Pardubice opět ovládly základní část extraligy, k rekordu jim chybí bod

27. 2. 2024 19:59
Hokejisté Pardubic obhájili prvenství v základní části extraligy a získali podruhé Pohár Jaroslava Pouzara. Rozhodli o tom v dnešním utkání 50. kola výhrou nad Karlovými Vary 6:2, na niž dosáhli Východočeši i přesto, že inkasovali jako první a ještě po úvodní třetině prohrávali 1:2.
Radost hokejistů Pardubic (ilustrační fotografie)
Radost hokejistů Pardubic (ilustrační fotografie) | Foto: Milan Kammermayer

Dva góly domácích dal útočník Tomáš Hyka. Hosté vyšli naprázdno pošesté za sebou a na třináctou Mladou Boleslav mají k dobru už jen čtyři body.

Zatímco loni triumfovalo Dynamo se ziskem 108 bodů, nyní jich mají svěřenci kouče Marka Zadiny po sedmé výhře za sebou již 117 a chybí jim bod k vyrovnání rekordu Liberce z ročníku 2015-16.

Druhá Sparta už je nemůže v závěrečných dvou kolech přeskočit.

Základní část vyhráli Pardubičtí celkově posedmé v historii - v československé lize to bylo v sezonách 1972/73, 1986/87 a 1988/89 a v české extralize také v ročnících 2002/03 a 2003/04.

Zápas 50. kola doprovodila akce domácího klubu s názvem Dynamický den, hráči Pardubic nastoupili ve speciálních dresech v modré barvě. Domácí prohrávali, když v páté minutě se zpoza branky dostal puk k Hladonikovi, jehož pohotová střela z kruhu propadla za záda brankáře Pavláta.

Aktivní Dynamo vyrovnalo v 10. minutě, když nejprve neuspěl před Habalem Sedlák, puk si však vzápětí vzal Hyka a po individuálním průniku srovnal stav na 1:1.

I hosté se dostávali do šancí. V jedné z nich našel Černoch Hladonika, jenže Pavlát se stihl rychle přesunout a překazil radost Energie. I přesto Západočeši první třetinu vyhráli - v její závěrečné minutě zamířil Beránek přesně z prostoru mezi kruhy.

Pardubičtí opět srovnali na začátku druhého dějství, kdy Kousal dostal přihrávku do jízdy od Zohorny a procpal puk do karlovarské sítě. Hosté pak hráli první přesilovku zápasu, kterou nevyužili. Početní výhodu si vyzkoušeli i hokejisté Dynama, půl minuty hráli i v pěti proti třem. Když už byli hosté ve čtyřech, prosadil se v závěru přesilovky Mandát.

Vydařenou třetinu Dynama pak uzavřel Hyka, který se ve 40. minutě uvedl svým druhým gólem v utkání.

Ještě lepší stav pro Pardubice zařídil Sedlák po 17 sekundách třetí třetiny, když po přihrávce Pánika zblízka nasměroval puk do branky. Potom se domácí museli především bránit, protože Energie hrála tři přesilové hry za sebou. Jenže v té poslední inkasovala, když se po individuální akci v oslabení prosadil Paulovič.

Východočeši tak oslavili další vítězství, za posledních sedm vystoupení ztratili jen bod.

50. kolo hokejové extraligy:

HC Dynamo Pardubice - HC Energie Karlovy Vary 6:2 (1:2, 3:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 10. Hyka (L. Sedlák, Čerešňák), 22. R. Kousal (T. Zohorna), 35. Mandát (Vondráček), 40. Hyka (J. Kolář, Vála), 41. L. Sedlák (Pánik), 49. Paulovič - 5. Hladonik (Černoch), 20. O. Beránek (Hladonik, Černoch). Rozhodčí: Hribik, Ondráček - Dědek, J. Svoboda. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 9391.

