem celé země. Když jinde v Kanadě sněží, tady prší.

Ve Vancouveru to bylo poprvé, co hry začínaly ceremoniláme pod střechou. Předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge upozornil, že MOV bude muset nejspíš při příštích volbách zahrnout do kritérií i postupující globální oteplování. „možná podle toho budeme vybírat příští olympiády," uvedl Rogge.

reklama