Američané vyhráli, Ghana remizovala

ČTK, SportPlus
28. 5. 2006 0:04
Praha - Fotbalisté USA po nečekané úterní porážce s Marokem konečně vyhráli, když zdolali Venezuelu 2:0. Hráči Grahny uhráli remízu 1:1 s Tureckem.

První soupeř českých reprezentantů v Clevelandu vyhrál, přestože valnou většinu opor americký trenér Bruce Arena nechal odpočívat na lavičce.

Oproti utkání s Marokem zůstali v základní sestavě jen obránce Onyewu a útočník Wolff, v brance dostal šanci Howard a gólman Manchesteru United vychytal sedmé čisté konto v národním týmu.

Američané byli od začátku aktivnější a zásluhou Briana Chinga se dostali i do vedení. Útočník Houstonu ránou z voleje nedal šanci gólmanovi Toyovi a ve druhé půli Ching přidal i druhou trefu. Tentokrát jeho pokus ale Toyo vystihl.

Po hodině hry kouči Arenovi vyšlo střídání, čerstvé posily Donovan a Beasley založily akci, na jejímž konci zvýšil vedení Američanů hlavičkou ze sedmi metrů Dempsey. Dvoubrankový náskok domácí fotbalisté posledních deset minut ubránili i v deseti, neboť po druhé žluté musel předčasně ze hřiště obránce Bocanegra.

Poslední přípravu sehrají hráči ISA v neděli proti Lotyšsku, v níž pravděpodobně po svalovém zranění znovu nenastoupí kapitán Reyna. Do Německa tým odletí 1. června, úvodní zápas šampionátu s českými fotbalisty jej čeká o jedenáct dnů později.

V Chicagu sehráli přípravný zápas Rumunsko a Severní Irsko, které se na MS neprobojovaly. Rumuni rozhodli o svém vítězství 2:0 už během úvodních jedenácti minut.

Ghana remizovala s Tureckem

Hráči Ghany sehráli zatím nejpovedenější zápas v přípravě na mistrovství světa, a díky zlepšení ve druhém poločase remizovali v Bochumi 1:1 s Tureckem. Druhý soupeř českého týmu v základní skupině MS, jenž v Německu prožije premiéru na světovém turnaji, podal podle agentury SID koncentrovaný a disciplinovaný výkon.

Třetí mužstvo z posledního šampionátu Turecko se ujalo vedení díky trefě Nihata ze 17. minuty, v hustém dešti vyrovnal po hodině hry Mathew Amoah, jenž na jaře působil společně s Tomášem Rosickým a Janem Kollerem v Dortmundu.

Ghanští svěřenci Ratomira Dujkoviče za sebou mají soustředění v Rakousku a nepřesvědčivé přípravné duely s tamním regionálním výběrem (0:1) a německým týmem VfB Stuttgart (1:1). V pondělí se "Černé hvězdy", jak se mužstvu přezdívá, utkají v Leicesteru s Jamajkou, generálka s Koreou je na programu 4. června.

Trinidad a Tobago je z formy

Fotbalisté Trinidadu a Tobaga se před sobotním utkáním s českým týmem v Jablonci neprezentovali v ideální formě: v sobotu prohráli 1:2 s Walesem, jenž se na rozdíl od nich neprobojoval na MS. Jedinou branku středoamerického mužstva vstřelil ve Štýrském Hradci kanonýr anglického Coventry Stern John.

Pořadatelé šampionátu si v prvním ze tří přípravných zápasů připsali pohodlnou výhru 7:0 nad Lucemburskem. Ve Freiburgu si Němci dvakrát vyzkoušeli i pokutové kopy, proměnili je Frings a mladý Podolski. Ten se trefil dvakrát, stejně jako Klose a v nastaveném čase i Neuville.

Nizozemští fotbalisté porazili Kamerun 1:0, který do Rotterdamu přicestoval bez největší hvězdy Eto'a. Padesátý start za národní tým oslavil jediným gólem zápasu v 22. minutě Van Nistelrooij, jenž v závěru sezony za Manchester United nehrál a dostal se do nemilosti trenéra Fergusona.

V duelu dvou účastníků MS porazila Francie před 80 tisíci diváků na vyprodaném Stade de France 1:0 Mexiko, které téměř nic nepředvedlo a pouze se bránilo. Vítězství ve 100. Zidanově utkání za reprezentaci zajistil mistrům světa z roku 1998 Malouda z Lyonu v nastavení prvního poločasu.

CLEVELAND: USA - Venezuela 2:0 (1:0)

Branky: 36. Ching, 73. Dempsey. ČK: 85. Bocanegra (USA). Diváci: 29.745.
Sestava USA: Howard - Albright, Onyewu, Conrad, Bocanegra - Dempsey, Olsen (89. Bradley), Wolff (66. Donovan), Convey (65. Beasley) - Ching, Johnson (83. Lewis).

BOCHUM: Ghana - Turecko 1:1 (0:1)
Branky: 60. Amoah - 17. Nihat.
Sestava Ghany: Kingston - Painstil, Pappoe, Kuffuor, J. Mensah - O. Addo (46. Pimpong), Muntari, Essien, Appiah - Asamoah (46. E. Addo), Amoah (81. Tachie-Mensah).

CHICAGO: Rumunsko - Severní Irsko 2:0 (2:0)

Branky: 7. Buga, 11. D. Niculae.

FREIBURG: Německo - Lucembursko 7:0 (3:0)
Branky: 5. a 59. Klose, 36. a 65. z pen. Podolski, 90.+1 a 90.+2 Neuville, 19. Frings z pen. Diváci: 23.000.

BASILEJ: Švýcarsko - Pobřeží slonoviny 1:1 (1:0)
Branky: 32. Barnetta - 47. Faé. Diváci: 22.000.

ŠTÝRSKÝ HRADEC: Trinidad a Tobago - Wales 1:2 (1:1)
Branky: 32. John - 38. a 87. Earnshaw. Diváci: 8100.

EVORA: Portugalsko - Kapverdské ostrovy 4:1 (2:1)
Branky: 1., 38. a 84. Pauleta, 60. Petit - 19. vlastní Meira. Diváci: 10.000.

AARHUS: Dánsko - Paraguay 1:1 (0:1)
Branky: 51. Tomasson - 20. Cardozo. Diváci: 20.047.

BĚLEHRAD: Srbsko a Černá Hora - Uruguay 1:1 (1:0)