reklama

Ambice pohřbil se synem. Přesto: Pešice mužem poslední šance

Josef Pešice, osmý kouč české fotbalové reprezentace. Nejspíš jen nakrátko Josef Pešice, osmý kouč české fotbalové reprezentace. Nejspíš jen nakrátko autor: CPA
Josef Pešice se do pozice reprezentačního kouče nijak nedral. Tak nějak na něj zbyla. Postup na MS 2014 už je ovšem takřka nereálný

Praha - Tonoucí se stébla chytá, Češi to dnes večer zkusí na Maltě, ale sami příliš nevěří, že by ještě na brazilské břehy mohli dohlédnout.

Ani chlapík, který to dnes večer bude mít na povel: Josef Pešice.

Vězte, že za prvních čtrnáct let své existence vystřídala fotbalová reprezentace jen tři hlavní trenéry. Pak ale nadešla pětiletka, která přivítá už pátého.

Ovšem tenhle kouč se od všech předchozích významně liší. Ve chvíli, kdy usedá na nejčestnější trenérský post v zemi, nenajdete už u něj paradoxně takřka žádné osobní ambice.

Jiní by upsali duši ďáblu

Josef Pešice se jich totiž prakticky vzdal už před dvanácti lety. A vidíte, osud někdy píše velmi absurdní příběhy. Aniž by o to jakkoli usiloval, je teď z Pešiceho trenér "nároďáku". Byť nejspíš jen na dva nebo tři zápasy.

Jiní by za to klidně upsali duši ďáblu, protože poznámka "reprezentační kouč Česka" v jejich životopisu může otevírat brány další lukrativní kariéře, třeba na šejky z Perského zálivu funguje takový bodík v "sívíčku" poměrně spolehlivě. Josef Pešice už ale žádnou další kariéru víceméně neplánuje.

Byť se sám trochu zděsil, když mu řekli, že se stane nejstarším reprezentačním trenérem v české historii. "No vidíte, to mě vůbec nenapadlo, že bych mohl být starší než Karel Brückner," prohodil zaskočeně.

Aby bylo jasno: Pešice je nejstarší, co se týče statistiky zkoumající moment, kdy kouč z lavičky prvně vedl národní tým. Karel Brückner odstartoval tuhle část své kariéry v roce 2002 při turnaji na Kypru, duelem proti Maďarsku, když mu bylo 62 let a 3 měsíce. Končil po Euru 2008, kdy už mu kalendář ukazoval 68 roků a půl dalšího k tomu.

Josefu Pešice zahajuje svou - byť nejspíš jepičí kariéru reprezentačního kouče - ve chvíli, kdy je mu 63 let a 8 měsíců navrch.

Úspěchy se Slavií či Teplicemi uťal osud

Josef Pešice je trenérem tak trochu ze starých časů. Po tragické smrti syna po autonehodě v roce 2001 přehodnotil své životní priority. A ve fotbalovém světě plném dravců, kde platí právo silnějšího, se tehdy přestal rvát o kořist.

Postup s Jabloncem do ligy (1994), titul se Slavií a slavné červenobílé tažení až do semifinále Poháru UEFA po boku Františka Cipra (1996), historicky nejlepší sezona Teplic, které si to tehdy s Dortmundem rozdaly o postup do Ligy mistrů (1999)...

Nejslavnější Pešiceho trenérské kousky už tak trochu zavál čas. Ale když se po Euru 2012 hledal nástupce za odcházejícího asistenta Františka Komňackého, vzpomněl si předseda Pelta právě na "Peška".

Hledal někoho rozvážného, kdo by "mladá ucha" Bílka se Šmicrem dokázal srovnat a byl k Peltovi naprosto loajální. Peltovu důvěru si Pešice získal v jejich společném tažení v Jablonci, následně se pak potkávali i ve Spartě, kde Pelta fungoval jako ředitel a Pešice pracoval v mládežnickém úseku.

Ti dva se prostě znají jako své boty.

Ale ukázalo se, že mix Bílek-Pešice-Galásek-Šmicer nefungoval, kvalifikace se vyvinula směrem k velkému fiasku a dvě kola před koncem, před takřka beznadějným finále, už hlavní kouč Michal Bílek tlak neustál a svou zodpovědnost za neúspěch vyjádřil odchodem.

