Africký šampionát: Sloni vyzvou ve finále Zambii

8. 2. 2012 22:16
Zambie v semifinále překvapila favorizovanou Ghanu
Fotbalisté Pobřeží slonoviny.
Fotbalisté Pobřeží slonoviny. | Foto: Reuters

Bata - Pobřeží slonoviny vs. Zambie. Takové složení bude mít finále letošního mistrovství Afriky ve fotbale. Zatímco Sloni potvrdili roli jednoho z největších favoritů a v semifinále vyřadili Mali po těsném výsledku 1:0, Ghana podobnou roli vůbec nezvládla a podlehla stejným výsledkem podceňované Zambii.

Zambijci se do finále Afrického poháru národů dostali poprvé od roku 1994. Důležitý moment prvního semifinále přišel už po osmi minutách hry, kdy ghanský kanonýr Asamoah Gyan z penalty nepřekonal brankáře Mweeneho.

Chyba tuniského gólmana poslala Ghanu do semifinále

Podobně ale dopadl také nejlepší střelec Zambie Christopher Katongo. Ghana měla převahu, ovšem dvanáct minut před koncem rozhodl střelou z otočky Emmanuel Mayuka. V závěru byl ještě vyloučen ghanský záložník Boateng.

Fotbalisté Pobřeží slonoviny neinkasovali ani v pátém zápase na turnaji a skóre mají působivé - 9:0. O postupu přes Mali rozhodl v závěru prvního poločasu útočník Arsenalu Gervinho. Ve druhé půli mohli Sloni skóre navýšit, ze série šancí ovšem neuspěli. Mali mělo jen ednu šanci, ale Yatabare jí neproměnil.