Sparta vyhrála v Brně a vede, Slavia natáhla sérii bez výhry

18. 10. 2014 18:56
Slavia remizovala v 11. kole Synot ligy s Jabloncem 1:1, Sparta vyhrála 3:1 v Brně.
Sparta v Brně splnila roli favorita a vyhrála 3:1
Sparta v Brně splnila roli favorita a vyhrála 3:1 | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Čtvrou výhru v Synot lize za sebou zaznamenala Sparta, která v 11. kole vyhrála 3:1 na hřišti Brna.O její góly se postarali reprezentanti Ladislav Krejčí, z penalty Bořek Dočkal a David Lafata.

Díky výhře se Pražané minimálně do neděle vyhoupli do čela tabulky o dva body před Plzeň. Tu však utkání s Mladou Boleslaví teprve čeká.

Už pošesté v řadě odešli ze hřiště bez vítězství fotbalisté Slavie. Doma remizovali s Jabloncem 1:1 a alespoň zastavili sérii pěti porážek.

Dál se trápí také Liberec, který byl v zápase se Slováckem rád alespoň za již sedmou remízu v sezoně, tentokrát 2:2.

Souboj dvou týmů z nahuštěného středu tabulky mezi Teplicemi a Bohemians Praha 1905 skončil jednoznačným vítězstvím Severočechů, kteří výhrou 4:1 potvrdili domácí neporazitelnost.

Bitva záchranářskými pracemi zatížených celků mezi Hradcem Králové a Českými Budějovicemi přinesl nečekanou přestřelku. Tři body z ní vydolovali hosté, kteří zvítězili 3:2.

Zasloužená výhra Sparty v Brně

Sparta po zahřívací desetiminutovce postupně převzala režii zápasu do svých rukou. Ve 13. minutě po Dočkalově akci se dostal za domácí obránce Krejčí, jenž přesnou střelou k bližší tyči překonal brankáře Hladkého. Po vedoucím gólu získala Sparta výraznou územní převahu. Ve 21. minutě obránce Schuster těsně před hranicí pokutového území fauloval Konatého, který měl už otevřenou cestu k brance, rozhodčí Královec ale akci za faul neposoudil.

Z tlaku se Zbrojovka vymanila až po půlhodině hry. Náznakům útočných akcí ale chyběla přesnější přihrávka a za celý první poločas brněnští fotbalisté na soupeřovu branku nevyslali jedinou přímou střelu. Brankář Bičík řešil pouze jedinou vážnější situaci, kdy vyboxoval před sebe Fischerův centrovaný míč.

Také po změně stran měla Sparta herní převahu, ze které vytěžila v 59. minutě druhý gól. Matějovský našel kolmou přihrávkou za obránce Dočkala. Reprezentační záložník udělal kličku, brankář Hladký jej srazil a byl vyloučen. Do branky nastoupil Doležal, kterého z pokutového kopu překonal právě faulovaný Dočkal, který potvrdil dobrou střeleckou formu.

V přesilovce pak po Kadeřábkově přesném centru přidal další gól Lafata. Zbrojovka už neměla co ztratit, v oslabení otevřela hru. Po úniku středem hřiště obránce Košťál zaskočil táhlou střelou brankáře Bičíka a korigoval výsledek.

Slavia zvládla proti Jablonci jen vyrovnat

Slavia musela kvůli disciplinárnímu trestu musela obejít bez jindy zaplněného kotle, možná i proto si Jablonec vytvořil v úvodních třech a půl minutách nevídaný počáteční tlak. Hned v první minutě z něj přišla Junova gólová šance, slávistický brankář Hrubeš ale hlavičku vyrazil. Pražané se postupně dostali do tempa a po jedenácti minutách mohli otevřít skóre. Balaj se řítil sám na gólmana Hrubého, ale jablonecký brankář dobře vyběhl a ve skluzu zasáhl.