Pardubice: Pavlát - Čerešňák, D. Musil, Košťálek, T. Dvořák, J. Kolář, Vála - Hyka, L. Sedlák, Pánik - Radil, T. Zohorna, R. Kousal - Paulovič, A. Musil, Říčka - Vondráček, Poulíček, Mandát. Trenér: Zadina.

Karlovy Vary: Habal - Bartejs, D. Mikyska, Stříteský, McFadden, Plutnar, Huttula, Havlín - Kangasniemi, Gríger, T. Rachůnek - O. Beránek, Černoch, Hladonik - Čihař, Jiskra, Koffer - O. Procházka, Kofroň, T. Redlich. Trenér: Eismann.

HC Vítkovice Ridera - HC Kometa Brno 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 49. Rihards Bukarts (Mikuš, R. Jeřábek), 60. Rihards Bukarts (Roberts Bukarts, Krieger). Rozhodčí: Mrkva, Šír - Axman, Rampír. Vyloučení: 2:4. Bez využití. Diváci: 5748

Vítkovice: Klimeš - Raskob, Percy, Grman, Mikuš, R. Jeřábek, Auvitu - P. Zdráhal, M. Barinka, Fridrich - Rihards Bukarts, Krieger, Roberts Bukarts - Lednický, Claireaux, R. Půček - M. Přibyl, Chlán, Peterek. Trenér: Trnka.

Brno: D. Furch - Gazda, Ďaloga, Holland, Ščotka, Moro, L. Kaňák - Flek, Cingel, Zaťovič - J. Kos, Marcinko, K. Pospíšil - Moses, A. Zbořil, Kohout - Kollár, Ekrt, Vincour. Trenér: Modrý.

HC Škoda Plzeň - BK Mladá Boleslav 3:5 (0:2, 2:0, 1:3)

Branky a nahrávky: 23. Pour (Laakso, Mertl), 34. Rekonen (Mertl, Kvasnička), 55. Zámorský (M. Indrák, Rekonen) - 7. Skalický (Lantoši, Pyrochta), 17. O. Roman (Lantoši, Malínek), 49. Gardoň (Krivošík), 50. Lintuniemi (O. Roman, Lantoši), 59. Skalický. Rozhodčí: Jeřábek, Květoň - Brejcha, Gerát. Vyloučení: 3:3. Využití: 2:1. Diváci: 3157.

Plzeň: Hlavaj - Zámorský, Malák, Dujsík, Kvasnička, Bučko, Laakso - Schleiss, M. Indrák, Holešinský - Rekonen, Mertl, Pour - Matýs, Benák, P. Straka - Šiler, M. Soukup, Jansa. Trenér: Kořínek.

Mladá Boleslav: J. Růžička - Bernad, Pyrochta, F. Pavlík, A. Čech, Lintuniemi, Gewiese, Štibingr - Lantoši, O. Roman, Skalický - Rohdin, Järvinen, Gardoň - J. Stránský, Hradec, Krivošík - Zvagulis, Závora, Malínek. Trenér: R. Král.

Banes Motor České Budějovice - HC Oceláři Třinec 5:2 (2:0, 2:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 10. F. Přikryl (Štencel), 19. Pýcha (Harris, Kubík), 27. Ordoš, 38. Gulaš (Ordoš, Kondelík), 55. Ordoš (Pech, Štencel) - 54. Daňo, 58. P. Vrána (Miloš Roman, Marinčin). Rozhodčí: Úlehla, Šindel - Hynek, Špůr. Vyloučení: 5:5. Využití: 2:1. V oslabení: 1:1. Diváci: 5883.

České Budějovice: Strmeň - Hovorka, Gulaši, Kachyňa, M. Doudera, Pýcha, Štencel - F. Přikryl, Harris, M. Beránek - Gulaš, Kondelík, Ordoš - Valský, Pech, Kubík - Vopelka, Koláček, M. Toman. Trenér: Čihák.

