Američané otočili zápas se Slovinskem, sudí byl proti

Skupina C: Slovinsko - USA 2:2 (2:0)
Valter Birsa se raduje z prvního gólu
Valter Birsa se raduje z prvního gólu | Foto: Reuters

Praha - Přestože fotbalisté Slovinska byli jako první tým na šampionátu blízko postupu do osmifinále, nakonec mohli být rádi, že neprohráli.

V jejich druhém zápase na turnaji sice po poločase vedli nad Spojenými státy 2:0, Američané však v 82. minutě vyrovnali na 2:2 a pak zásluhou Edua dopravili míč do slovinské brány potřetí.

Malijský hlavní rozhodčí Koman Coulibaly však regulérní gól kvůli údajnému faulu Američanů neuznal.

Druhý zápas skupiny C Anglie - Alžírsko se hraje večer od 20:30. O postupujích se však rozhodne až v závěrečných zápasech skupiny.

Američané i Němci se rozčilují: Ortely sudích nechápeme
Karetnímu mariáši kraloval Klose, zápasu Srbové

FIFA si chce pohlídat, aby nebyl ovlivněn závěr skupin

Čeští přemožitelé z kvalifikační skupiny Slovinci vstoupili na stadionu Ellis Park v Johannesburgu do zápasu lépe. Už v 13. minutě napřáhl z pětadvaceti metrů záložník Valter Birsa a brankář Tim Howard se za jeho pumelicí k levé tyči jen ohlédl.

Ve 41. minutě mohli Američané vyrovnat, Donovanovu přihrávku Dempseymu před odkrytou bránu na poslední chvíli odvrátil obránce Brečko.

Američané tak nejenže nevyrovnali, z protiútoku naopak sami inkasovali, když Novakovičovu přihrávku proměnil střelou k tyči jeho útočný kolega Zlatan Ljubijankič.

Američany však inkasovaná branka nesrazila a hned v úvodu druhého poločasu snížili. Donovan v 48. minutě využil hrubé chyby obránce Cesara, natlačil se před brankáře Handanoviče a z ostrého úhlu jej střelou pod břevno překonal.

Svěřenci trenéra Boba Bradleyho pak začali svého soupeře svírat a zaslouženého vyrovnání se dočkali v 82. minutě, když Bradleyho syn Michael po Altidorově přistrčení překonal Handanoviče opět střelou pod břevno.

O tři minuty později přišlo již zmíněné neuznání gólu, kvůli němuž americká výprava po zápase malijskému sudímu dlouho spílala.

MS ve fotbale - základní skupina C:

Slovinsko - USA 2:2 (2:0)
Branky: 13. Birsa, 42. Ljubijankič - 48. Donovan, 82. M. Bradley. Rozhodčí: Coulibaly (Mali) - Ašík (Mar.), Candido (Angola). ŽK: Cesar, Šuler, Kirm, Jokič - Findley. Diváci: 45.573.
Slovinsko: S. Handanovič - Brečko, Šuler, Cesar, Jokič - Birsa (87. Dedič), Koren, Radosavljevič, Kirm - Ljubijankič (74. Pečnik, 90.+4 Komac), Novakovič. Trenér: Kek.
USA: Howard - Cherundolo, DeMerit, Onyewu (80. Gomez), Bocanegra - Torres (46. Edu), M. Bradley - Donovan, Dempsey - Altidore, Findley (46. Feilhaber). Trenér: B. Bradley.