Liberec prohrál v Příbrami a přezimuje na sestupové příčce

Aktualizováno 29. 11. 2014 22:18
Liberec v 16. kole Synot ligy podlehl Příbrami a s 15 body přezimuje na patnáctém místě.
Liberec si zahrává s ohněm a v zimní přestávce bude mít na čem zapracovat
Liberec si zahrává s ohněm a v zimní přestávce bude mít na čem zapracovat | Foto: ČTK

Praha - Výsledková krize fotbalistů Liberce v Synot lize nebere konce a výsledkem toho je, že čtvrtý celek minulého ročníku přezimuje na patnácté, tedy sestupové pozici. Tam ho poslal souhrn další výsledků, ale hlavně porážka 0:1 v 16. kole na hřišti Příbrami, po níž jej od čáry ponoru dělá bod.

Tým Slovanu zároveň čeká vysoká pokuta od vedení klubu, jelikož nesplnil cíl získat v posledních dvou kolech čtyři body.

Naopak zlepšené výkony potvrdil poslední Hradec Králové, který si po dvou remízách připsal na závěr podzimu také výhru 2:1 nad Brnem. Na výhru předtím čekal marně plných deset zápasů.

V dalším záchranářském souboji ukořistilo cennou výhru Slovácko. Moravané si odvážejí tři body za vítězství 2:1 ze hřiště pražských Bohemians 1905 a s 21 body si rázem zajistilo mnohem klidnější přestávku.

Roli favorita splnila čtvrtá Mladá Boleslav, která vyhrála 2:0 na Dukle.

Zápas Bohemians Praha 1905 a Slovácka se hraje večer.

Příbrami se vyplatil signál

V Liberci si oba týmy uvědomovaly, že poražený bude mít přes zimu sestupové starosti, ale byla to Příbram, na kom byla vidět větší aktivita. První dvě velké šance měl Řezníček, ale odmítl svůj desátý gól ligové sezony. Nejprve po Zemanově centru hlavičkoval v ideální pozici vysoko nad. O chvíli později poslal špatnou malou domů Sackey, Řezníček to vystihl a běžel sám na gólmana. Obhodil si ho, ale míč měl daleko od nohy a dostal se až k brankové čáře, což mu znemožnilo ohrozit prázdnou branku. Místo toho hledal zpětnou přihrávkou Filla, jehož střelu hostující obrana srazila na roh.

Příbram se dočkala až ve 35. minutě. Domácí strhnuli při rohovém kopu pozornost hostující obrany tanečky před pokutovým územím, mezi tím Fillo se Zemanem rozehráli nakrátko, procpali balon do vápna a Hnaníček zblízka dorazil balon do sítě. Hned v úvodu druhé půle zastavil Karišik unikajícího Zemana, dostal rovnou červenou kartu a poslal Liberec do oslabení. Chvíli na to mohl přesilovou hru zužitkovat Pilík, ale trefil jen brankáře Koláře. Příbram nezužitkovala ani sérii rohových kopů.

Liberec se až na pár závarů v první půli vepředu příliš neprosadil. Nepomohla ani mladá krev, když vůbec první ligové starty si připsali junioři Egert a Kaiser, který v den svých 19. narozenin dokonce dostal šanci v základní sestavě. Slovanu se v oslabení nepovedlo vytvořit ani závěrečný tlak, a tak Příbram těsné vítězství udržela.

Hradec vybojoval důležitou výhru

První poločas v Hradci vůbec nevypadal jako souboj týmů bojujících o udržení. Hrál se velmi rušný fotbal, oba celky se snažily o útočnou hru. Hradec byl živější, i když první šanci mělo Brno. Gólman Koubek zaváhal při odkopu, trefil útočníka Moukanzu, ale odražený míč stačil ještě před brněnským hráčem sebrat. Po čtvrthodině otevřeli skóre domácí. Nejaktivnější muž první půle Kotiš poslal do úniku rychlého Štípka, který v klidu přehodil vybíhajícího brankáře Hladkého.

Poté přicházely příležitosti v rychlém sledu. Střelu hostujícího Lutonského chytil Koubek, domácí Halilovič po Štípkově úniku a zpětné přihrávce netrefil prázdnou bránu. Kotišovu střelu pak zlikvidoval gólman Hladký. K vyrovnání pomohli Brnu sami domácí, ve 33. minutě jim doslova darovali penaltu. Po rohovém kopu totiž Mareš hlavičkou nešikovně vrátil míč před vlastní bránu, kde se k němu dostal Buchta, jehož fauloval Kotiš. Brněnský kapitán Zavadil penaltu v klidu proměnil - míč poslal ke Koubkově levé tyči, zatímco brankář skočil doprava.

