reklama

Fiasko, nechápou v Norsku. Northug: Já se pomstím

Petter Northug Petter Northug autor: Sport
Norové zažili nejhorší olympijský závod v dějinách

Oslo/Praha - Trápící se Petter Northug dojíždí svůj první olympijský závod a je z toho umístění až v páté desítce. Viditelně frustrovaný lídr Světového poháru odchází z cílového prostoru a odmítá se o závodu bavit s novináři.

Tak přesně takhle vypadl závěr pondělního závodu na patnáct kilometrů volnou technikou.

Ovšem zklamaný nebyl jen Northug, natěšení fanoušci museli strávit nejhorší výsledek pod pěti kruhy v dějinách. Nejlepším norským běžcem na lyžích se stal až osmadvacátý Tord Asle Gjerdalen.

Čtěte dále: Bauer vydřel v dramatu bronz. Česko má druhou medaili

"Fiasko," píše tamní list Dagbladet a ve stejném duchu informují o neúspěchu sousedů švédské noviny Aftonbladet.

Jiný deník Aftenposten rovněž reprezentanty nešetří, nicméně připomíná, že Northug měl podobně špatný start i na loňském mistrovství světa v Liberci. Tam v úvodním závodu na patnáct kilometrů klasicky doběhl v třetí desítce.

Pak se ale dokázal vzchopit a na šampionátu získal tři zlaté medaile.

Foto: Bauerova jízda za olympijským bronzem. Už má i medaili Foto: Bauerova jízda za olympijským bronzem. Už má i medaili Prohlédněte zde

Dagbladet přidává názor Frodeho Estila, bývalého olympijského šampiona a mistra světa, podle něhož je problém ve výchově mladých lyžařů. "Počkáme si, než u nás objevíme dalšího skvělého běžce v bruslení," tvrdí Estil.

Čtěte také: Ovace i pro ´exoty´. Bauera a spol. viděli jen zdálky

Northug podle Aftenpostenu svůj neúspěch sám předpověděl. Ještě než vyjel na trať, prohlásil, že "možná potřebuje úvodní závod, aby se dostal do tempa".

Později uvedl, že fyzicky se necítil špatně, ale když zjistil, že nedosáhne na dobré umístění, nedal do posledního kola úplně všechno. "Ujišťuji vás však, že nejsem po tomto závodě odepsaný a že obrovsky toužím po odvetě," řekl Northug.

Potvrdil také předchozí přiznání šéfa servismanů, že Norové promazali. Co realizačnímu týmu řekl, si prý Northug nechá pro sebe. Jeho osobní servisman mu lyže upravoval ještě poté, co je závodník vyzkoušel.

Podle norského listu bylo doposud nejhorším umístěním norských běžkařů šestnácté místo z minulé olympiády (právě Estilovo).

Alespoň jeden Nor ale po pondělním závodu slavil; trenérem vítězného Švýcara Daria Cologni je totiž norský kouč Fredrik Aukland. Podle Aftenpostenu si mnozí přejí, aby Aukland v budoucnu převzal vedení norského běžeckého týmu.

reklama