reklama

Fantazie: Češka Emmons získala olympijské zlato!

Štastná Kateřina Emmons se raduje z první zlaté olympijské medaile Štastná Kateřina Emmons se raduje z první zlaté olympijské medaile autor: Reuters
1. Emmons, 2. Galkinová, 3. Pejčičová

Peking - Olympiáda začala a hned první udělovaná zlatá medaile putuje do České republiky. Získala ji v sobotu střelkyně Kateřina Emmons, která jednoznačně ovládla vzduchovou pušku.

Čtyřiadvacetiletá plzeňská rodačka tak vylepšila své umístění z Atén, kde ještě za svobodna pod jménem Kůrková skončila třetí.

Kdo je Kateřina Emmons? Podívejte se ZDE

Už v kvalifikaci Emmons dominovala celému startovnímu poli a před finále vyrovnala počtem bodů olympijský rekord. Nevyhnula se však mírnému problému, když se jedním pokusem sice trefila do středu terče, ale nebylo to její úplné maximum.

Jenže ještě více zaváhala čínská favoritka a obhájkyně prvenství, Tu Li, jež trefila jednu ránu hodně špatně. V boji o stupně vítězů pak Češka pokračovala v suverénním výkonu a rekord dokonce překonala. Jeho nová hodnota zní 503,5 bodů.

"První pocity? No skvělé, úžasné," řekla hned po skončení závodu první česká medailistka z Pekingu.

Kateřina Emmons získala olympijské zlato. Jak? Podívejte se Kateřina Emmons získala olympijské zlato. Jak? Podívejte se Prohlédněte zde

Kromě objetí s otcem a trenérem Petrem Kůrkou se radovala po boku svého manžela Matta Emmonse, který vše sledoval na tribuně. V barvách americké soupravy, ale s českou vlajkou v ruce.

Ten získal zlato již před čtyřmi roky, v dresu Spojených států bude závodit i letos. "Jsem šťastná, že to mohl sdílet se mnou. Je to můj nejlepší střelecký parťák, asi jsme nejlepší tým na světě," dodala 24letá zástupkyně plzeňské střelby.

"Dokázala se připravit na nejdůležitější závod a dokázala obrovský tlak fantasticky ustát. Obzvláště nás těší, že to je vlastně otevírací medaile celé olympiády," řekl Aktuálně.cz kouč střelců Vladislav Šaňák.

Druhou příčku z Atén zopakovala i v Pekingu Ruska Ljubov Galkinová, třetí pozici uhájila Chorvatka Pejčičová. Druhá Češka na střelnici Pavla Kalná skončila v kvalifikaci, obsadila 31. místo.

Čtěte více: Trenér střelců Šaňák: Kateřina ustála obrovský tlak

Kateřina Emmons se na letošní olympiádě zúčastní i další střelecké disciplíny, o medaili bude česká reprezentantka bojovat ještě ve střelbě z malorážky na 3x20 ran.

Výsledky - Ženy, vzduchová puška na 10 metrů:
1. Emmons (Česko) 503,5 bodů (400+103,5)
2. Galkinová (Rusko) 502,1 (399+103,1)
3. Pejčičová (Chorvasko) 500,9 (399+101,9)
...
31. Kalná (Česko) 392.

reklama