Messi nejlepším kanonýrem LM, Chelsea zostudila Schalke

Aktualizováno 25. 11. 2014 22:38
Argentinský fotbalista Lionel Messi se dnes stal nejlepším střelcem historie Ligy mistrů.
Lionel Messi dává v Nikósii svůj 72. gól v Lize mistrů.
Lionel Messi dává v Nikósii svůj 72. gól v Lize mistrů. | Foto: Reuters

Nikósie -  Argentinský fotbalista Lionel Messi se dnes stal nejlepším střelcem historie Ligy mistrů. Se 74 přesnými trefami překonal bývalého kanonýra Realu Madrid a Schalke 04 Raúla Gonzáleze. Hráči Chelsea bez Petra Čech v bráně rozstříleli domácí Schalke 5:0 a zajistili si postup ze skupiny do jarních bojů.

Útočník Barcelony vstřelil se trefil v duelu základní skupiny na půdě Apoelu Nikósie nejprve v 38. minutě, kdy změnil směr Rafinhovy střely a zvýšil vedení Barcelony na 2:0.

Po změně stran přidal fenomenální kanonýr ještě další dva góly a přispěl k výhře 4:0. V posledních 31 zápasech Ligy mistrů dal Messi 35 branek.

V zákrytu číhá Ronaldo

Už v minulém kole na hřišti Ajaxu Amsterodam vyrovnal 71. trefou Raúla a dnes se v čele historické tabulky osamostatnil. Na 74 branek potřeboval argentinský reprezentant a čtyřnásobný majitel Zlatého míče pro nejlepšího hráče světa 91 zápasů. Raúl jich odehrál v Lize mistrů 142.

Majitel střeleckého rekordu se ale může v nejbližší době měnit, protože o něj usiluje i Messiho velký rival a kanonýr Realu Madrid Cristiano Ronaldo. Ten má na kontě 70 zásahů.

Podobně jako Messi se třemi góly blýskl i Sergio Agüero, který zařídil Manchesteru City výhru 3:2 ve šlágru večera nad Bayernem Mnichov. Duel pískal český rozhodčí Pavel Královec, jenž už ve dvacáté minutě vyloučil hostujícího Benatiu.

Zápas jsme sledovali živě ZDE

Čech na rozdíl od posledních dvou duelů Ligy mistrů proti Mariboru zůstal jen na lavičce a z ní sledoval bleskový nástup svých spoluhráčů. Už v druhé minutě se prosadil hlavou po rohu kapitán Terry a zaznamenal nejrychlejší branku Chelsea v soutěži. Ve 29. minutě zvýšil Willian a ještě před pauzou inkasovali domácí potřetí po Kirchhoffě vlastním gólu.

Střídající Drogba a Ramires upravili skóre do podoby debaklu a ještě víc pokazili kouči Schalke Robertu Di Matteovi souboj proti klubu, s nímž předloni Ligu mistrů vyhrál.

Šachtaru zajistilo postup Porto

Šachtar slavil postup ještě předtím, než nastoupil. Jistotu účast v jarních bojích získal už po zápase Borisova s Portem, který měl výkop o dvě a tři čtvrtě hodiny dříve. Díky výhře portugalského celku 3:0 má Šachtar na druhém místě nedostižný náskok, který nemohla smazat ani pozdější porážka 0:1 s Bilbaem.

Porto v Borisově udeřilo v rozmezí devíti minut na začátku druhé půle, kdy se trefili Herrera a Jackson Martínez. Třetí trefu přidal v závěru Tello.

Borisov potvrdil pozici nejhůř bránícího týmu soutěže. Inkasoval již 22 branek a vyrovnal tak nelichotivý rekord v počtu obdržených gólů v základní skupině. Ten nyní drží spolu s Dinamem Záhřeb a Nordsjaellandem.

Skupina E plná otazníků

Naopak situace se zamotala ve skupině E, kde se Manchester City využil remízy CSKA Moskva s AS Řím a po výhře 3:2 nad jistým vítězem skupiny Bayernem se na oba týmy bodově dotáhl. Souboj mezi anglickým a německým šampionem řídil český sudí Královec, který ve dvacáté minutě vyloučil po zákroku ve vápně na unikajícího Agüera hostujícího Benatiu a sám faulovaný proměnil penaltu.

