Sparta vítězně válčila s Libercem. Moravčík skončil v nemocnici, létaly i pěsti

Aktualizováno 16. 3. 2024 21:50
Vítěz základní části Pardubice zvládly i druhé domácí čtvrtfinále play off hokejové extraligy a zdolaly v dalším vyrovnaném souboji východočeského rivala Hradec Králové 3:2. Doma podruhé vyhrála i Sparta, která v místy vyhroceném klání porazila Liberec 3:2 po prodloužení.
Radost sparťanských hokejistů (ilustrační fotografie)
Radost sparťanských hokejistů (ilustrační fotografie) | Foto: Lukáš Filipec / HC Oceláři Třinec

O vítězství Pardubic rozhodl v čase 59:54 útočník Robert Kousal. Série na čtyři vítězné zápasy pokračuje v úterý a ve středu v Hradci Králové.

Ve 4. minutě se natlačil k zakončení mezi kruhy Poulíček, ale Pařík zasáhl. Willa pak prověřil Pláněk. Velké šance v úvodní části chyběly. Hradecký gólman kryl Kautovu ránu z pravého kruhu. Dynamo sice stupňovalo tlak, ale Mountfield v čele s Paříkem odolával.

Po 16 minutách hry se dočkali první přesilovky hosté, ale Will hradecký nápor při Dvořákově trestu ustál. Na přelomu první a druhé třetiny nevyužilo početní výhodu ani Dynamo při Pavlíkově vyloučení.

V 23. minutě podržel domácí Will, který si poradil s únikem Kevina Klímy. Při Jerglově pobytu na trestné lavici se hosté také ubránili. Mountfield zahrozil ve 26. minutě, kdy po Eberleho střele dorážel Šťastný.

V čase 28:34 se radovali z vedení domácí. Vála po Paříkově rozehrávce vystřelil z pozice za levým kruhem a před brankovištěm tečoval puk Vondráček, jenž skóroval i ve druhém utkání v sérii a celkově potřetí za sebou.

Hradec Králové potom sice nevyžil přesilovku při trestu Dynama za příliš mnoho hráčů na ledě, ale při Košťálkově vyloučení v 34. minutě už odpověděl. Kevin Klíma našel z pravého kruhu na levém Jergla a ten zamířil do odkryté branky.

Další přesilovky se dočkal Mountfield po Pánikově zákroku vysokou holí, ale Dynamo oslabení zvládlo. Odchod hráčů do kabiny po druhé třetině oddálily potyčky.

Ve 44. minutě mohl Dynamu vrátit vedení Sedlák, jenže vzápětí šel pykat Vála, ale Hradec Králové další početní výhodu také nevyužil. Pátou přesilovku za sebou hostů přineslo Košťálkovo vyloučení, stav se však nadále neměnil. V čase 48:02 už Mountfield otočil skóre po Freibergsově střele od modré čáry.

V 49. minutě následoval hostujícího kapitána Eberleho hned za 12 vteřin na trestnou lavici Blain a po 57 sekundách využil přesilovou hru pěti proti třem Pánik, který z pravé strany z nulového úhlu skóroval o Paříka. Souboj už spěl stejně jako v pátek do prodloužení, ale po Radilově akci rozhodl z dorážky Kousal.

Vyhrocený boj v O2 areně

Spartě zajistil výhru gól kapitána Michala Řepíka v čase 73:10. Pražané zvítězili 3:2 v prodloužení a v sérii hrané na čtyři výhry vedou 2:0. Čtvrtfinále pokračuje v úterý v Liberci.

Oba týmy začaly opatrně, dříve se ale v útoku začala osmělovat Sparta a ve 4. minutě se také dostala do vedení, když Kempného střelu od modré čáry dorazil za Hrenákova záda Hrabík.

Bílí Tygři mohli srovnat krok v přesilové hře, Kovář ale slibný pokus Rychlovského vyrazil. Liberec byl poté střelecky aktivnější, sparťanský brankář nicméně pokračoval ve výborném výkonu z prvního zápasu série, v němž vychytal Liberec při nájezdech. Na konci první třetiny se do několika slibných šancí dostali i domácí, druhý gól ale nepřidali.

I díky tomu mohli Severočeši ve 25. minutě vyrovnat. Při Buchteleho vyloučení se prosadil z dorážky Rychlovský a připsal si jubilejní 30. gól v sezoně. Sparta pak výrazně zvýšila střeleckou aktivitu, Hrenák ale chytal spolehlivě. Se svými spoluhráči ustál první oslabení a krátce před polovinou utkání jej nepřekonal ze samostatného nájezdu ani Konečný.