Pak přišly další velké možnosti Jablonce. Nejprve chyboval Juhar a mohl být rád, že se Mingazovovi při samostatném úniku zamotal míč, vzápětí si zaběhl na centr za obranu Novák a domácí znovu děkovali Hrubešovi. Na druhé straně se na Hrubého řítil Vukadinovič, ale brankář Jablonce znovu zakročil. Po půlhodině hry otevřeli skóre aktivnější Severočeši. Novák namířil přímý kop zhruba z dvaceti metrů přesně k tyči, Hrubeš se za střelou jen ohlédl a nejlepší střelec Jablonce mohl slavit svou šestou trefu v sezoně.

Slavia ale ještě do pauzy stihla srovnat. Na Juharův dlouhý nákop z půlky hřiště si ve 45. minutě naskočil Bílek a hlavou z poměrně velké dálky zaskočil Hrubého. Domácí stoper se v lize trefil téměř na den přesně poprvé po sedmi letech a ukončil dlouhou slávistickou sérii bez vstřelené branky, která se v nejvyšší soutěži zastavila na 388 minutách.

Po přestávce Pražané zvýšili aktivitu, ale do velkých šancí se dostával Jablonec. V 57. minutě zasekl Mingazov a pálil těsně nad, o pět minut později po rohu hlavičkoval mimo Pernica. Oba týmy se snažily rozhodnout, ale vítězný gól už nevstřelily. Nejblíže k němu měl v 85. minutě jablonecký Pospíšil, který si navedl míč na střelu a poté ho famózním zákrokem vychytal Hrubeš.

Liberec dohnal dvougólové manko

Slovácko po velmi dobrém vstupu do ligy prohrálo poslední dva zápasy, ale v Liberci znovu prokázalo svou dobrou produktivitu. To Liberec dlouho potvrzoval, že až na vydařené utkání s Ostravou (6:0) se v útoku trápí. Nejprve neuspěl reprezentant Šural, který prováhal dobrou příležitost na zakončení. Následně Fleišman v další dobré pozici mířil jen těsně vedle. Ve 30. minutě udeřilo na druhé straně. Centr z pravé strany sklepl Kalouda za sebe na nabíhajícího Šumulikoského, který vypálil z voleje a střelou z 25 metrů poslal míč do bližší šibenice. Zaskočený Liberec vzápětí propadl v obraně a Kalouda samostatný únik z pravé strany zakončil přesnou střelou k tyči.

Liberec se snažil o rychlou odpověď, ale Pavelka si míč moc předkopl a Hadaščok po Frýdkově centru nedokázal zblízka usměrnit míč do branky. Největší šanci měl krátce po změně stran Pavelka, který šel sám na Heču, ale váhal se zakončením a nakonec napálil jen brankáře. Rozhodnuto mohlo být v 59. minutě, kdy liberecký gólman vyběhl mimo vápno, ale při snaze o odkop minul míč, který mu sebral Diviš. Ještě než útočník Slovácka mohl zamířit do prázdné branky, šanci mu dobrým zákrokem zmařil obránce Mudra.

Liberec to nakoplo k ještě většímu tlaku. Šural trefil tyč, po rohu Pokorný nastřelil břevno, od kterého se míč odrazil do vzduchu, Delarge vyhrál souboj s Kaloudou i brankářem Hečou a hlavou dostal míč do branky. Na druhé straně trefil konstrukci branky i Kalouda. Přišel protiútok, Ďubek uvolnil Pavelku, který se po promarněných šancích dočkal gólu a i díky teči skluzujícího obránce srovnal. V těchto chvílích se hrál hodně ofenzivní fotbal. Slovácko nevyužilo dva nadějné brejky, Liberci nebyl kvůli ofsajdu uznán Frýdkův gól.

Teplice načaly gólostroj před přestávkou

Teplicím scházel kvůli žlutým kartám Litsingi, a tak se po pěti zápasech objevil v  základní sestavě Mahmutovič, který nedávno dostal od vedení pokutu za prohlášení o odchodu, protože je nespokojený s rolí náhradníka. Jako první zahrozili hosté, když se ve třetí minutě i s nechtěným přispěním rozhodčího dostal do šance Mosquera, ale brankář Grigar včas vyběhl. To bylo ze strany Bohemians na dlouho vše, protože krátce poté musel kvůli zranění střídat Brabec. Odchod zkušeného stopera, kterého nahradil Krch, hosty přibrzdil a aktivitu přebraly Teplice. Na dlouho však byla jejich jedinou příležitostí hlavička Jablonského z deváté minuty.

V závěru poločasu se však domácí přece jen dočkali. Ljevakovič dostal přihrávku od Vůcha a tvrdou ranou z dálky poslal míč k tyči a Teplice do vedení. Druhá půle začala stejně, jako první skončila. Nejprve v 52. minutě zvýšil zblízka hlavou na 2:0 Mahmutovič a o tři minuty později technickou střelou přidal třetí branku Vůch. Oba si připsali čtvrtou branku v sezoně a dělí se o pozici nejlepšího střelce Severočechů.

O deset minut později už to bylo 4:0 a střelou k bližší tyči se o to postaral Salami. Vzápětí měli obrovskou možnost hosté, když Mikuš našel před teplickou brankou zcela volného Radu, který však trefil pouze tyč. Bohemians se ale přeci jen dočkali čestného úspěchu, v 77. minutě ho zařídil Mikuš. Teplice však přesto udržely domácí neporazitelnost (4 výhry, 2 remízy), navíc potřetí ze čtyř posledních zápasů na Stínadlech nastříleli soupeři čtyři branky.

Hradec dotahoval marně

Hradečtí se od úvodu sezony trápí v útoku, ovšem proti Budějovicím začali špatně především v obraně, čehož hosté využili už v první půli ke dvěma gólům. První příležitost přitom ještě neproměnili, Benát z malého vápna netrefil branku. Další dvě šance však již skončily gólem. Ve 21. minutě stál útočník Škoda v ofsajdu při spoluhráčově střele, hradecká obrana k němu srazila míč a on skóroval. Sudí Kovařík s asistentem Patákem to posoudili jako úmyslné hraní obránce, což podle nového výkladu pravidel ruší ofsajdové postavení a branku uznali. Pro Budějovice to byl první ligový gól po 355 minutách.

Podruhé hosté udeřili ve 30. minutě, Hora proměnil střelou po zemi zpětnou přihrávku. Pro Hradec to byla krutá rána, domácí se tlačili do útoku, jenže stříleli jen z větší vzdálenosti a nepřesně. Bránu trefil v první části pouze obránce Plašil, ale nepříliš prudce. Druhá půle začala domácím náporem, jenže slabým. Hosté kontrolovali hru a nepouštěli Východočechy do šance. Změnu přinesl až příchod nejlepšího střelce minulé hradecké sezony Vaněčka, který vyléčil vážné zranění nohy. Útočník po chvilce na hřišti šikovně přiťukl Halilovičovi, po jehož průniku překonal Křížka patičkou Čermák.

V 63. minutě tak vypadala situace pro Hradec lépe - jenže jen minutu. Vzápětí se totiž po prudkém centru zleva dostal ke sraženému míči v šestnáctce Škoda a dal druhou branku v zápase. Hradec spadl do deprese, z níž mu však znovu pomohl Vaněček. V 74. minutě přihrál ze strany Dvořákovi a ten nadvakrát překonal Křížka. Od té chvíle Hradec ještě více zjednodušil způsob hry, co nejvíce využíval hrotů Vaněčka a Dvořáka. Druhý mohl i vyrovnat, ale čtyři minuty před koncem hlavičkoval po standardní situaci těsně vedle. Byla to poslední možnost Hradce, který navíc dohrával poslední minuty bez vyloučeného Slováka Križka.

Aktualizujeme...

11. kolo první fotbalové ligy:

Zbrojovka Brno - Sparta Praha 1:3 (0:1)
Branky: 73. Košťál - 13. L. Krejčí, 61. Dočkal z pen., 70. Lafata. Rozhodčí: Královec - Wilczek, Hock. ŽK: Schuster, Malík. ČK: 59. Hladký (všichni Brno). Diváci: 8262.

Brno: Hladký - Jugas, Košťál, Schuster - Fischer, Zavadil (85. Šumbera), Malík, Lutonský - Brigant (57. Keresteš), Vávra (60. Doležal), Hyčka. Trenér: Kotal.
Sparta: Bičík - Kadeřábek, Holek, J. Brabec, Costa - Dočkal, Vácha (89. Mareček), Matějovský (71. Vacek) - Konaté (78. Přikryl), L. Krejčí - Lafata. Trenér: Lavička.

Slavia Praha - Baumit Jablonec 1:1 (1:1)
Branky: 45. Bílek - 29. F. Novák. Rozhodčí: Zelinka - Kordula, Hájek. ŽK: Baéz, Latka, Juhar, M. Černý - Rossi. Diváci: 3943.

Slavia: Hrubeš - Dobrotka, Latka, Bílek, Juhar - Baéz - V. Vukadinovič (78. Piták), M. Černý (89. Kodr), Zmrhal, Prošek (61. Boudjemaa) - Balaj. Trenér: Beránek.
Jablonec: V. Hrubý - Romera, Pernica, M. Kysela, F. Novák - Rossi, Hübschman - Kopic, M. Pospíšil (87. Kubista), Mingazov (62. Crnkič) - Jun (79. Mihalík). Trenér: Šilhavý.

FK Teplice - Bohemians Praha 1905 4:1 (1:0)
Branka: 42. Ljevakovič, 52. Mahmutovič, 55. Vůch, 65. Salami - 78. Mikuš. Rozhodčí: Marek - Pelikán, Štěrba. ŽK: Salami, Táborský, Kapolongo - Mosquera, Pauschek. Diváci: 5496.

Teplice: Grigar - Táborský (62. Takács), Jablonský, Matula - Vondrášek, Salami, Ljevakovič (70. Kapolongo), Krob - Vůch, Mahmutovič (77. Laňka), Nivaldo. Trenér: Ščasný.
Bohemians 1905: Švenger - Pauschek, E. Brabec (6. Krch), Šmíd, Šírl - Moravec (46. Lietava), Jindřišek, Bartek, J. Rada, Mosquera - Mikuš. Trenér: Pivarník.

Slovan Liberec - 1. FC Slovácko 2:2 (0:2)
Branky: 67. Delarge, 71. Pavelka - 30. Šumulikoski, 32. Kalouda. Rozhodčí: Paták - Moláček, Mokrusch. ŽK: Ďubek - Diviš, Šimko, Došek, Kuncl. Diváci: 3802.

Liberec: Kolář - Coufal (46. Mudra), Pokorný, Pimpara, Fleišman - Pavelka, Obročník - Hadaščok (60. Delarge), Ďubek, Frýdek (82. Hamulák) - Šural. Trenér: Slovák.
Slovácko: Heča - Kuncl, Rada, Břečka, Šimko - Šumulikoski - Diviš (89. Galuška), Kalouda (82. Trávník), Havlík (73. Valenta), Kerbr - Došek. Trenér: Habanec.

Hradec Králové - Dynamo České Budějovice 2:3 (0:2)
Branky: 63. A. Čermák, 73. Dvořák - 21. a 64. Michal Škoda, 30. Hora. Rozhodčí: Kovařík - J. Paták, Dobrovolný. ŽK: Križko, Kuciak, Vaněček - Herzán, Kladrubský, Hora, Linhart. ČK: 89. Križko. Diváci: 2555.

Hradec: Kuciak - Holeš, Chleboun (62. Vaněček), Plašil, P. Mareš (46. Černý) - Križko, A. Čermák - Štípek, Kulič (71. Shejbal), Halilovič - P. Dvořák. Trenér: Prokopec.
Č. Budějovice: Křížek - P. Novák, Lengyel, Podstavek, Hanzlík - Herzán (86. Kalod), Kladrubský - Klesa, Benát (79: Brunclík), Hora (90. Linhart) - Michal Škoda. Trenér: Urban.

20:15 Brno - Sparta.

1. Sparta 11 8 1 2 17:5 25
2. Plzeň 10 7 2 1 22:8 23
3. Jablonec 11 6 3 2 21:9 21
4. Ostrava 11 5 3 3 8:13 18
5. Mladá Boleslav 10 5 2 3 16:7 17