reklama

Adieu, řeknou Francouzi Africe. Doma vyvolali zděšení

Nicolas Sarkozy. Nicolas Sarkozy. autor: Reuters
Nadávky trenérovi a stávka na tréninku šokují celou Francii. Prezidenta a ministry nevyjímaje

Paříž - Fotbal hýbe Francií, ale bohužel pro Francouze jinak, než si před začátkem mistrovství světa v Jihoafrické republice představovali.

Dosavadní výsledky národního týmu (remíza 0:0 s Uruguají a porážka 0:2 od Mexika) vyvolaly rozčarování, ale zděšení zavládlo až poté, co se provalily skandální okolnosti doprovázející pobyt reprezentantů na jihu Afriky.

Útočník Nicolas Anelka vulgárně urážel trenéra Raymonda Domenecha, takže byl okamžitě odeslán domů. Následující den všichni hráči na protest odmítli trénovat, což je na světovém šampionátu bezprecedentní rebelie.

Vzhledem k celosvětové pozornosti, které se mistrovství těší, vrhá skandál na Francii velmi špatné světlo. Proto se do věci vložili i politici.

Prezident Nicolas Sarkozy apeloval na důstojnost a zodpovědnost týmu. Požádal ministryni sportu Roselyne Bachelotovou, aby prodloužila svůj pobyt v Jihoafrické republice a promluvila s hráči.

Obrazem: Argenitina nadělovala, Řecko otáčelo. Sny Francie zhasínají Obrazem: Argenitina nadělovala, Řecko otáčelo. Sny Francie zhasínají Prohlédněte zde

Podle Bachelotové musejí někteří hráči počítat s "disciplinárním řízením," Sarkozy se už vyslovil pro potrestání Anelky, pokud se zprávy o jeho prohřešku potvrdí.

Nicolas Anelka opouští MS v Jihoafrické republice Nicolas Anelka. Foto: Reuters

Znechucen je i ministr zahraničních věcí Bernard Kouchner. Vystoupení fotbalistů v JAR nazval podle televize France24 "otřesnou soap operou" a "karikaturou Francie."

Události rozhněvaly také ministryni ekonomiky Christine Lagardovou, která kdysi reprezentovala Francii v synchronizovaném plavání.

"Jsem pobouřena, protože jsem kdysi sama nosila dres ve francouzských národních barvách. A když máte na sobě takový dres, máte mimořádnou zodpovědnost," řekla ministryně.

Francouzská média píší a hovoří o prvotřídní mezinárodní ostudě, deník Le Soir hráče nazval dezertéry. Za údajnou nekompetentnost a neschopnost schytává ale notnou dávku kritiky také kouč Domenech.

Finanční společnost Crédit Agricole a řetězec rychlého občerstvení Quick oznámily, že přestanou vysílat reklamní spoty spojené s národním fotbalovým mužstvem.

V jiných zemích jsou francouzské problémy terčem vtipů. Americký deník Wall Street Journal, který se na svých stránkách šampionátu dost věnuje, ačkoliv jinak nemá sportovní rubriku, přejmenoval francouzský tým na "Les Misérables." Tedy Bídníci, podle románu Victora Huga.

Francie si umí své úspěchy vychutnat. Země pořádně oslavovala své šampióny z Mistrovství světa 1998 i Mistrovství Evropy 2000, úspěchem bylo i druhé místo na minulém světovém šampionátu v Německu v roce 2006. Tentokrát ale zřejmě bude znít místo oslavných chorálů tryzna.

reklama