Fetisov: Rusko je stále supervelmocí OH

7. 2. 2006 1:01
Moskva - Ruský ministr sportu Vjačeslav Fetisov tvrdí, že jeho země zůstává sportovní supervelmocí, přestože v posledních letech poněkud zaostává v počtech medailí z větších mezinárodních akcí. "Ano, možná nekončíme v každé olympijské soutěži na nejvyšším stupínku jako tomu bylo dříve, v dobách mé aktivní sportovní kariéry, ale bezpochyby stále patříme k nejlepším," prohlašuje někdejší kapitán sovětského hokejového týmu.
Vjačeslav Fetisov: z hvězdného hokejisty vrcholným politikem
Vjačeslav Fetisov: z hvězdného hokejisty vrcholným politikem | Foto: http://www.world-tourism.org

Infobox

Vjačeslav Fetisov (47) prožil hvězdnou hokejovou kariéru. Byl kapitánem sovětského týmu a klubu CSKA Moskva. V roce 1989 odešel do NHL, kde vyhrál dva Stanleyovy poháry s Detroitem Red Wings v letech 1997 a 1998 a jako asistent trenéra si prožil triumf New Jersey Devils v roce 2000. Za rámeček si prý naopak nedá překvapivou porážku sovětské "sborné" Spojenými státy na ZOH 1980, ani prohru Ruska s USA v semifinále ZOH 2002, kde vedl hokejisty jako hlavní trenér.

Bude zase Rusko vládnout olympijskému světu?

"Věřím, že v Turíně budeme znovu konkurenceschopní a vybojujeme medaile ve většině sportů," řekl Fetisov v rozhovoru pro agenturu Reuters. Žádná jiná země nezískala na letních a zimních olympiádách dohromady více medailí než Rusko od svého olympijského debutu v roce 1952. Po rozpadu Sovětského svazu roku 1991 se mají Rusové co ohánět, aby dostáli pověsti sportovní velmoci.

Před čtyřmi lety v Salt Lake City nasbírali jen pět zlatých medailí, čímž zaznamenali svůj nejhorší výsledek od roku 1956, kdy se poprvé objevili na Hrách zimní olympiády. Fetisov se domnívá, že ještě nějaký čas potrvá, než zase Rusko získá nad světovým sportem zpět svou nadvládu. "Věřte mi, že máme ty samé ambice jako dříve. Ale nemůžete přece obnovit celý ten systém, jenž vytvořil tolik skvělých šampiónů, přes noc," vysvětluje.

Dopingový skandál se nebude opakovat

Slibuje rovněž, že se nebude opakovat velký dopingový skandál, jenž vrhnul stín na ruské účinkování na ZOH 2002. Dvěma největším hvězdám výpravy, závodnicím v běhu na lyžích Larise Lazutinové a Olze Danilovové, byly odebrány dvě zlaté a dvě stříbrné medaile poté, co neprošly antidopingovými testy. "Nemyslím si, že by se opakovalo to, co se stalo v Salt Lake City," je přesvědčen Fetisov, jenž byl minulý rok jmenován do výboru světové antidopingové agentury WADA. "Učinili jsme rozsáhlá opatření, abychom vymýtili doping z našeho sportu. Koupili jsme to nejmodernější testovací vybavení, které je na trhu dostupné a postupně kontrolujeme všechny sportovce na trénincích."

Odmítl se nicméně osobně zaručit za to, že každý ruský sportovec bude na olympiádě čistý. "Můžeme olympioniky testovat ve dne v noci než odjedou do Turína, ale jestliže někdo bude něco chtít vzít, už si najde cestu, jak to udělat," vysvětluje. "Opravdu se domnívám, že každý sportovec by měl být zodpovědný za to, co jí a pije. Vím to z vlastních sportovních zkušeností," říká někdejší obránce, jenž soutěžil na třech zimních olympiádách a vyhrál dvě zlaté medaile a jednu stříbrnou.

Jak dále uvedl, jeho ministerstvo sportu prý utratilo na přípravu ruského olympijského týmu pro Turín 23 miliónů dolarů. Předpokládá, že rozpočet pro Peking 2008 bude ještě desetkrát vyšší. "Vláda v těchto dnech utrácí za sport velké peníze. Očekáváme, že se nám naše investice vrátí," dodává.

 

Právě se děje

Další zprávy