Angličané jsou ve hře, Švédy porazili gólem v závěru

21. 6. 2015 22:32
Anglická fotbalová reprezentace do 21 let porazila Švédsko 1:0 a ve druhém zápase ve skupině B na mistrovství Evropy získala první tři body.
Jesse Lingard slaví svou branku do sítě Švédska.
Jesse Lingard slaví svou branku do sítě Švédska. | Foto: Reuters

Olomouc - Anglická fotbalová reprezentace do 21 let porazila Švédsko 1:0 a ve druhém zápase ve skupině B na mistrovství Evropy získala první tři body. O vítězství Angličanů v Olomouci rozhodl střídající Jesse Lingard pět minut před koncem.

V první půli byli blíž ke gólu Angličané. Největší šanci měl Kane, který po Jenkinsonově centru hlavičkoval z malého vápna, ale v pádu mířil těsně vedle. Ve slibné pozici se o chvíli později ocitl i Hughes, jenže tomu do střely vpadl švédský obránce Helander.

Skandinávci zahrozili až ke konci poločasu, kdy hlavičkoval Kiese Thelin. Mířil ovšem přesně do rukou anglického brankáře Butlanda.

I ve druhé půli měli Angličané míč na kopačkách mnohem déle, jenže i přes trvalý optický tlak si šancí vytvořili velmi málo. V jedné se po kombinaci s Kanem ocitl Jenkinson, ale obránce Arsenalu trefil jen boční síť.

Švédové hrozili spíše příležitostně z protiútoků nebo standardních situací, ale soustředili se především na obranu a udržení čistého konta. To se jim však nakonec nepodařilo. Pět minut před koncem se totiž odražený míč po rohu dostal na vápno k Lingardovi a anglický záložník se trefil přesně ke vzdálenější tyči.

Angličané už těsné vedení uhájili a slavili nesmírně důležité vítězství, kterým se na švédský tým dotáhli v tabulce.

Italové musejí porazit Anglii

Ve druhém utkání skupiny v Uherském Hradišti pak remizovali Italové s Portugalskem 0:0. Obhájci stříbra ze šampionátu v Izraeli tak musejí zvítězit ve středečním závěrečném utkání s Anglií, aby udrželi šanci na postup. Portugalsku k zajištění účasti v semifinále stačí získat bod z duelu se Švédskem.

Italský trenér Di Biagio udělal po nepovedeném úvodním utkání se Švédskem (1:2) pět změn v základní sestavě. Na druhé straně přes výhru 1:0 nad Anglií obměnil kouč Rui Jorge útočnou dvojici, přednost dostali Rafa Silva a Mané.

V prvním dějství byli aktivnější Italové, ihned po rozehrávce se do slibné šance dostal Benassi, jeho tvrdou střelu gólman Sá vyrazil na roh. Portugalský brankář se zaskvěl i o pět minut později proti Belottiho střele, jíž předcházela povedená Berardiho přihrávka do vápna. Poradil si i s nebezpečnou přízemní střelou Benassiho z 27. minuty. Portugalci si první vážnější příležitost vypracovali v závěru, po přihrávce Sérgia Oliveiry ale Mário netrefil branku.

I po přestávce začali svěřenci kouče Di Biagia útočně, Belotti trefil po Biraghiho centru břevno. Gól neoslavil útočník Palerma ani po patičce v 71. minutě. Na druhé straně se do slibné pozice dostal Paciencia, hlavou ale minul. V závěru vůbec poprvé Portugalci přímo ohrozili gólmana Bardiho, střídající Medeiros však neuspěl.

Mistrovství Evropy ve fotbalu hráčů do 21 let - skupina B v Olomouci:

Švédsko - Anglie 0:1 (0:0)

Branka: 85. Lingard. Rozhodčí: Estrada - Martínez, Sobrino (všichni Šp.). ŽK: Khalili, Baffo (oba Švéd.). Diváci: 11.257.

Švédsko: Carlgren - Lindelof, Baffo, Helander, Augustinsson - Khalili (87. Quaison), Hiljemark, Lewicki, Tibbling (78. Larsson) - Kiese Thelin, Guidetti (82. Ishak). Trenér: Ericson.

Anglie: Butland - Jenkinson, Moore, Gibson, Garbutt - Redmond, Chalobah, Hughes (46. Ings), Carroll (73. Loftus-Cheek), Pritchard (55. Lingard) - Kane. Trenér: Southgate.

Itálie - Portugalsko 0:0

Rozhodčí: Marciniak - Sokolnicki, Listkiewicz (všichni Pol.). ŽK: Bernardeschi, Biraghi, Romagnoli - Paciencia. Diváci: 7085.

Itálie: Bardi - Zappacosta, Rugani, Romagnoli, Biraghi - Benassi, Crisetig (76. Trotta), Cataldi - Berardi, Belotti (85. Viviani), Battocchio (62. Bernardeschi). Trenér: Di Biagio.

Portugalsko: Sá - Esgaio, P. Oliveira, Ilori, Guerreiro - Carvalho - Mário (81. Tozé), B. Silva (78. Medeiros), S. Oliveira - R. Silva (54. Paciencia), Mané. Trenér: Rui Jorge.

1. Portugalsko 2 1 1 0 1:0 4
2. Švédsko 2 1 0 1 2:2 3
3. Anglie 2 1 0 1 1:1 3
4. Itálie 2 0 1 1 1:2 1