Africké duo Wilfried - Kweuke znovu spasilo Spartu

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
4. 11. 2010 21:20
Lausanne - Sparta 1:3 (1:1)

Praha - Fotbalisté Sparty potvrdili ve 4. kole Evropské ligy proti Lausanne roli favorita a zvítězili na švýcarské půdě 3:1.

Přestože výsledek hovoří jasnou řečí, nebyl zápas vůbec tak jednoznačný a Letenští mohou děkovat především skvělé střelecké formě afrického dua Wilfried - Kweuke, které se postaralo o obrat a všechny tři branky.

Vítězný gól přitom přišel až v 75. minutě, když krásným lobem rozhodl Kweuke.

Pražané tak mají ve skupině F sedm bodů a jelikož ve druhém zápase CSKA Moskva porazil 3:1 Palermo, stačí jim proti sicilskému celku uhrát v příštím kole remízu.

Zápas Lausanne - Sparta minutu po minutě
Sparta - poučená, nebo nepoučitelná? Uvidí se večer

Výsledkově Sparta přesvědčila, herně však opět nikoliv. Všechny sliby, že se svěřenci Jozefa Chovance z minulého střetnutí poučili, vzaly za své už v 6. minutě. To se během divoké úvodní desetiminutovky prosadil po přímém kopu Katz.

Jakoby tuto situaci sparťané už nedávno zažili. Přestože měla Sparta převahu i velké množství střeleckých pokusů, mělo déjà vu pokračování až na samém sklonku poločasu, kdy se z voleje trefil Wilfried. Paradoxně v době, kdy už byla aktivita Letenských v notném útlumu.

Druhá půle už prořídlé tribuny tolik ze sedaček nezvedala. Domácí dali přednost pečlivé defenzivě, proti níž se Sparta těžko prosazovala.

Už to vypadalo na další sparťanskou ztrátu, ovšem jinak tomu chtěl Kweuke. Ten parádním lobem nachytal vyběhnutého brankáře Favreho a zvýšil čtvrt hodiny před koncem na 2:1.

Stejnou parádu zkoušel na druhé straně Marazzi, ale na rozdíl od kamerunského sparťana minul. Navíc už předtím rozhodčí signalizoval aut.

Lausanne v zoufalém náporu Blažka ještě několikrát ohrozilo, jejich snahu definitivně umlčel až svou druhou trefou Wilfried. Trenér Chovanec si tak může gratulovat, že přestože duo afrických útočníků k sobě nasadil od začátku vůbec poprvé, vyšel mu tento tah dokonale.

Utkání skupiny F fotbalové Evropské ligy:

FC Lausanne - Sparta Praha 1:3 (1:1)
6. Katz - 45. a 90.+6 Wilfried, 75. Kweuke. Rozhodčí: Kulbakov - Savickij, Maljutsin (všichni Běl.). ŽK: Sonerat, Katz - Kucka, Wilfried, Kladrubský, Matějovský. Diváci: 8000.

Lausanne: Favre - Rochat, Katz (83. Roux), Meoli, Sonnerat - Steuble (62. Avanzini), Celestini, Marazzi, Pasche - Tosi (70. Munsy), Silvio. Trenér: Rueda.
Sparta: Blažek - Adiaba (69. Matějovský), Brabec, Řepka, Pamič - Vacek (90.+3 Hoheneder), Kladrubský, Kucka, Podaný - Wilfried, Kweuke. Trenér: Chovanec.

1. CSKA Moskva 4 4 0 0 12:1 12
2. Sparta Praha 4 2 1 1 9:9 7
3. Palermo 4 1 0 3 4:9 3
4. Lausanne 4 0 1 3 4:10 1