A teď nezešílet. Lafatova palba Spartě umožní rozložit síly

FOTO Lafata na Letné jako Messi, dal pět gólů v Lize mistrů
Sparťanský kapitán dal pět ze sedmi branek letensého týmu, který tak doma totálně zostudil estonského soupeře Levadii Tallinn.
Lafata napodobil takové střelecké hvězdy, jakými jsou Gerd Müller nebo Lionel Messi, a hlavní měrou se podílel na výhře 7:0, která výrazně přiblížila Spartu k postupu do 3. předkola.
V novodobé éře Ligy mistrů dal stejně Lafata zatím pět branek jen Argentinec Messi v zápase Barcelony s Leverkusenem v roce 2012.
Sparta začala zostra, z úvodního tlaku a série čtyř rohů v rychlém sledu za sebou si však vypracovala jen nepřesné pokusy Hušbauera a Váchy.
Foto: CPA Eduard Erben
Luděk Mádl Luděk Mádl
16. 7. 2014 9:30
Luxusní náskok 7:0, postavený na 5 gólech Davida Lafaty, umožňuje Spartě rozložit v kvalifikaci Ligy mistrů síly.

Glosář - Dva góly dal David Lafata loni touhle dobou na Letné i Häckenu. Ale nestačilo to, tak jich teď Levadii Tallinn nasypal pro jistotu hned pět.

Ještě velkolepější, šestigólový zápis do historických tabulek navíc Lafatovi zkazil tečí jeho hlavičky autor vlastního gólu Tipurič.

Podstatná je ale jiná věc: Sparta rozsekala ve druhém předkole Ligy mistrů estonského soupeře 7:0. A to je náskok tak vysoký, že umožňuje Letenským taktizovat a za týden v Tallinnu poslat na hřiště nějakou alternativní jedenáctku, aby ta elitní sestava pošetřila síly.

Kvůli tomu, že se Sparta musí pohárovým pavoukem prokousávat už od druhého předkola, a navíc ji čeká český Superpohár, musí teď hrát pořád dokola dva zápasy týdně a navíc cestovat.

Už v pátek 18. července se losuje 3. předkolo. Osobně si dokážu představit, že kdyby tenhle los Spartu třeba už v přespříštím týdnu ohrozil nějakým dalekým přeletem, třeba do Ázerbájdžánu (Karabach Agdam) nebo Kazachstánu (Aktobe), dost možná by šla tak daleko, že by teď po neděli některé své hvězdy nechala v Praze a cesty do Estonska je ušetřila.

Ano, je začátek sezony a sil by hráči měli mít dost, ale úmorné cestování jich odebere možná víc než výkon na hřišti. A tzv. play off, ve kterém se láme úspěch a neúspěch, je na programu na konci srpna, tam musí být tým vyladěn do maximální formy. A cesta k němu je dlouhá. Připomeňme ostatně, že třeba Pavel Vrba loni v úvodu sezony, při kombinaci kvalifikace Ligy mistrů a domácí soutěže, také v Plzni točil celý kádr.

Nadějný výsledek z Borisova

A Sparta má před odvetou s Estonci tak luxusní náskok, že si s postupem opravdu nemusí dělat starost, ať už v Tallinnu nastoupí v jakémkoli složení.

Po očku může navíc sledovat i dění kolem sebe. Zejména ji pak určitě zaujal výsledek Borisov-Korce 0:0, kdy běloruský mistr neporazil albánského a s postupem může mít starosti. Kdyby vypadl, Sparta by zajásala, v případě svého postupu do play off, tedy do 4. předkola, by se tak totiž propracovala mezi nasazené týmy. Ostatně Borisov poskytl loni svým zakopnutím stejnou službu Plzni.

Nyní platí, že nejvyšší koeficienty pro případné 4. předkolo drží vedle Borisova i Salcburk, Steaua, APOEL Nikósie a Celtic Glasgow. Kdokoli z nich vypadne dříve, ve druhém či třetím předkole, uvolní pozici mezi nasazenými Spartě. Tedy samozřejmě v případě, že se Sparta přes druhé a třetí předkolo sama do této fáze soutěže propracuje.

A jak už jsme si řekli, přes to druhé už to asi po výhře 7:0 nad Levadií Tallinn půjde. Fotbalovou sílu Estonska asi loni naznačilo představení jejího tehdejšího mistra Nomme Kalju v konfrontaci s Plzní. Viktoria soupeře rozsekala 4:0 a 6:2... A Levadia dojem příliš nevylepšila.