Takže výlet na Maltu a do Bulharska zbyl na Pešiceho.

Upřímně řečeno, kdyby právě on s českým týmem ještě na světový šampionát do Brazílie, nebo aspoň do barážových bojů, postoupil, šlo by o poněkud absurdně-kouzelný příběh, byť i takové se někdy dějí. 

Možná vyběhnou, a už bude "po ptákách"

Šance, že se to povede, je opravdu malá. Všechny matematické možnosti jsme detailně popsali zde.

V praxi se může poměrně snadno stát, že až dnes v 19.30 na stadionku Ta 'Quali Pešiceho výběr na trávník vyběhne, bude se už jeho šance na postup do baráže rovnat čisté nule. Stačí totiž, aby Bulhaři vpodvečer vyhráli v Arménii.

A i když se to nestane a pak Češi na Maltě nakrásně vyhrají, můžou jim ještě téhož večera sfouknout plamínek naděje i Islanďané, když porazí Kypr. To je sice jiná skupina, ale tenhle výsledek by stanovil, že i kdyby Češi skončili nakonec ve svém "béčku" druzí, byli by nejhorším druhým týmem v celé evropské části kvalifikace MS, a to by na baráž nestačilo.

Aby toho nebylo málo, Pešice nevytáhne do boje se zrovna nejsilnějším českým výběrem.

Chybí Tomáš Rosický, kterému Arsenal doporučil, ať se v dané situaci raději věnuje doléčení svých zdravotních neduhů. Na marodce dlí i další režisér hry Vladimír Darida, stejně jako střelec Matěj Vydra, v trestu za karty jsou pak Kozák s Gebre Selassiem, schází i marod Limberský...

"Člověk má určité představy a Tomáš v nich byl. Nemusíme se bavit o tom, jaký je to hráč a jaký má vliv na mužstvo. Ale byl bych nerad, aby to bylo položené na tom, že český národní tým je, nebo není Rosický," glosoval kapitánovu absenci posmutněle Pešice. Naznačil, že na jeho pozici postaví Hušbauera. "A v útoku dostane větší prostor Venca Kadlec."

Pešice přislíbil hrát systémem se dvěma hroty, takže jeho pravděpodobná sestava by mohla vypadat například takto: Čech - Rajtoral, Sivok, Suchý, M. Kadlec - Hübschman - Plašil, Hušbauer, Jiráček - V. Kadlec, Pekhart.

Malta? Pro český fotbal prokletý ostrov

Malta je před utkáním jediným účastníkem skupiny, který už nemá ani teoretickou šanci na postup do baráže (jistým vítězem skupiny už je Itálie).

Své tři body získala Malta díky nečekané výhře v Arménii. Na domácím stadionu prohrála 0:1 s Arménií, 0:2 s Itálií, shodně 1:2 s Dánskem i Bulharskem.

"On si každý myslí, že Malta, to jsou tři jasné body, ale on to s nimi nemá nikdo lehké," říká Michal Kadlec, hráč, či lépe řečeno, poslední dobou spíše nehrající náhradník Fenerbahce.

A jestli na Maltu někdo neumí hrát, tak jsou to v první řadě Češi. Ze čtyř pokusů tam dosud vyhráli jedinkrát! Jinak z toho vždy byla plichta 0:0.

Prokletí načal federální Masopustův výběr v bojích o MS 1986 v Mexiku, které na Maltě pokazila neproměněná penalta Jana Bergera.

Uhrinův výběr tam pak zakopl v bojích o posléze stříbrné Euro 1996 a Chovancův v kvalifikaci o MS 2002. Tehdy se tam nechal vyloučit Tomáš Řepka.

"To mám vzít pušku a zastřelit ho?" obořil se tehdy reprezentační kouč spíš na novináře než na nedisciplinovaného stopera. Ten se mu pak za shovívavost "odvděčil" další červenou kartou v baráži s Belgií...

Za 360 minut fotbalu, které na Maltě odehrál federální či český reprezentační výběr tak dokázal v jejich dresu skórovat jediný muž. A sice Radek Bejbl, který trefil výhru 1:0 v kvalifikaci o MS 1998.

Najde dnes večer svého pokračovatele? Zápas začíná v 19.30 a přinášíme z něj tradiční online reportáž.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

reklama