reklama

Mercedes vyvázl ze sporných testů ve formuli jen s důtkou

Aféra s testy vypukla těsně před startem Velké ceny Monaka, kterou Nico Rosberg v Mercedesu vyhrál. Aféra s testy vypukla těsně před startem Velké ceny Monaka, kterou Nico Rosberg v Mercedesu vyhrál. autor: Reuters
Mezinárodní tribunál FIA potvrdil, že speciální testy pneumatik týmu formule 1 Mercedes byly v rozporu s pravidly.

Paříž - Mezinárodní tribunál FIA potvrdil, že speciální testy pneumatik týmu formule 1 Mercedes byly v rozporu s pravidly.

Německé stáj dostala za použití letošního vozu při zkouškách nových směsí Pirelli na okruhu v Barceloně důtku a nesmí se zúčastnit červencového testu mladých pilotů v Silverstone. Důtku dostal také italský výrobce.

Trest, který si Mercedes přál

Výrok padl po sedmihodinovém čtvrtečním slyšení v Paříži v sídle FIA až v pátek odpoledne. Z hlediska průběžného pořadí šampionátu jezdců i Poháru konstruktérů se tak nic nemění.

"Pokud se pohybujeme v pravomocích tribunálu, má právo rozhodovat o akcích pod jurisdikcí FIA, mezi něž patří také třídenní test mladých pilotů v Silverstone," nadhodil tento trest už během čtvrtečního slyšení právní zástupce Mercedesu Paul Harris.

Skandál vypukl v knížectví

Aféra začala hýbat světem formule 1 26. května těsně před startem Velké ceny Monaka, kterou vyhrál z pole position právě Nico Rosberg v německém vozu.

Týmy Red Bull a Ferrari podaly protest proti tomu, že Mercedes před tím celý den testoval v Barceloně gumy s letošním vozem, i když zkoušky aktuálních vozů jsou během sezony přísné zakázány.

Velké utajování

Mercedes se sice bránil tím, že Pirelli má s FIA smlouvu na 1000 kilometrů testů a že podobně testovalo i Ferrari.

Jenže italská stáj použila monopost z roku 2011, zatímco Rosberg i Lewis Hamilton kroužili po španělské trati s aktuálním strojem.

Mercedesu nepomohlo ani přísné utajení testů. Fanoušci byli bezpečností agenturou vyháněni ze všech míst, kde mohli vidět na trať a oba závodníci jezdili v černých helmách.

reklama