Ve 34. minutě se v O2 areně výrazně zvedly emoce. Hostující Flynn poslal hlavou na mantinel Moravčíka a utkání pro něj skončilo. Bek Sparty opustil led na nosítkách a musel do nemocnice. Podle vyjádření Sparty na sociálních sítích je jeho stav stabilizovaný.

Při Flynnově odchodu do kabin se mezi střídačkami dostali do konfliktu hráči obou týmů a rozhodčí do kabin předčasně poslali i domácí Kryštofa Hrabíka, Jana Buchteleho a hostující Jaroslava Vlacha a Davida Aubrechta.

Při odchodu vyloučeného libereckého útočníka došlo mezi střídačkami ke konfliktu hráčů obou týmů a rozhodčí do kabin předčasně poslali i Hrabíka, Buchteleho, Vlacha a Aubrechta. Pětiminutovou přesilovku ale Pražané sehráli špatně a druhý gól nepřidali.

Na přelomu druhé a třetí třetiny domácí přežili dvě oslabení při vyloučení Němečka a poté sami udeřili. Po rychlé kombinaci překonal Hrenáka Najman. Liberec ale dokázal rychle srovnat krok. Kovářovi prošla mezi betony Bulířova střela a Birner ji pohotově dorazil. Rozhodčí sice před zakončením libereckého útočníka přerušili hru, po kontrole u videa ale branku uznali s tím, že jejich "písknutí" nemělo na zakončení vliv.

Když poté Zacharova střela v 52. minutě skončila na tyči, zápas se stejně jako o den dříve prodlužoval. V úvodu čtvrté dvacetiminutovky hrály oba týmy hodně opatrně, v 68. minutě nebezpečně zakončoval Hawryluk, který byl ale následně vyloučen. Ani další přesilovku však Sparta nevyužila. Nakonec přesto opět vyhrála, když v 74. minutě prostřelil Hrenáka Řepík.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 2. zápas:

HC Dynamo Pardubice - Mountfield Hradec Králové 3:2 (0:0, 1:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 29. Vondráček (Vála, Poulíček), 50. Pánik (M. Kaut, Čerešňák), 60. R. Kousal (Radil, Will) - 34. Jergl (Kevin Klíma, McComack), 49. Freibergs (Pláněk, Tamáši). Rozhodčí: Mrkva, Obadal - J. Svoboda, Thuma. Vyloučení: 9:7. Využití: 1:1. Diváci: 10.194 (vyprodáno). Stav série: 2:0.

Pardubice: Will - Čerešňák, D. Musil, Košťálek, T. Dvořák, Hájek, Vála - Hyka, L. Sedlák, Pánik - Radil, T. Zohorna, R. Kousal - M. Kaut, A. Musil, Paulovič - Vondráček, Poulíček, Mandát. Trenér: Zadina.

Hradec Králové: Pařík - Blain, Freibergs, Pláněk, T. Pavelka, McCormack, Kalina, Pilař - Jasper, Tamáši, Perret - Jergl, Kevin Klíma, Okuliar - Šťastný, Estephan, Eberle - Miškář, Lalancette, R. Pavlík. Trenér: T. Martinec.

HC Sparta Praha - Bílí Tygři Liberec 3:2 v prodl. (1:0, 0:1, 1:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 4. Hrabík (Harper, Kempný), 45. O. Najman (Krejčík, Chlapík), 74. Řepík - 25. Rychlovský (Filippi, Melancon), 47. Birner (Bulíř, Melancon). Rozhodčí: Úlehla, Stano - Hynek, Šimánek. Vyloučení: 6:3, navíc Buchtele, Hrabík - Flynn, J. Vlach, Aubrecht všichni 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 12. 241. Stav série: 2:0.

Sparta: Jakub Kovář - Mozík, Kempný, Mikliš, Krejčík, Irving, Moravčík, Němeček - Chlapík, Horák, D. Vitouch - Řepík, O. Najman, P. Kousal - Forman, Lajunen, Buchtele - Harper, Konečný, Hrabík. Trenér: Gross.

Liberec: Hrenák - Knot, McCoshen, Melancon, Ivan, Budík, Derner, Aubrecht - Faško-Rudáš, Filippi, J. Vlach - Flynn, A. Najman, Rychlovský - Hawryluk, Bulíř, Birner - Kelly Klíma, Šír, Zachar. Trenér: Pešán.