Bayern i v deseti ještě do přestávky skóre otočil, ale nezastavitelný Agüero dvěma góly v závěru zařídil další obrat. Argentinský kanonýr dal v posledních dvanácti zápasech za City čtrnáct branek.

V Moskvě, kde se kvůli disciplinárnímu trestu pro CSKA znovu hrálo před prázdným hledištěm, poslal Řím ve 43. minutě do vedení povedenou ránou z přímého kopu kapitán Francesco Totti. Vylepšil tak svůj vlastní rekord pro nejstaršího střelce Ligy mistrů, dnes skóroval ve 38 letech a 59 dnech. Hosté vedení neudrželi, v posledních sekundách nastavení je o něj připravil Vasilij Berezuckij.

PSG vede i přes Messiho kanonádu

Ve skupině F už byly postupující týmy známé po čtvrtém kole a tak hlavní pozornost vzbudilo další střelecké představení Messiho. V druhém duelu skupiny Paris St. Germain porazil Ajax Amsterodam a udržel si první příčku ve skupině.

V zápase mezi Sportingem Lisabon a Mariborem došlo po přestávce k výpadku osvětlení. Duel ale po vynucené pauze se zpožděním 40 minut pokračoval a portugalský tým po výhře 3:1 poskočil na druhé místo skupiny o dva body před Schalke.

5. kolo základních skupin fotbalové Ligy mistrů:

Skupina E:

Manchester City - Bayern Mnichov 3:2 (1:2)

Branky: 22. z pen., 85. a 90.+1 Agüero - 40. Xabi Alonso, 45. Lewandowski. Rozhodčí: Královec (ČR). ČK: 20. Benatia (Bayern). Diváci: 44.510.

CSKA Moskva - AS Řím 1:1 (0:1)

Branky: 90.+3 V. Berezuckij - 43. Totti. Rozhodčí: Brych (Něm.). Bez diváků.

1. Bayern Mnichov 5 4 0 1 13:4 12
2. Manchester City 5 1 2 2 7:8 5
3. AS Řím 5 1 2 2 8:12 5
4. CSKA Moskva 5 1 2 2 6:10 5

Skupina F:

Apoel Nikósie - FC Barcelona 0:4 (0:2)

Branky: 38., 58. a 87. Messi, 27. Suárez. Rozhodčí: Rocchi (It.). Diváci: 20.626.

Paris St. Germain - Ajax Amsterodam 3:1 (1:0)

Branky: 33. a 83. Cavani, 78. Ibrahimovic - 67. Klaassen. Rozhodčí: Jug (Slovin.). Diváci: 46.130.

1. Paris St. Germain 5 4 1 0 9:4 13
2. FC Barcelona 5 4 0 1 12:4 12
3. Ajax Amsterodam 5 0 2 3 4:10 2
4. Apoel Nikósie 5 0 1 4 1:8 1

Skupina G:

Schalke 04 - Chelsea FC 0:5 (0:3)

Branky: 2. Terry, 29. Willian, 44. vlastní Kirchhoff, 76. Drogba, 78. Ramires. Rozhodčí: Eriksson (Švéd.). Diváci: 54.442.

Sporting Lisabon - NK Maribor 3:1 (2:1)

Branky: 10. Carlos Mané, 35. Nani, 65. Slimaní - 42. vlastní Jefferson. Rozhodčí: Thomson (Skot.). Diváci: 32.739.

1. Chelsea 5 3 2 0 14:2 11
2. Sporting Lisabon 5 2 1 2 11:9 7
3. Schalke 5 1 2 2 8:14 5
4. Maribor 5 0 3 2 4:12 3

Skupina H:

Šachtar Doněck - Athletic Bilbao 0:1 (0:0)

Branka: 68. San José. Rozhodčí: Clattenburg (Angl.). Diváci: 33.489.

BATE Borisov - FC Porto 0:3 (0:0)

Branky: 56. Herrera, 65. Jackson Martínez, 89. Tello. Rozhodčí: Hategan (Rum.). Diváci: 10.147.

1. FC Porto 5 4 1 0 15:3 13
2. Šachtar Doněck 5 2 2 1 14:3 8
3. Bilbao 5 1 1 3 3:6 4
4. BATE Borisov 5 1 0 4 2:22 3