Třinec: Kacetl - Marinčin, Polášek, Kundrátek, Nedomlel, Marian Adámek, J. Jeřábek, Mrtka - M. Růžička, A. Nestrašil, Daňo - Hrehorčák, P. Vrána, Miloš Roman - Kurovský, Čacho, L. Hudáček - Spěváček, Dravecký. Trenér: Moták.

Rytíři Kladno - HC Verva Litvínov 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 24. Ticháček (Tralmaks, J. Pytlík), 58. Smoleňák (Tralmaks, Klepiš). Rozhodčí: T. Veselý, Pilný - Lhotský, Klouček. Vyloučení: 2:4. Využití: 2:0. Diváci: 2725.

Kladno: Mitens - Slováček, Nemčík, Veber, Martenet, Ticháček, Trojna - Tralmaks, Klepiš, Smoleňák - Kusý, J. Pytlík, Sideroff - M. Procházka, Melka, J. Strnad - Frolík, Jarůšek, O. Bláha. Trenér: O. Vejvoda ml.

Litvínov: M. Tomek - D. Zeman, Baránek, Jaks, Zile, Demel, Czuczman - Koblasa, M. Sukeľ, A. Kudrna - O. Kaše, D. Kaše, Hlava - Abdul, Kirk, Šalda - Havelka, Jurčík, Zygmunt. Trenér: Mlejnek.

HC Olomouc - Bílí Tygři Liberec 2:5 (1:0, 1:2, 0:3)

Branky a nahrávky: 17. Orsava (Klimek, Rašner), 22. Orsava (P. Musil) - 31. Rychlovský (Flynn), 39. J. Vlach (Zachar, T. Galvas), 43. Rychlovský (A. Najman, Flynn), 53. Rychlovský (Melancon, A. Najman), 57. Bulíř (Filippi, Melancon). Rozhodčí: Kika, Vrba - Hlavatý, Rožánek. Vyloučení: 5:5. Využití: 0:1. Diváci: 4196.

Olomouc: Konrád - Řezníček, Ondrušek, A. Rutar, Sirota, Škůrek, Rašner, L. Mareš - Navrátil, Nahodil, Kunc - Bambula, Anděl, J. Káňa - Orsava, P. Musil, Klimek - Kucsera, J. Knotek, Chmielewski. Trenér: J. Tomajko.

Liberec: Hrenák - Knot, McCoshen, Melancon, M. Ivan, Budík, Derner, T. Galvas - Faško-Rudáš, Filippi, Rychlovský - Kelly Klíma, A. Najman, Flynn - Hawryluk, Bulíř, Birner - Zachar, J. Šír, J. Vlach. Trenér: Pešán.

HC Sparta Praha - Mountfield Hradec Králové 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 6. P. Kousal (O. Najman), 28. Buchtele (P. Kousal, Mikliš), 40. Harper (Lajunen), 59. P. Kousal (Mozík) - 24. Tamáši (Perret). Rozhodčí: Sýkora, Jaroš - Frodl, Šimánek. Vyloučení: 4:4. Bez využití. Diváci: 14.672.

Sparta: Kořenář - Beaudin, Irving, Moravčík, Kempný, Krejčík, Mikliš, Mozík - Řepík, Sobotka, Forman - Hrabík, Horák, D. Vitouch - P. Kousal, O. Najman, Buchtele - Kassian, Lajunen, Harper. Trenér: Hořava.

Hradec Králové: Laurikainen - Blain, Freibergs, Pláněk, T. Pavelka, McCormack, Pilař, Marcel - Jasper, Tamáši, Perret - Jergl, Kevin Klíma, Okuliar - Šťastný, Estephan,Eberle - Zámečník, Miškář, R. Pavlík. Trenér: T. Martinec.

1. Pardubice 50 32 8 5 5 193:109 117
2. Sparta Praha 50 31 6 3 10 169:113 108
3. Třinec 50 25 8 5 12 166:126 96
4. Brno 50 20 8 5 17 151:133 81
5. České Budějovice 50 22 2 10 16 140:139 80
6. Liberec 50 23 3 4 20 164:156 79