reklama

Exkluzivně: Hilgertová popáté. Znovu touží slyšet hymnu

Česká zástupkyně ve vlnách. Slalomářka Štěpánka Hilgertová se bude pokoušet o zisk své třetí olympijské medaile. Česká zástupkyně ve vlnách. Slalomářka Štěpánka Hilgertová se bude pokoušet o zisk své třetí olympijské medaile. autor: Reuters
Kajakářku už netrápí bolavé rameno

Peking (Od našeho zpravodaje) - Ve středu začne psát pátý díl svého olympijského seriálu Štěpánka Hilgertová.

Vodní slalomáře čeká kvalifikace, o den později pak semifinále a finále.

Majitelka zlatých medailí z Atlanty a Sydney by ráda přidala další.

"Snad nám střelci všechny zlaté nevystříleli. Medaile mám pověšené doma na zdi a místo tam ještě rozhodně je. Brala bych jakoukoliv medaili, ale hymnu vám hrají jen při zlaté," prohlásila Hilgertová v olympijské vesnici.

Čtěte také: Čína odstartovala olympiádu bombastickou show

Trať podle svých slov zatím viděla jen na videu.

"Ten kanál je sám o sobě dost náročný, ale trať se mi zdá postavená rozumně. Nejsou tam žádné velké naschvály. Odpovídá to názoru, který zastávám. Že kvalifikace by měla být jednodušší a pak má přituhnout v semifinále a finále."

Rameno už nebolí

Česká kajakářka také uvedla, že stav bolavého ramene se zlepšuje. Hlavně díky péči fyzioterapeutky z veslařské výpravy.

"Při tréninku jsem v náklonu zatáhla levou rukou dozadu, ale bolet mě to pořádně začalo až druhý den ráno, když jsem skoro ani neoblékla tričko. Šla jsem odpoledne na trénink, ale nešlo to. Pomohly mi tři dny volna, teď už mám dobrý pocit. Snad se to v dobré obrátilo," věří medailová naděje.

Štěpánka Hilgertová ve Veltrusech Vítězka na trati. Foto: Ludvík Hradilek jr.

V úterý ještě před závodem si zatrénuje na vedlejším kanálu. "Není to tam žádná divočina, ale přece jenom se člověk alespoň sveze, vyzkouší náklony a pohraje si s lodí na trošičku zvlněné vodě."

Konečně olympiáda

Vlajkonoška české výpravy při oficiálním zahájení přiznala, že až tuto pátou olympiádu si konečně pořádně užívá jako sportovní svátek.

"Užila jsem si to, co zatím na žádné jiné olympiádě. Díky blízkosti vesnice a ostatních sportovišť. Byla jsem se poprvé pořádně podívat na jiné sporty. Na plavání a gymnastiku, dříve jsem se k tomu nikdy nikde nedostala. Jen v Barceloně jsme na chvíli byli na atletickém desetiboji, ale to nám jen ukazovali, že tam v dálce někdo skáče."

V Pekingu se i přes některé drobné nedostatky cítí dobře.

Zahajovací ceremoniál v Pekingu Češi nastupují za vlajkou, kterou nese Štěpánka Hilgertová. Foto: Reuters

"Užívám si to tady více než kdekoliv na olympiádě předtím. Je to pro mne konečně olympiáda se vším všudy. Má to drobné vady na kráse. Člověk tady déle dojíždí na sportoviště a je tady spousta takového, řekla bych prochozeného času. Jsou tu dlouhé fronty na jídlo. To jsme dříve neznali, když jsme bydleli někde stranou," uvedla česká kajakářka.

Setkala se prý už také s reakcí na to, že jako čtyřicetiletá je na své páté olympiádě.

"Na slavnostním zahájení mi britská kajakářka záviděla, že nesu vlajku. Tu jejich že prý nese plavec, který je už na své páté olympiádě. Řekla jsem jí, že já také. Odvětila, že mi staří už bychom měli být unavení a sedět doma u televize," smála se Hilgertová.

Zahájení? Hrozné horko

Slavnostní zahájení se kajakářce líbilo, až na velké horko na stadionu.

"Vařili jsme se tam asi čtyřicet minut a špatně se mi tam i dýchalo. Byl tam velmi vydýchaný vzduch. Ten průzor stadionu nahoře je relativně dost malý. Ale stálo za to tam být."

Opačný problém pak způsobila sportovcům cesta zpět do vesnice, neboť autobusy byly naopak podle dvojnásobné olympijské vítězky "vychlazené klimatizací jako ledničky."

Na rozdíl od jiných sportovců se na ploše stadionu nešla fotit s Rogerem Federerem.

"Já nejsem ten typ, co sbírá fotky a podpisy. I když je zajímavé potkat se tady s těmito lidmi, které člověk zná jen z novin a televize. Mně ale stačilo, že jsem se vyfotila s Berdychem," dodala česká medailová naděje s úsměvem.

reklama