reklama

Africký šampionát začíná, favority jsou Drogba a spol.

Didier Drogba. Didier Drogba. autor: Reuters
Na titul si brousí zuby i Ghana, Kamerun či Nigérie

Luanda - Do odstartování Mistrovství světa v Jihoafrické republice sice zbývá více než pět měsíců, avšak fanoušci na africkém kontinentu mají tento rok ještě jedno fotbalové lákadlo. Už v neděli totiž v Angole startuje africký šampionát.

Za hlavního favorita turnaje je považováno Pobřeží slonoviny, které mělo k vítězství na mistrovství Afriky v posledních letech dvakrát nakročeno, ale "zlatou generaci", čítající Didiera Drogbu, bratry Touréovi, Emanuela Ebouého či Arounu Koného, zastavil v roce 2006 (finále) i 2008 (semifinále) Egypt. 

"V Angole se budeme soustředit a předvedeme to nejlepší, protože kdybychom nevyhráli, byl by to velký problém. Jsem celkem překvapený, že tahle generace ještě nic nevyhrála," tvrdí reprezentant Pobřeží slonoviny Kolo Touré z Manchesteru City

Čtěte také: Ancelotti: Chelsea leden zvládne i bez Afričanů

"Sloni" to ovšem ani letos nebudou mít lehké, vždyť ve skupině mají jednoho ze spolufavoritů turnaje Ghanu, která suverénně postoupila na MS v Africe a její výběr vyhrál nedávné MS do dvaceti let, či Togo vedené kanonýrem Emanuelem Adebayorem.

O kohou přijdou

Portsmouth - Kevin-Prince Boateng, Nadir Belhadj, Hassan Yebda, John Utaka, Nwankwo Kanu, Aruna Dindane
Chelsea - Michael Essien, Didier Drogba, Salomon Kalou, John Mikel Obi
Man City - Kolo Toure, Emmanuel Adebayor, Kelvin Etuhu
Hull City - Kamel Ghilas, Daniel Cousin, Seyi Olofinjana
Arsenal - Alex Song, Emmanuel Eboue
Tottenham - Sebastien Bassong, Benoit Assou-Ekotto
Everton - Joseph Yobo, Ayegbeni Yakubu; Fulham - John Pantsil, Dickson Etuhu
Aston Villa - Moustapha Salifou
Sunderland - John Mensah
Stoke - Mamady Sidibe
Bolton - Danny Shittu
Burnley - Andre Bikey
Wigan - Richard Kingson
Wolves - George Elokobi

Mezi žhavé kandidáty na titul patří i Ghana a Kamerun, vedený nejlepším střelcem posledních dvou šampionátů Samuelem Eto´em, či vždy nebezpečná Nigérie.

Jen o něco méně šancí se dává zraněními sužovanému vítězi posledních dvou turnajů Egyptu.

"Jsme pod velkým tlakem, každý čeká, že africké mistrovství vyhrajeme," dodává Kolo Touré.

Svízel pro Premier League  

Šampionát ale krom fotbalové radosti přivodil také hodně vrásek většině manažerů v Premier League a mnoha trenérům na evropském kontinentě, neboť uprostřed sezony odvedl koučům na tři týdny mnoho týmových opor.

Například aktuálně vedoucí klub anglické nejvyšší soutěže Chelsea bude postrádat čtyři hráče, Manchester City s Hullem tři a takový Portsmouth dokonce hned šest fotbalistů.

Naopak Manchester United či Liverpool mají v lednu oproti svým soupeřům výhodu; kvůli africkému šampionátu o nikoho nepřijdou.

I kvůli tomu, že reprezentací svého národa oslabují svůj klub, jsou mnozí hráči proto, aby se mistrovství přesunulo na letní období, kdy se nehrají ligové zápasy.

"Kdyby se turnaj dal přehodit na léto bylo by to skvělé. Takhle to pro nás není lehké," uzavírá právě Touré z Pobřeží slonoviny.

reklama