reklama

Ach ten Lehmann. Chyba, nebo Torresova genialita?

David Villa a Fernando Torres - strůjci španělského úspěchu na Euru. David Villa a Fernando Torres - strůjci španělského úspěchu na Euru. autor: Reuters
Torres dostal míč do sítě přes Lahma i Lehmanna

Vídeň - Jediný gól, jediná chyba německé defenzivy a potřebný důraz španělského útočníka. To rozhodlo finále letošního mistrovství Evropy ve fotbale.

Běžela 33. minuta nedělního závěrečného zápasu šampionátu, když záložník Xavi posunul míč za německou obranu a jeho spoluhráč Torres prokázal tah na bránu získaný v náročných zápasech anglické Premier League.

Při skoro čtyřicetimetrovém sprintu se dostal před váhajícího beka Lahma a překonal i brankáře Lehmanna.

Útočník Liverpoolu předvedl svůj důraz už o pár minut dříve, když v hlavičkovém souboji přetlačil o půl hlavy vyššího stopera Mertesackera. To ale mířil pouze do tyče. Dočkal se až o chvíli později, kdy přehodil bývalého gólmana Arsenalu.

Čtěte také:
Španělé vyhráli naprosto zaslouženě, uznal Löw
Probuďte se, volali na Němce. Fotbalový sen skončil

„Je to nádherný pocit, pořád nemůžeme uvěřit tomu, co jsme dokázali," rozplýval se po zápase střelec vítězné branky.

Torres byl po zásluze vyhlášen mužem zápasu, cenu mu předával bývalý trenér československé reprezentace a současný člen Technické komise UEFA Jozef Vengloš.

Ve Vídni se rozhodlo o králi evropského fotbalu Ve Vídni se rozhodlo o králi evropského fotbalu Prohlédněte zde

Dvaasedmdesátiletý funkcionář ocenil zejména Torresův tah na bránu a přínos pro celý španělský tým, který svou zarputilostí motivoval k lepšímu výkonu.

Vyhrálo tu nejlepší mužstvo

„Je to moje první trofej v životě, o tom jsem vždycky snil a je to fantastické. Jsem velmi rád, že jsem dostal šanci zažít nádherné momenty po zisku poháru," popisoval čtyřiadvacetiletý forvard své pocity po utkání.

Čtěte také: Viva! Jediný gól a Španělé jsou mistry Evropy!

„Lepšili jsme se tu jako tým zápas od zápasu, což je výhra nejen pro Španělsko, ale pro celý fotbal. Vyhrálo tu nejlepší mužstvo," zářil spokojeností Torres.

Ihned po tom, co si sáhl na trofej pro vítěze, myslel už také do budoucna. Španělé ukončili po 44 letech čekání na velký úspěch v Evropě, teď chtějí totéž předvést i na světovém mistrovství.

Euro 2008: Německo - Turecko: Lehmann, Boral, Friedrich Už v semifinále předvedl Lehmann několik zaváhání, ve finále v tom pokračoval. Foto: Reuters

„Toto je první velká trofej, kterou jsem vyhrál, a já doufám, že přijdou další. Tohle je nejdůležitější den španělského fotbalu za mnoho posledních let a my ho můžeme zopakovat už na světovém šampionátu v JAR," uzavřel Torres.

To brankář Jens Lehmann se po svém zaváhání v rodném Německu velké oblibě netěší. Fanoušci mu spílají právě kvůli osudnému momentu. V klíčové chvíli utkání zaspal a nestihl včas skočit útočníkovi pod nohy.

Löw přesto po zápase přišel k veteránovi mezi třemi tyčemi a pochválil ho. "Pogratuloval jsem mu k jeho výkonu," vysvětloval trenér Německa, jenž dále Lehmannovi chtěl poděkovat za všechno, co pro německý fotbal udělal.

Značný podíl na obdržené brance však nese také spoluhráč Philipp Lahm, jenž se nechal v rozhodující chvíli Španělem předběhnout a dovolil mu dostat míč do sítě.

reklama