Hradec se po pauze snažil o vítězný gól, remíza totiž v jeho situaci nic neřešila. Důkazem toho bylo i počínaní kapitána Rolka, jenž se z postu stopera často vysouval až na hrot útoku. Domácím se snaha vyplatila v 59. minutě, kdy Halilovičův centr z přímého kopu proměnil hlavičkou útočník Dvořák. Pro nejlepšího střelce "Votroků" to byl už šestý podzimní ligový gól, z dvanácti tref svého celku nastřádal přesně polovinu.

Od té doby se domácí zaměřili na defenzivu a hosty do šancí nepouštěli. Výjimkou byla Brigantova příležitost, proti němuž však Koubek perfektně vyběhl. Naopak Východočeši sami měli několik možností definitivně potvrdit výhru, rychlé protiútoky však prakticky pokaždé pokazili nepřesnou finální přihrávkou. Zaujal tak jen Štípkův prudký volej a Halilovičova gólovka v poslední minutě. V obou případech zasáhl Hladký.

Boleslav vítězně prolomila venkovní sérii

Na Dukle po opatrném začátku padl hned z první střely v 8. minutě gól. Skalák dostal prostor na pravé straně, zasekl si míč před bránícím Jeřábkem a prostřelil Chudého, jemuž míč proklouzl pod rukavicemi. Boleslav venku v lize skórovala po 453 minutách, poslední gól dala v srpnu v Českých Budějovicích. Středočeši byli v úvodu nebezpečnější a především Skalák byl na obou krajích hodně vidět. Po jednom z jeho centrů hlavičkoval Ščuk, domácího gólmana však nepřekvapil.

Dukla se dlouho nedostávala před soupeřovu branku. Povedlo se jí to až ve 36. minutě, ale Beauguel ani Považanec nedokázali propálit obranný val. O chvíli později se zase předvedl brankář Hruška, když zlikvidoval střelu Marka Hanouska. Pražané začali aktivněji i druhý poločas, ale Jeřábek po rohu zamířil z voleje nad břevno. O chvíli později ve stoprocentní šanci selhal Krmenčík a sám před Hruškou napálil jen boleslavského brankáře. Dukla měla převahu a do šestnáctky hostů se dostala ještě několikrát, ale hráči pokaždé zvolili špatnou finální přihrávku.

Boleslav udeřila ze své první velké šance v druhém poločase. Po rohu Navrátil prodloužil hlavou míč na zadní tyč k Wágnerovi, který zblízka ve skluzu nezaváhal. Nejlepší střelec týmu dal sedmý ligový gól v tomto ročníku. Domácí mohl vrátit do hry Beauguel, jenže táhlou střelou nechal už poněkolikáté vyniknout Hrušku. Dukla prohrála stejně jako v minulém kole v Teplicích 0:1, na Julisce nebodovala podruhé v sezoně. Svěřenci Karla Jarolíma venku v nejvyšší soutěži zvítězili poprvé od červencového utkání v Jihlavě.

Slovácku pomohl návrat Doška

Slovácko oproti očekávání nastoupilo v základu i s útočníkem Doškem, který měl problémy se zády. Kvůli nim vynechal poslední dva zápasy a hosté je bez svého nejlepšího střelce prohráli. A byl to právě Došek, kdo otevřel skóre. V osmé minutě se prosadil hlavou a s jedenácti góly se osamostatnil v čele tabulky střelců. Vedení hostům vydrželo dvě minuty. Mosquerovu hlavičku ještě dokázal brankář Heča vyrazit na tyč, ale Rada pohotově dorazil.

O pár okamžiků mohli Bohemians dokonat obrat, když rozhodčí po faulu Košúta na Moravce nařídil penaltu. Jindřiška ale vychytal Heča a domácí záložník tak na pátý pokus přišel o stoprocentní bilanci z pokutových kopů v sezoně. Fotbal nahoru dolů pokračoval a blízko vedoucího gólu bylo i Slovácko, jenže Trávník po individuální akci trefil místo prázdné brány záda padajícího obránce. Deset minut poté neuspěl sám před Švengerem ani Kerbr a poločas zakončila strkanice Švengera s Šumulikoskim.

Po přestávce už se v Ďolíčku hrálo opatrněji, hosté ale postupně převzali aktivitu. Odměny se dočkali v 67. minutě, kdy po rohu na bližší tyči hlavičkoval Břečka a mohl se radovat z premiérové ligové trefy. Třetí branku málem přidal za chvíli Došek, ale Švengera zblízka hlavou nepřekonal. Slovácko si nakonec i přes závěrečný tlak domácích připsalo teprve druhou výhru v posledních osmi ligových zápasech a přezimuje v horní polovině tabulky. Naopak Bohemians patří 13. místo a vážně se namočili do boje o záchranu.

Výsledky 16. kola první fotbalové ligy:

1. FK Příbram - Slovan Liberec 1:0 (1:0)
Branka: 35. Hnaníček. Rozhodčí: Příhoda - Kordula, Mokrusch. ŽK: Zeman - Sackey, Mudra, Soungole. ČK: 49. Karišik (Liberec). Diváci: 2158.

Příbram: Boháč - Sus, Hájovský, Deli, Neves - Hnaníček, Krameš - Pilík (89. Jiří Mareš), Fillo (90. T. Krbeček), Zeman (85. Suchan) - Řezníček. Trenér: Tobiáš.
Liberec: O. Kolář - Mudra, Pimpara, Karišik, Fleišman - Kaiser (77. Luckassen), Sackey (46. Soungole), Ďubek, Delarge - Šural, Hadaščok (53. Egert). Trenér: Slovák.

Dukla Praha - FK Mladá Boleslav 0:2 (0:1)
Branky: 8. Skalák, 70. Wágner. Rozhodčí: Orel - Jiřík, Vaňkát. ŽK: Gedeon - Ščuk. Diváci: 782.

Dukla: Chudý - Karavajev, Jeřábek, Štetina, Matěj Hanousek - Marek Hanousek (87. Hlinka), Gedeon, Považanec - Krmenčík (84. Manzia), Beauguel, Jakub Mareš (66. Čajič). Trenér: Kozel.
M. Boleslav: Hruška - J. Kysela, Navrátil, Hůlka, Bořil - Ščuk, Tavares - Skalák (89. Lalkovič), Magera (90.+1 Pajer), Ďuriš (68. Zahustel) - Wágner. Trenér: K. Jarolím.

FC Hradec Králové - FC Zbrojovka Brno 2:1 (1:1)
Branky: 15. Štípek, 59. P. Dvořák - 33. Zavadil z pen. Rozhodčí: Houdek - Moláček, Ratajová. ŽK: Malík, Hladký (oba Brno). Diváci: 1917.

Hradec: T. Koubek - Holeš, Križko, Rolko, Plašil - P. Mareš - Štípek (88. P. Čermák), Trubač (79. Vaněček), Kotiš (90. Chleboun), Halilovič - P. Dvořák. Trenér: Pilný.
Brno: Hladký - Jugas, Košťál, Schuster, Lutonský - Malík (84. Slančík), Buchta - Vávra (61. Brigant), Zavadil, Sýkora (66. Hyčka) - Moukanza. Trenér: Kotal.

Bohemians Praha 1905 - 1. FC Slovácko 1:2 (1:1)
Branky: 10. J. Rada - 8. Došek, 67. Břečka. Rozhodčí: Franěk - Štěrba, Urban. ŽK: Švenger, Šírl - Šumulikoski, Košút, Trávník, Kalouda. Diváci: 3565.

Bohemians: Švenger - Pauschek, Cseh, Krch, Šírl - Moravec (87. Šmíd), Jindřišek, J. Rada, Mosquera (65. Bartek) - Bratanovič (60. Nerad), Mikuš. Trenér: Pivarník.
Slovácko: Heča - Kuncl, T. Rada, Břečka, Košút - Diviš, Šumulikoski, Trávník (90. R. Mezlík), Kalouda (78. Havlík) - Kerbr (88. Hlúpik), Došek. Trenér: Habanec.

1. Plzeň 15 11 2 2 31:11 35
2. Sparta 15 11 1 3 24:7 34
3. Jablonec 15 10 3 2 29:12 33
4. Mladá Boleslav 16 8 2 6 21:12 26
5. Ostrava 16 6 4 6 12:20 22
6. Teplice 16 5 6 5 24:20 21