V rozehrané estonské lize má sice na druhé příčce tabulky pěkné skóre 59:4, na Letné ale dostala víc gólů než v dosavadních 19 kolech domácí soutěže.

Nepomohlo jim ani zdržování

V Praze se Estonci rozmístili do hlubokého obranného bloku a čekali na zázrak, nebo na smrt.

Zajímalo by mě, jestli Sparta už někdy v historii stihla získat za první dvě minuty utkání čtyři rohové kopy. Do poločasu jich proti Levadii Tallinn nastřádala deset.

Nicméně na gól se čekalo relativně dlouho, obléhací taktice Sparty proti dobře uspořádanému bloku kapku chyběly chytřejší přihrávky a hlavně dynamika.

Ale stačilo počkat si na okamžik, kdy se Estonci nestihnou vzadu uspořádat, Matějovský získal časoprostorovou výhodu nádhernou diagonální přihrávkou z hloubi pole na pravé křídlo a Kadeřábek ještě všechno vyšperkoval tím, že balon zahrál centr famózně z první.

Když pak navíc estonský stoper vzápětí promáchl, Sparta už nemohla neskórovat.

Estoncům nepomáhala ani zdržovací taktika jejich brankáře, který se neustále nechával ošetřovat. Do půle to bylo 3:0, i proto, že sudí byl na Levadii při nařízení pokutového kopu po Dočkalově plavném skoku poměrně přísný.

Vzpomínky na to, jak se loni zápas s Häckenem i za stavu 2:0 ještě stačil pokazit na remízu 2:2 a následné vypadnutí po porážce 0:1 ve Švédsku, už mohly začít blednout.

Švédský celek se před rokem v závěrečné fázi zápasu dokázal výkonnostně zvednout, Levadia na něco takového sílu neměla. A naopak inkasovala jeden gól za druhým.

Přeceňovat vysoké vítězství proti slabému soupeři nemá smysl, věřme, že hráči Sparty nezešílí a uvědomí si, že soupeř, kterého rozstříleli, není tím správným měřítkem kvality.

Nicméně pro Spartu je důležité, že hned na startu soutěžní sezony získala herní jistotu a Lafata střelecké sebevědomí.

Sparta si teď v pohodě může rozebrat i drobné detaily, třeba upozornit Lukáše Váchu na to, že zajíždět tvrdě do soupeře za stavu 7:0 a riskovat přitom žlutou kartu nesvědčí o zrovna bystrém úsudku.

Sparta už čepovala i "desítku"

Kvalifikace je samozřejmě něco trochu jiného než hlavní soutěž, nicméně platí, že v dějinách soutěže jménem Liga mistrů nastřílel 5 gólů v zápase před Lafatou toliko Lionel Messi, pochopitelně za Barcelonu do sítě Leverkusenu, a to v roce 2012. V kvalifikační fázi pak i Miholaps (Skonto Riga).

V Poháru mistrů evropských zemí, soutěži, jež Champions League předcházela, se z pěti gólů v utkání radovali Ove Olsson (Götteborg), Bent Lofqvist (Boldklubben), Jose Altafini (AC Milan), Ray Crawford (Ipswich Town), Nikola Kotkov (Lokomotiv Sofie), Florian Albert (Ferencvaros), Paul van Himst (Anderlecht), Gerd Müller (Bayern Mnichov), Claudio Sulser (Grasshoppers) a Sören Lerby (Ajax).

A to vůbec není špatná společnost. Škoda, kdyby to Tipuričova teč do vlastní sítě nepokazila, mohl se David Lafata v téhle kategorii střeleckých kuriozit prosadit úplně nejvýš ze všech.

A mimochodem, ani výhrou 7:0 Sparta nepřekonala svůj vlastní pohárový rekord. Dosud nejvyšší výhry v evropských soutěžích dosáhla v roce 1964, když v utkání PVP smetla kyperskou Famagustu 10:0 (a 6:0 v odvetě).

V PMEZ pak v roce 1987 rozstříleli Skuhravý a spol. islandský Fram Reykjavík na Letné 8:0.

Za Spartu tehdy mimochodem hráli i František Straka a Michal Bílek, nyní trenéři, co také usilují o postup do hlavní části Ligy mistrů.

"Franz" na lavičce Slovanu Bratislava porazil velšský tým The New Saints nepříliš přesvědčivě 1:0, Bílkovo Dinamo Tbilisi se dnes chystá na Kazachy z Aktobe.  Kdo ví, třeba se někdo z nich objeví i v některém příštím předkole na Letné. Samozřejmě v roli soupeře...

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy